500-setna rocznica wywieszenia Dzwonu Zygmunta na Wawelu
Dzwon Zygmunta, to polski symbol narodowy, oznacza potęgę i nadaje wielkości historycznej narodu polskiego.
Dzwon został ufundowany przez króla Zygmunta I Starego. Stworzył go Hans Beham z Norymbergi. Zawisł o masie 13 ton na nadbudowanej starej wieży obronnej Zamku Królewskiego na Wawelu, zwanej Zygmuntowską 9 lipca 1520 r.
Jako jedyny w Europie poruszany jest siłą ludzkich mięśni przez dzwonników, a jego dźwięk rozbrzmiewa w najważniejszych dla Polski chwilach.
Z tej okazji, Zamek Królewski na Wawelu przygotował specjalny pokaz arcydzieła Jana Matejki z 1874 roku, zatytułowanego „Zawieszenie dzwonu Zygmunta na wieży katedry w Krakowie w 1521 roku” upamiętniając wydarzenie oraz upamiętniając wybitnego malarza i jego arcydzieło. Obraz będzie można oglądać od 8 lipca do 31 sierpnia na parterze Zamku w Sali Wi elkorządcy 9 lipca o godz. 21 pod wieżą Zygmuntowską jubileusz uświetni projekcja laserowa Artura Lisa na tle fasady wieży, wawelskich murów, katedry i zamku. Wzbogaci ją dźwiękowa rekonstrukcja renesansowego Krakowa z początku XVI wieku, ze szczególnym odniesieniem do akustycznej atmosfery towarzyszącej zawieszeniu dzwonu.
Promujemy polskie symbole narodowe, polską kulturę, tradycję i dziedzictwo narodowe.
Posłuchajcie TUTAJ. A my, zapraszamy na pokaz arcydzieł Jana Matejki, wybitnego polskiego malarza.