Promujemy Europejski Rok Kolei 2021

2022-05-31 17:29
Promujemy Europejski Rok Kolei 2021
Promujemy Europejski Rok Kolei  2021

Od 01.01.2021 r. trwa Europejski Rok Kolei zainicjowany przez KE. 

W ramach tego wydarzenia dnia 02.09.2021 r. w Warszawie odbywać się będzie VIII Europejskie Forum Taborowe 2021.

Spotkanie dotyczy: konkurencyjności unijnego przemysłu kolejowego, współpracy handlowej pomiędzy UE a Polską, plany inwestycje, specyfikacja taborów kolejowych w krajach członkowskich OSŻD, specyfikacja techniczna taborów pasażerskich i towarowych, nowelizacja ustawy o transporcie kolejowym, innowacje taborowe, plany inwestycyjne, finansowanie zakupu kolei, plany i oczekiwania operatorów tramwajowych.

Szczegóły Forum -Program  europeanrollingstockforum.eu

Natomiast w dniach 21-24 września br. w Gdańsku odbywać się będą 14. Międzynarodowe Targi Kolejowe Trako 2021.

Związku z powyższym nawiązując do ERK2021 uruchomiono specjalny pociąg o nazwie „Łącząc Europę”. Ów pociąg w ciągu 36 dni odwiedzi 26 krajów europejskich i 40 miast. Swój bieg rozpocznie w dniu 02 września br. z Lizbony do Bukaresztu oraz z Berlina do Paryża docierając do niego 07 października! Pociąg będzie przemierzał Europę w różnym składzie z uwagi na rozbieżność rozstawu szyn kolejowych.

Pociąg zawita też do Polski! Kierując się od strony Gdańska  po Warszawę, Białystok, Trakiszki (k.Suwałk), Kraków i Muszynę.

Jego stacją bazową będzie m.in. Gdańsk, do którego dotrze 20.09.2021 r. z w uwagi na rozpoczynające 14. Międzynarodowe Targi Kolejowe Trako 2021organizowane przez Międzynarodowe Targi Gdańskie S.A. i Grupę PKP!

Trako 2021 jest największym w Polsce, a drugim w Europie wydarzeniem gospodarczym sektora transportu szynowego! Program obejmuje debaty, konferencje, seminaria, konkursy,  premiery, nowości, prezentacje i wystawy firm oraz Dzień Edukacji i Kariery w branży kolejowej. W ramach Dnia Kariery wystawcy Targów zaprezentują oferty pracy, staże i praktyki.Jako uzupełnienie do targów zaplanowano wystawę modelarską „Świat Małej Kolei” dedykowany dla nowicjuszy.  

Międzynarodowe Targi Kolejowe po raz kolejny wpierać będą Akcję Charytatywną TRAKO Dzieciom. W ramach akcji zorganizowany zostanie konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży zatytułowany „Podróż kolejką po Europie”.

Tematyka targów w szczególności dotyczy rozwoju sektora kolejowego w Polsce, w Europie i na świecie, partnerstwa publiczno-prywatnego, wymiany handlowej, współpracy z firmami zagranicznymi, badań naukowych, wdrożeń i zastosowań  innowacji technologicznych przyjaznych środowisku, zakupu taborów, budowy infrastruktury kolejowej z zapleczem, rozbudowy i modernizacji linii i stacji kolejowych, w tym komunikacji tramwajowej.  

Należy zaznaczyć, że sam przejazd pociągu, to element wdrażania programu CPK i Polskiego Ładu,  zachęta do wzrostu zainteresowania transportem kolejowym i promocja kolei.

Dlatego też w wagonach pociągu przygotowane zostały  mobilne wystawy poświęcone nowym technologiom i innowacjom z  sektora kolejowego, które będzie można obejrzeć podczas postoju. Ciekawostką jest fakt, że będzie można przyjrzeć się wagonom państw europejskich i ich rozwiązaniom technologicznym. Uzupełnieniem składu pociągu będzie wagon konferencyjny, restauracyjny, wypoczynkowy i sypialny.

Zgłoś swój udział w Europejskich Targach Kolei 2021. Zarejestruj się i zapoznaj się z PROGRAMEM

Europejski Rok Kolei 2021, to programktóry wpisuje się w Polski Ład i utożsamia się z polskim programem budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, sieci nowych dróg, sieci nowych linii kolejowych i zakupu kolei dużych prędkości.  Ów port przesiadkowy i główny węzeł komunikacyjny zintegruje ze sobą trasy: lotnicze, drogowe i kolejowe,  zsynchronizuje wszystkie siatki transportowe w całym regionie Polski, zminimalizuje przesiadki, zmniejszy koszty podróży, zoptymalizuje czasu i podniesie komfort podróży.

Natomiast inwestycja w hybrydowe zespoły trakcyjne i nowe tabory hybrydowe z silnikami wodorowymi, elektrycznymi i na baterie  wraz z nowymi kondensatorami gromadzącymi  energię podczas hamowania a oddającymi  w trakcie rozruchu oraz układem podtrzymania zasilania pomogą w osiągnięciu przez UE celu neutralności klimatycznej do 2050 r. Jednocześnie nowe składy będą wykorzystywane w relacjach łączących linie zelektryfikowane i niezelektryfikowane, zapewnią też mniejszą emisję CO2.

Rozbudowa i modernizacja linii kolejowych, stacji postojowych, stacji przeładunkowych przy parkach inwestycyjno-przemysłowych,  peronów kolejowych oraz rewitalizacja dworców kolejowych z dostępem do wifi i zaplecza targowo -konferencyjno- biurowo-gastronomicznego zrównoważy rozwój gospodarczy kraju, wzmocni  konkurencyjność i atrakcyjność regionu Polski pod względem inwestycyjnym i turystycznym, zachęci inwestorów do inwestycji i współpracy publiczno-prywatnej, w tym współpracy międzynarodowej, tym samym zachęci ogół środowiska, w tym  młodzież do korzystania z usług kolei.

Sieć linii kolejowych łączyć będą regiony, kulturę, dziedzictwo, społeczeństwo i przedsiębiorstwa w  Europie i na świecie, wpłynie na poprawę gospodarki w kraju i w Europie przyspieszy ich rozwój gospodarczy, zwiększy bilans ekologiczny, turystyczny i ekonomiczny. Tym samym zjednoczy Europę i świat.

Inwestycje w infrastrukturę kolejową zero i niskoemisyjną (OZE) dają możliwość inwestycji w kapitał ludzki. Wartością dodaną tego przedsięwzięcia jest zwiększenie miejsc pracy i podniesienie kwalifikacji zawodowych wśród maszynistów i pracowników kolei z zakresu udzielenia pierwszej pomocy, zachowania podczas nieoczekiwanych sytuacjach  kryzysowych i nauki jazdy ekonomicznej (ecodrive) .

Czy wiecie, że PKP Intersity przeprowadziły badania z zakresu zastosowania ecodriving i rekuparacji (odzyskiwania energii z hamowania)? Wyniki wskazują na wprowadzenie oszczędności w skali 1 terawatogodziny energii elektrycznej rocznie!

To krok ku innowacyjności i ochrony ekologii.

Także 16 września obchodzimy Europejski Dzień Maszynisty. Ów dzień  został ustanowiony 28 października 1995 r. uchwałą II Nadzwyczajnego Zjazdu Delegatów Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce. Historia: zzm.org.pl.

Natomiast 25 listopada świętujemy w Polsce Dzień Kolejarza obchodzone przez kolejarzy i pracowników kolei w dniu św. Katarzyny Aleksandryjskiej - patronki kolejarzy. Pierwszym polskim maszynistą był Leon Miastowski, który już w 1844 r. poprowadził parowóz Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. W Polsce ów zawód istnieje od ponad 170 lat. Historia -pl.wikipedia.org

Jak zostać maszynistą- POBIERZ

Poznaj PKPCargo i zostań maszynistą! Rektrutacja- www.pkpcargo.com

Dodatkowe informacje:

Aktualne inwestycje kolejowe - www.cpk.pl i Program Kolejowy www.cpk.pl

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. - zamierzenia inwestycyjne na lata 2021- 2030 z perspektywą do 2040 roku - www.plk-sa.pl

Interaktywna Mapa Kolejowa - mapa.plk-sa.pl i Baza kolejowa- /www.bazakolejowa.pl

Zmiana ustawy o transporcie kolejowym- sejm.gov.pl

Prawa i obowiązki pasażera w transporcie kolejowym w Polsce-www.intercity.pl



(C) 2020 Fundacja PRODESSE ul. Dworcowa 4/12 38 - 700 Ustrzyki Dolne KRS: 0000878199 NIP: 6891236166 KONTAKT: +48 574 365 666 / +48 883 505 705

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl