Samorządowy Kongres Gospodarczy i II Forum Regionów Trójmorza

   Start: 29 czerwca 2021

   Koniec:  30 czerwca 2021

   Kierunek: Lublin

Transmisja: online

Branża: biznes

Rejestracja online w godz. od 9:00 do 10:00

Więcej szczegółów: congress.lubelskie.pl  oraz na www.youtube.com -Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

 

Szczyt NATO w Brukseli

14.06.2021 r. w Brukseli odbywa się jednodniowy szczyt przywódców krajów NATO. Nasz kraj reprezentują Prezydent RP  oraz Minister Obrony Narodowej. Główne tematy rozmów to inicjatywa "NATO 2030", mająca wzmocnić jedność Sojuszu i przygotować go na wyzwania przyszłości oraz odpowiedz na działania Rosji i Chin.

81. rocznica pierwszego transportu Polaków do Auschwitz-Birkenau.

 

14.06.2021 r. mija 81 lat od czasu pierwszego transportu Polaków do hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

14 czerwca 1940 roku niemieckie władze skierowały z więzienia w Tarnowie do nowopowstałego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau 728 osób – głównie młodych ludzi. Byli to m.in. żołnierze Kampanii Wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, osoby cywilne, a także grupy Żydów i Romów.

 

Ten dzień ten uznaje się za początek funkcjonowania obozu. Szacuje się, że w ciągu pięciu lat zginęło tam od miliona do półtora miliona osób.

 VI Konferencja Naukowa “Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” 2021

Uwaga, w dniach 13-14.09. 2021 r. na Politechnice Rzeszowskiej im. I. Łukasiewicza odbędzie się VI Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” organizowana przez Instytut Polityki Energetycznej im. I. Łukasiewicza we współpracy z Politechniką Rzeszowską im. I. Łukasiewicza.

Celem wydarzenia jak co roku będzie wniesienie wkładu w dyskusję naukową i ekspercką dotyczącą polityki energetycznej, bezpieczeństwa energetycznego oraz szeroko pojętego sektora energii.

Konferencja odbędzie się w formule tzw. hybrydowej, czyli stacjonarnej oraz zdalnejonline.

Szczegóły wydarzenia: Instytut Polityki Energetycznej

A my, poniżej przedstawiamy mapę inwestycyjną sporządząną przez  firmę badawcą Spectis, która odzwierciedla rozwój gospodarczy w Polsce. 

 

Wizyta Premiera RP w Szczecinie na Pomorzu Zachodnim

Dzisiaj, tj. 11.06. 2021 r. w pierwszej kolejności gościliśmy Premiera RP w Szczecinie z udziałem europosła Joachima Brudzińskiego i Sekretarza stanu, pełnomocnika rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej Marka Gróbarczyka.

Tematem spotkania były inwestycje prowadzone na terenie Pomorza Zachodniego, w tym  Szczecina, Stoczni Szczecińskiej i portu w Świnoujściu, do których zaliczamy rozbudowę  Polimerów Police w Zakładach Chemicznych Police realizowana przez Grupę Azoty wraz z Hyundaiem (czytaj: zchpolice.grupaazoty.com) oraz rozbudowę Terminala LNG w Świnoujściu (czytaj: terminallng.gaz-system.pl ), a także rozbudowa i modernizacja portu i stoczni w Szczecinie (czytaj: www.port.szczecin.pl oraz stoczniawulkan.pl). Wartością dodaną do inwestycji jest budowa, rozbudowa, modernizacja infrastruktury drogowej, kolejowej, morskiej, portowej ułatwiającej międzynarodowy i krajowy transport w łańcuchach logistycznych, która rozwinie przemysł w kraju i na świecie. (czytaj: www.gov.pl-infrastruktura).

Ww inwestycje zostały zaplanowane w Planie Odpowiedzialnego Rozwoju. A my, zachęcamy do zapoznania się ze stronami  inwestorów oraz obejrzenia samego spotkania www.tvp.info-wizyta Premiera RP w Szczecinie.

Dziś także Premier RP  odzwiedził Tychowo, w woj zachodniopomorskim w celu inauguracji stacji regazyfikacji LNG zrealizowanej przez Polską Spółkę Gazownictwa sp. z o.o. z oddziałem w Koszalinie (czytaj: www.psgaz.pl), która daje możliwość przyłączenia do sieci gazowej obiektów zlokalizowanych przy trasie gazociągu Teraminal LNG. 

Więcej szczegółow dla mieszkańców: tychowo.pl -Gmina Tychowo.

 

Spotkanie przewodniczących Parlamentu Państw Grupy Wyszehrackiej 

11.06.2021 r. w Śleza, woj. dolnoślaskie odbyło się spotkanie przedstawicieli państw Grupy Wyszehrackiej z udziałem Marszałek Sejmu i Marszałka Senatu.

Tematem rozmów było m.in. bezpieczeństwo i współpraca militarna. 

 Przypominamy, że Grupa Wyszehradzka (V4) jest nieformalną regionalną formą współpracy 4 państw Środkowej Europy, czyli Polski, Czech, Słowacji i Węgier, które łączy nie tylko sąsiedztwo i podobne uwarunkowania geopolityczne, ale przede wszystkim wspólna historia, tradycja, kultura oraz wartości.

Więcej informacji:www.gov.pl- grupa-wyszehradzka

 

Święto Służb Ochrony Państwa

11.06.2021 r. w Warszawie odbyła się uroczystość z okazji Święta Służb Ochrony Państwa z udziałem Prezydenta RP i Szefa MSWiA.

Dziękujemy Wam funkcjonariusze SOP i pracownicy cywilni za oddaną służbę i ochronę z ustawy osób i obiektów. Dziękujemy Wam za  rozpoznawanie i zapobieganie przestępstwom przeciwko Polsce oraz zachęcamy kandydatów do naboru  w Służbie Ochrony Państwa i naboru do służby cywilnej.

Szczegóły znajdziecie na stronie www.sop.gov.pl

15 rocznica powołania Biura CBA  

09.06. 2021 r. Centralne Biuro Antykorupcyjne obchodzi dziś podwójne święto tj. 15-lecie istnienia Biura i wręczenie Sztandaru Służbie. Z tej okazji w Belwederze Prezydent RP z udziałem premiera RP podziękował funkcjonariuszom za wieloletnią służbę i wręczył odznaczenia państwowe za zasługi.

Prezydent podziękował także Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji, byłemu szefowi CBA Mariuszowi Kamińskiemu, za oddaną służbę.

Zobacz  na stronie: www.tvp.info oraz na stronie www.cba.gov.pl

A my, poniżej udostępniamy kontakt do CBA w celu  zwiększenia poziomu bezpieczeństwa i porządku publicznego, zwalczania i przeciwdziałania korupcji w życiu publicznym i gospodarczym, w szczególności w instytucjach państwowych i samorządowych, a także do zwalczania działalności godzącej w interesy ekonomiczne państwa.

Zgłoszenia korupcji pod numerem telefonu: 800 808 808

Bezpośrednia rozmowa telefoniczna z funkcjonariuszem Biura możliwa jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8.15-16.15. W pozostałych godzinach i w dni wolne od pracy można pozostawić wiadomość nagraną na rejestratorze zgłoszeniowym.

Zgłoszenia korupcji osobiście:

ul. L. Krzywickiego 34

02-078 Warszawa 

Przypominamy, iż CBA działa na podstawie ustawy_z dnia 9 czerwca 2006 r. o_Centralnym_Biurze_Antykorupcyjnym.

I  zapraszamy kandydatów zainteresowanych służbą w CBA –nabór trwa.

Szczegóły znajdziecie na stronie  bip.cba.gov.pl

Projekt "Dziedzictwo Muzyki Polskiej"

Źródło: Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

09.06.2021 r. na  Zamku Królewskim w Warszawie odbywa się konferencja prasowa podsumowująca Projekt Dziedzictwo Muzyki Polskiej realizowany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

Projekt "Dziedzictwo Muzyki Polskiej" dotyczy upamiętnienia  polskiego dziedzictwa w dziedzinie muzyki, ponieważ w okresie  zaborów i zniewolenia państwa prowadzenie polityki kulturalnej, wszelkie dokumentowanie, opracowywanie, udostępnianie oraz promowanie artystów i ich dzieł w Polsce było zabronione, ograniczone restrykcjami lub pozbawione środków finansowych.

Pamiętajmy o naszych przodkach i dbajmy o naszą tożsamość narodową.

 

Zasilenie budżetu państwa przez NBP

W dniu 08.06.2021 r. Narodowy Bank Polski (NBP) wpłacił ponad 8,87 mld zł zysku do budżetu państwa!

„Narodowy Bank Polski 8 czerwca 2021 r. dokonał wpłaty ponad 8,87 mld zł do budżetu państwa. To 95% zysku wypracowanego przez NBP w 2020 roku. Narodowy Bank Polski wypracował w 2020 roku zysk w kwocie 9 344 061 479,83 zł. Zgodnie z ustawą o NBP, ubiegłoroczny zysk banku centralnego podlega podziałowi na wpłatę do budżetu państwa w wysokości 8 876 858 405,84 zł oraz odpis na fundusz rezerwowy NBP (5% zysku) w kwocie 467 203 073,99 zł” .

Źródło: www.nbp.pl

W porównaniu z rokiem ubiegłym bank centralny zwiększył zysk o ok. 20%.

Boże Ciało-promujemy tradycję religijno-ludową

03.06.2021 r.

 Boże Ciało jest uroczystością ku czci Najświętszego Sakramentu. Głównym punktem jego obchodów jest procesja eucharystyczna. Jest to święto zobowiązujące katolików do uczestniczenia w tym dniu w Mszy Świętej.

Ćwiczenia wojsk w Polsce, czyli „Dragon-21”

Od 02.06.2021 r. rozpoczęły się największe ćwiczenia wojsk w Polsce pod nazwą  Dragon-21, które trwać będą do 18.06.2021 r. na terenie całego kraju i poza nim.

Wojska m.in. 18. Dywizji Zmechanizowanej z Siedlec, która będzie trzonem tegorocznego Dragona-21 wraz ze sprzętem  przemieszczać się będą w pierwszej kolejności po drogach krajowych  w podkarpackim, mazowieckim, lubelskim i podlaskim. Poza 18. Dywizją Zmechanizowaną, w ćwiczeniach weźmie udział 16. Dywizja Zmechanizowana, Marynarka Wojenna, Siły Powietrzne, Wojska Specjalne, Wojska Obrony Terytorialnej, Wojska z Cyberbezpieczeństwa, administracja i sojusznicy z NATO.

Kolumny wojska zawsze wzbudzają szerokie zainteresowanie i natychmiast przyciągają szczególną uwagę społeczeństwa, dlatego bądźmy czujni na drogach, ustępujmy przejazdy konwojom wojskowym, a wojsku dziękujemy za obronę i życzymy owocnych szkoleń. 

Tutaj obejrzyj

Dzień Dziecka

01.06.2021 r.

„Każdy człowiek, każde dziecko jest słońcem, które wschodzi. Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo, projektem, który nieustannie urzeczywistnia, przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta. Są owocem miłości małżeńskiej, która dzięki nim odżywa i się umacnia” – Jan Paweł II.

W Dniu Dziecka w ogrodach Pałacu Prezydenckiego Prezydent RP podpisał nowelizację przepisów dotyczącą samorządów lokalnych w sprawie młodzieżowych rad gminy, powiatu i młodzieżowego sejmiku województwa.

  A to oznacza wzrost zaangażowania  młodzieży w życiu publicznym, wymiany poglądów, dadzą możliwość nowych rozwiązań, ukształtują nurt społeczny i ścieżkę zawodową młodych ludzi, a tym samym  tworzyć będą zbiorową odpowiedzialność za rozwój Polski.

Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa

29 maja obchodzimy Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa ustanowił Sejm RP w 2011 roku, na mocy Ustawy o weteranach działań poza granicami państwa. Po raz pierwszy oficjalnie obchodziliśmy je od 2012 roku.

Z tej okazji już od 28.05.2021 r. rozpoczęły się uroczystości w Warszawie przed Grobem Nieznanego Żołnierza z udziałem Marszałek Sejmu oraz w Krakowie z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej, który to razem z żołnierzami 16. batalionu powietrznodesantowego świętował Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa. Podczas uroczystości Prezydent RP wręczył Ordery Krzyża Wojskowego 2 żołnierzom wojsk specjalnych. To pierwsze ordery tej rangi przyznane przez obecnego Prezydenta RP.

Operatorzy z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca zostali odznaczeni za bohaterską akcję ratowania spod ostrzału rannego policjanta z afgańskiej jednostki antyterrorystycznej. Akcja, za którą zostali odznaczeni, miała miejsce rok temu. Z racji tego, że są to żołnierze Wojsk Specjalnych, ich personalia nie są ujawniane. Wręczone im zostały: Krzyż Kawalerski i Krzyż Komandorski.

Nadmieniamy, iż Order Krzyża Wojskowego – ustanowiony z inicjatywy Prezydenta Lecha Kaczyńskiego – to najwyższe, przyznawane w czasie pokoju, odznaczenie wojskowe. Jest ono nagrodą za wybitne czyny bojowe – połączone z wyjątkową ofiarnością i odwagą – dokonane w czasie działań przeciwko aktom terroryzmu, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.

Podczas uroczystości minutą ciszy uczczono pamięć wszystkich, którzy oddali życie podczas wykonywania zadań poza granicami kraju. Czytamy na stronie prezydent.pl

Ale to jeszcze nie wszystko...

Bo, w Dniu Weterana sami  motocykliści-weterani głównie żołnierze z wojska, ale także z policji, straży pożarnej, straży granicznej, służby więziennej zorganizowali  2. Rajd Motocyklowy Weteranów! Łącznie  wzięło w nim udział ponad 1300 żołnierzy-weteranów!  Głównym celem rajdu jest upamiętnienie poległych i zmarłych w operacjach oraz misjach poza granicami państwa. 

Rajd trwał  przez 26 dni i zakończył się w dniu dzisiejszym. Uczestnicy rajdu odwiedzili 127. poległych i zmarłych podczas działań poza granicami państwa: 120. żołnierzy,  cywilnego ratownika medycznego, 5. policjantów i funkcjonariusza Służby Ochrony Państwa. 

Zapraszamy również  na  stronę  internetową  Wojsko Polskie-weterani, która przedstawia historię i  istotę działania Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa.

Ważne:

Opublikowano Rozporządzenie MON z dnia 19 kwietnia 2021 r. w sprawie dokumentów potwierdzających uprawnienia do korzystania ze świadczeń opieki  zdrowotnej przysługujących uprawnionym żołnierzom lub pracownikom oraz weteranom poszkodowanym 

Zapoznaj się: Dziennik Ustaw poz.778 z dnia 27 kwietnia 2021 r.

Ustawa o ratyfikacji -podpisana przez Prezydenta RP

28.05.2021 r. Prezydent podpisał ustawę o ratyfikacji decyzji Rady (UE, Euratom) 2020/2053 z 14 grudnia 2020 r. w sprawie systemu zasobów własnych Unii Europejskiej.

Ustawa tworzy ramy prawne do wydatkowania środków unijnych przyznanych w formie dotacji i pożyczek z Instrumentu na rzecz Odbudowy i Wzmacniania Odporności po pandemii COVID-19 oraz w ramach Wieloletnich Ram Finansowych UE na lata 2021-2027.

Tutaj - Ustawa

 

40 rocznica śmierci Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Dziś, 28.05.2021 r. przypada 40. rocznica śmierci Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Kard. Stefan Wyszyński (ur. w 1901 r.) przez 32 lata - od 1948 roku - stał na czele Kościoła katolickiego w Polsce. W okresie komunistycznych represji wobec Kościoła i społeczeństwa bronił chrześcijańskiej tożsamości narodu. Gdy rząd zdecydował się na jawną ingerencję w wewnętrzne życie Kościoła i w zasady obsadzania stanowisk kościelnych, prymas wypowiedział swoje słynne "non possumus". W 1953 r. prymas Wyszyński został uwięziony i do 1956 r. przebywał, najpierw w Rywałdzie, potem w Stoczku Warmińskim, Prudniku i Komańczy. Był niekwestionowanym autorytetem moralnym, patriotą, duchowym, współtwórcą przemian społecznych, które doprowadziły do upadku komunizmu. W latach 1980-81 wspierał i chronił przed zagrożeniami rodzącą się "Solidarność". Zmarł 28 maja 1981 r. i został pochowany w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela, w krypcie biskupów warszawskich. Od 1 czerwca 1987 r. ciało prymasa spoczywa w specjalnej kaplicy grobowej. Po jego śmierci, w związku z zasługami dla Kościoła i Ojczyzny, zaczęto go określać mianem Prymasa Tysiąclecia.

By utrwalić pamięć Prymasa Tysiąclecia, Wielkiego Patrioty, przyjaciela Jana Pawła Ii-Wielkiego Polaka siostry nazaretanki z Komańczy zapraszają do zwiedzania  Bieszczad, a w szczególności miejsca jego uwięzienia, w którym zachowały się ornaty, mszał, różaniec, kałamarz, lampa naftowa i żelazne łóżko. Zwiedzający mogą także odwiedzić kaplicę, gdzie prymas Wyszyński codziennie odprawiał nabożeństwa. W tym czasie napisał tekst Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego, dokończył "List do kapłanów" oraz zredagował "Zapiski więzienne". W sumie napisał ok. 3 tys. stron maszynopisu.

 

Po wyjściu z internowania prymas Wyszyński trzykrotnie odwiedził Komańczę w Bieszczadach - w 1958, 1972 i 1976 r. ...

My pamiętamy i czcić będziemy....

Dzień Matki

26.05.2021

"Jest jedna miłość, która nie liczy na wzajemność, nie szczędzi ofiar, płacze a przebacza, odepchnięta wraca – to miłość macierzyńska. Matka, jak Pan Bóg, może kochać wszystkie swe dzieci, każde z osobna i każde najwięcej. Bycie mamą to wyzwanie, misja, udręka, koszmar, ale i źródło przeogromnej satysfakcji".

Zielone Świątki -stawiamy na polskie tradycje ludowe 

Zielone Świątki jest to ludowa nazwa święta w kościele katolickim znanego jako Zesłanie Ducha Świętego. Jest to święto ruchome, obchodzone w 50. dzień po Zmartwychwstaniu Chrystusa, tak jak zapowiedział to Pan Jezus tuż przed Wniebowstąpieniem.

W polskiej kulturze ludowej uroczystość zyskała miano Zielonych Świątek lub Zielonych Świąt. Nazwa nawiązuje do pełni wiosny i zaawansowanego okresu wegetacyjnego. Na wsiach zgodnie z przysłowiem „Na Zielone Świątki robimy porządki” sprzątano dom i obejście. Zagrodę należało umaić gałązkami roślin.

TSUE nakazał Polsce wstrzymanie wydobycia węgla brunatnego!

22.05.2021 r.

Żródło informacji: TVP INFO

TSUE nakazał Polsce wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów, z którą powiązane jest nawet 7 proc. produkcji energii elektrycznej kraju. Jak zauważa PGE, w pobliżu granicy z Polską funkcjonuje dziewięć kopalni odkrywkowych węgla brunatnego – 5 na terenie Czech, 4 w Niemczech. Na ich działalność Unia pozwala, mimo ich zdecydowanie większego wpływu na środowisko. 

Kopalnia i elektrownia Turów należą do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, będącej częścią PGE Polskiej Grupy Energetycznej. W 2020 r. przedłużono koncesję wydobywania z Turowie węgla brunatnego na kolejne 6 lat. A w chwili obecnej Czechy wniosły skargę wraz z nakazem wstrzymania wydobycia przeciwko Polsce w sprawie rozbudowy kopalni.

Jest to naruszenie polskiej niezależności...

Kolejna decyzja rządu dotycząca budowy nowej siedziby dla Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 1,

tym razem w Koszalinie na Pomorzu Zachodnim

22.05.2021 r. odbyła się uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 1 w Koszalinie w woj. zachodniopomorskim. Szacowany całkowity koszt inwestycji to niemal 15,4 mln zł! A jej zakończenie planowane jest już w przyszłym roku! 

Budowa i otwarcie nowej strażnicy finansowana będzie z „Programu Modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017-2020”.

Wiemy już, że budowa strażnicy JRG nr 1 w Koszalinie to nie jedyna inwestycja służąca PSP w województwie zachodniopomorskim. Trwa rozbudowa i modernizacja obiektów Komendy Powiatowej PSP w Choszcznie oraz budowa obiektów Komendy Powiatowej PSP w Gryficach. Kilka tygodni temu strażacy z Pomorza Zachodniego otrzymali sprzęt o wartości niemal 6 milionów zł. Do jednostek OSP w całym kraju przekazywane są promesy na zakup wozów strażackich.

Modernizacja służb zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców, zwiększy bezpieczeństwo kraju, poprawi jakość pracy, a nowe lokalizacje budynków ułatwią i skrócą czas dojazdu do miejsc zdarzenia.

Bezpieczeństwo kraju i bezpieczeństwo społeczeństwa, to najważniejszy priorytet obecnego rządu. Dziękujemy w imieniu społeczeństwa!

Okręty Stałej Grupy Obrony Przeciwminowej NATO w Szczecinie

21.05.2021 r.

Aż 6 okrętów Stałej Grupy Obrony Przeciwminowej NATO nr 1 zacumowało w porcie szczecińskim! I będą do 24 maja br. Grupa jest jedną z czterech Stałych Sił NATO na świecie.

Po wizycie w porcie w Szczecinie grupa zadaniowa przeprowadzi wraz Marynarką Wojenną i Siłami Powietrznymi RP ćwiczenia na Bałtyku. Będą między innymi improwizować poszukiwania i neutralizację niebezpiecznych obiektów zalegających na dnie morza, obronę przed atakami z powietrza, prowadzenie działań ratowniczych z udziałem śmigłowców, zaopatrywanie zespołów okrętów w morzu.

Zapraszamy do portu szczecińskiego i obejrzenia okrętów!

Uroczystość Wniebowzięcia Pańskiego  w Ustrzykach Dolnych –stawiamy na tradycje i obrzędy religijne

Dnia 16.05.2021 r. w czasie Uroczystości  Wniebowstąpienia Pańskiego, w Archidiecezji Przemyskiej,  po raz pierwszy w historii  Ustrzyk Dolnych odbyły się świecenia diakonatu w Parafii Rzymskokatolickiej MB Królowej Polski przez ks. Abp. Metropolity Przemyskiego- Adama Szala.

Dla zainteresowanych uroczystość można obejrzeć TUTAJ A dla niezorientowanych króciutko wyjaśniamy znaczenie słowa  DIAKONAT i jego obrzędZgodnie z teologią katolicką diakonat jest pierwszym z 3 stopni sakramentu święceń. Są to:

1.      diakonat,

2.      prezbiterat

3.      episkopat.

W obrzędzie święceń biskup nakłada na kandydata ręce, ale nie dla kapłaństwa, lecz dla posługi. Diakoni nie są powoływani, by zastępować kapłanów, ale po to, aby ich wspierać

Diakonowi życzymy mocy Ducha Świętego i gotowości serca, a dla Archidiecezji składamy serdeczne Bóg zapłać.

Jest decyzja, 51 strażnic OSP w woj. mazowieckim otrzymają wsparcie

W tym roku Ochotnicze Straże Pożarne uzyskają dofinansowania na remonty ich strażnic. Przeznaczone zostaną środki finasowe na  nowe posadzki, dachy, elewację, wymianę stolarki okiennej czy instalacji elektrycznej.

W pierwszej kolejności przeprowadzony zostanie remont i modernizacja 51 strażnic OSP z regionu radomskiego i powiatu grójeckiego.

W sumie w woj. mazowieckim zaplanowano wyremontować i zmodernizować  aż 232 strażnic Ochotniczych Straży Pożarnych. Na ten cel rząd przy współpracy z władzami z Mazowsza zarezerwowały ponad 5,5 mln zł.

Strażacy, niech św. Florian czuwa nad Wami i zawsze bezpieczne prowadzi do domu. Dziękujemy Wam za wspaniałą służbę i poświecenie...

16 maja 2021 r. obchodzić będziemy 30-lecie założenia Służb Granicznych

Z tej okazji w imieniu ogółu społeczeństwa polskiego składamy serdeczne podziękowania za nadzorowanie, obserwację i ochronę naszych polskich granic, a także za całodobową obecność dbając o nasze bezpieczeństwo narażając własne zdrowie, a nawet życie.

Dziękujemy!

A dla tych co chcą wstąpić w służby Straży Granicznej  przedstawiamy wymagania jakie kandydat musi spełniać:

·        - nieposzlakowana opinia.

·        - niekaralność za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe potwierdzona zaświadczeniem.

·        - korzystanie w pełni z praw publicznych.

·        - co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe.

·         -zdolność fizyczna i psychiczna do służby.

 W 2021 r. ustalono terminy przyjęć do służby w Straży Granicznej ustalono na miesiąc: luty, czerwiec, październik.

Zadania i uprawnienia Straży Granicznej określone są w ustawie z dnia 12 października 1990 roku o Straży Granicznej. 

Nie zwlekaj, złóż swoją kandydaturę i strzeż naszych polskich granic.

Oddziały: 

Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej

Podlaski Oddział Straży Granicznej

Nadbużański Oddział Straży Granicznej

Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

Karpacki Oddział Straży Granicznej

Śląski Oddział Straży Granicznej

Nadodrzański Oddział Straży Granicznej

Morski Oddział Straży Granicznej

Nadwiślański Oddział Straży Granicznej

Szczegółowe informacje znajdziesz TUTAJ

40 rocznica zamachu na Jana Pawła II

Dziś 40. rocznica zamachu na naszego Papieża. Miał zginąć o godz. 17.19, 13 maja 1981 roku na Placu Świętego Piotra, ale ocalał dla Polski, dla narodu polskiego.

Był to jeden z najbardziej dramatycznych wydarzeń. Wiadomość o zamachu poruszył cały świat, wtedy już było wiadomo, że jest Wielkim Papieżem.

Istnieje wiele teorii na temat przyczyn zamachu. Sam zamachowiec, z pochodzenia Turek, podawał w czasie śledztwa wiele  sprzecznych wersji. Komu zależało na jego śmierci? Odpowiedź znajdziemy na kartach historii…

Jedno wiemy na pewno, jego posługa, mądrość, wiara, oddanie, miłość do Boga, do ludzi,  a w szczególności miłość do Polski świadczyły o jego wielkim patriotyzmie, świętości i oddanej kapłańskiej służbie.

 "Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej."(Przemówienie na Okęciu, 1983 r.)

 A w swej ostatniej książce "Pamięć i tożsamość", wydanej w 2005 r. Jan Paweł II wspominał: "Pamiętam tę drogę do szpitala. Zachowałem jeszcze przez pewien czas świadomość. Miałem poczucie, że przeżyję. Cierpiałem, był powód do strachu, ale miałem taką dziwną ufność. Mówiłem do księdza Stanisława Dziwisza, że wybaczam zamachowcowi. Co działo się w szpitalu, już nie pamiętam".

Pamiętajmy, naśladujmy i wybaczajmy...

 

Solidarność Wiejska Rolników, czyli protest rolników uwieńczony porozumieniem Rzeszowsko-Ustrzyckim

12.05.2021 r.

Pamiętacie ten czas?

W 1982 roku  rozpoczął się strajk  rolników  w Ustrzykach Dolnych i był kontynuowany w Rzeszowie. Postulaty obejmowały całokształt życia na wsi zniszczonego latami komunizmu, a więc swobodnej gospodarki ziemią, odsunięcia PZPR i ZSL od wpływu na decyzje administracyjne, nauki religii i wolności praktyk religijnych, nieutrudniania budowy świątyń, a także odkłamania historii. Poparcia strajkowi udzieliła NSZZ „Solidarność” oraz Kościół katolicki m.in. ks. bp. Ignacy Tokarczuk. Władze zostały zmuszone do rozmów i 19 lutego 1981 roku podpisano porozumienie w Rzeszowie, a 20 lutego w Ustrzykach Dolnych. Porozumienia Rzeszowsko-Ustrzyckie – zwane Konstytucją Polskiej Wsi – stały się dla wsi odpowiednikiem porozumień sierpniowych 1980 r. 

Już od dziś, w Rzeszowie można zwiedzać wystawę „TU rodziła się Solidarność Rolników”, która stanęła przed gmachem Urzędu Marszałkowskiego od strony alei Ł. Cieplińskiego. Wystawa została przygotowana przez Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Instytutu Pamięci Narodowej.

Wystawa IPN jest prezentowana także w: Białobrzegach, Bydgoszczy, Giżycku, Poznaniu, Stargardzie, Świdnicy, Zawierciu, Pułtusku, Nowym Targu, Radkowicach, Nowym Dworze Gdańskim, Nakło nad Notecią, Łapach, Łęczycy, Milejowie i Nysie. Po pokazach w regionach wystawa zostanie zaprezentowana w Warszawie. Od 12 maja na Placu Piłsudskiego będą prezentowane moduły centralne, oraz moduły/plansze przywiezione ze wszystkich regionów.

Pamiętajmy, zapraszamy na wystawę!

Priorytet – Bezpieczeństwo Polski i Europy

06.05.2021 r.

W Brukseli odbyło  się spotkanie ministrów obrony państw UE, w tym Polski z udziałem sekretarza generalnego NATO z zakresu bezpieczeństwa Europy. Poruszane tematy dotyczyły w szczególności zaproszenia 3 państw członkowskich spoza wspólnoty do Europejskiego  Mechanizmu Obronności, tj. USA, Norwegii i Kanady z uwagi na wynikające zagrożenia ze strony Rosji i z południa Europy, a także utworzenia wspólnych wojskowych sił szybkiego reagowania  składająca się z 5000 żołnierzy.

Od dziś także prowadzone są w Estonii największe manewry NATO i  ich sojuszników pod hasłem  Defender –Europe 2021 r.

Bierze w nich udział aż 30 tys. żołnierzy z 27 państw, w tym z Polski. Wojska sojusznicze ćwiczą manewry przemieszczania się w miejsca trudno dostępne, by błyskawicznie i skutecznie zareagować na niebezpieczeństwo w Europie.

 Świadomość zagrożenia uświadamia jak ważne jest bezpieczeństwo i skuteczna obronność własnego kraju.  

Międzynarodowy Dzień Strażaka

04.05.2021 r. 

Z okazji Święta Strażaków Fundacja Orlen ogłosiła Program wsparcia pod hasłem ORLEN DLA STAŻAKÓW, którego celem jest  dofinasowanie do zakupu sprzętu strażackiego wykorzystywanego w szczególności do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami na terenie działania wnioskodawców.

Wnioski o dofinansowanie mogą składać jednostki straży pożarnej – państwowe oraz ochotnicze.

Jedna jednostka może złożyć tylko 1 wniosek.

Wysokość wsparcia: 100%

Wkład własny nie jest wymagany

Budżet Programu: 2 000 000,00 zł

Czas trwania programu: 02.11.2021 - 30.04.2022 

Na co można uzyskać wsparcie?

Zakup:
sprzętu przeciwpożarowego;
– sprzętu ratownictwa wodnego i przeciwpowodziowego;
– sprzętu ratownictwa drogowego i technicznego;
– sprzętu ratownictwa medycznego;
– sprzętu ratownictwa chemicznego;
– sprzętu ratownictwa ekologicznego;
– sprzętu ratownictwa wysokościowego;
– sprzętu łączności;
– wyposażenia osobistego strażaków

Termin składania wniosków:  04.05.2021- 18.06.2021

Regulamin konkursu i źródło informacji znajduje się pod linkiem: TUTAJ

Fundator Programu: Fundacja ORLEN.

Kontakt: Fundacja “ORLEN – DAR SERCA”, ul. Chemików 7, 09-411 Płock, Tel.: 665 560 237, (22) 778 08 53, email: strazacy@orlen.pl

STRAŻACY,
DZIĘKUJEMY WAM ZA POŚWIĘCENIE, OFIARNOŚĆ, ODWAGĘ I WZROST POCZUCIA BEZPIECZEŃSTWA !
 

Dzień Ziemi

22.04.2021r.

Międzynarodowy Dzień Ziemi – akcje prowadzone corocznie wiosną, których celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie.
Fundacja Prodesse może się pochwalić promowaniem własnego Programu " ECO WOLKING" każdy z nas może pomóc naszej planecie oddychać.

Dziś uroczyście żegnamy Żołnierzy z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej z Gdyni,

którzy wylatują na misję NATO do Turcji

20.04.2021 r.

Jest to pierwsza misja z udziałem 80 żołnierzy polskich w Turcji, trwać będzie 6 miesięcy i ma na celu monitorowanie wschodniej części Morza Śródziemnego i Morza Czarnego.

Dziękujemy Wam za służbę i życzymy bezpiecznego powrotu.

30 lat Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych

16.04.2021

Dzisiaj obchodzimy 30 lecie powstania Warszawskiej Giełdy Papierów Watościowych. Patronat nad świętem objął Prezydent RP.

https://https://wiadomosci.tvp.pl/53330620/30-lat-gieldy-papierow-wartosciowych"wiadomosci.tvp.pl/53330620/30-lat-gieldy-papierow-wartosciowych"

Święto Chrztu Polski

14.04.2021

Dziś upamiętniamy Święto Chrztu Polski, to już 1055 rocznica, kiedy to Mieszko I -książę Polan przyjął chrzest.

https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/1055-rocznica-chrztu-polski

Dzień Pamięci ofiar Zbrodni Katyńskiej

13.04.2021 r.

Dziś obchodzimy 81 rocznicę Zbrodni Katyńskiej do której doszło 1940 r. w tym dniu oddajmy hołd bestialsko zamordowanym Polakom, ofiarami była Polska inteligencja miedzy innymi nauczyciele, naukowcy, literaci, pracownicy administracji państwowej i sądów oraz żołnierze w służbie czynnej jak i w rezerwie, osadnicy wojskowi, policjanci, funkcjonariusze Straży Granicznej oraz Straży Więziennej, członkowie Korpusu Ochrony Pogranicza, wywiadu i kontrwywiadu wraz z rodzinami i ziemianami.

Informacje o cmentarzach katyńskich oraz o osobach tam pochowanych można znależć na stronie internetowej https://katyn.miejscapamieci.gov.pl/ utworzonej w 2020 r. przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Pamiętajmy o nich !(C) 2020 Fundacja PRODESSE ul. Dworcowa 4/12 38 - 700 Ustrzyki Dolne KRS: 0000878199 NIP: 6891236166 KONTAKT: +48 574 365 666 / +48 883 505 705

© 2013-2021 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl