Promujemy Polskę - promujemy Lublin i wydarzenie kulturalne NOC KULTURY

Lublinmiasto w woj. lubelskim,  położone we wschodniej Polsce na Wyżynie  Lubelskiej nad rzeką Bystrzycą, 100 km od granicy z Ukrainą,  liczy sobie 339 547 mieszkańców, a jego powierzchnia wynosi 147,45 km2. 

Lublin jest największym ośrodkiem naukowo-kulturalnym, słynie z rozwoju miasta i życia kulturalnego z uwagi na swoją historię, architekturę i liczbę zabytków. W X w. należał już do jednostki administracyjnej, której centrum był Sandomierz (pierwsze miasto). Lublin jest  Stolicą Kultury, dlatego też posiada bogatą i bardzo atrakcyjną ofertę kulturalną.

Do najbardziej znanych imprez  kulturalnych zaliczamy: Carnaval Sztuk-Mistrzów, Festiwal Inne Brzmienia, Noc Kultury, Jarmark Jagielloński, Festiwal Teatrów Europy Środkowej "Sąsiedzi", Festiwal "Konfrontacje Teatralne" czy Europejski Festiwal Smaku.

Warto jednak zwrócisz szczególną uwagę na wydarzenie kulturalne zwane „NOC KULTURY”, którego celem jest przywracanie pamięci o ludziach, miejscach, zdarzeniach, słowach, obrazach, drzewach i innych ważnych elementach Lublina, których już nie ma. Noc kultury, to spacer połączony z  poszukiwaniem i odkrywaniem ekspozycji instalacji ukrytych w zaułkach Starego Miasta umieszczonymi nad głowami przechodniów.  Więcej szczegółów przeczytasz na stronie nockultury.pl, a przy okazji zapoznasz się z programem NOCY KULTURY. Nie zwlekaj –weź udział w wydarzeniu, który rozpoczął się już od 4 czerwca i trwać będzie do 31 lipca.  

Wydarzenie ma także wpływ na rozwój gospodarczy i kulturalny miasta –czytaj  RAPORT.pdf 

13 czerwca Lublin obchodzi Dzień Patrona Miasta Lublin Św. Antoniego, który został uwieczniony na Bramie Krakowskiej od strony Starego Miasta i w kościele pw. Nawrócenia św. Pawła oraz w Sanktuarium św. Antoniego, gdzie znajduje się obraz z jego wizerunkiem, a także relikwie.

Lista miejsc, które warto zobaczyć:  Muzeum Wsi LubelskiejMuzeum Lubelskie na ZamkuMuzeum Historii Miasta LublinaMuzeum Martyrologii „Pod Zegarem”Dworek Wincentego PolaMuzeum Literackie im. Józefa CzechowiczaIzba Pamięci Drukarstwa Polskiego oraz Państwowe Muzeum na Majdanku.– Teatr Muzyczny. Filharmonia Lubelska im. H. Wieniawskiego, Teatr Muzyczny, Stare Miasto, Trybunał Główny Koronny, Bramę Krakowską, Zamek i wieżę zamkową, kaplicę Trójcy Świętej, Wieżę Trynitarską, Bramę Grodzką i Dzielnicę Żydowską, Basztę Gotycką, Plac Litewski, Nowy Ratusz, Grand Hotel Lublinianka, Arenę Lublin, Klub żużlowy, Zalew zembrzycki.

Lubelski przysmak, to cebularz -placek z cebulą i makiem, przypominający pizzę.

Lublin ma rozwinięty węzeł komunikacyjny: posiada ekspresową obwodnicę w ciągu planowanej Via Carpathia oraz port lotniczy  Świdniku (10 km od centrum miasta), który jest  skomunikowany z portem kolejowym.  Około 12 km od miasta leży również lotnisko Lublin-Radawiec w Radawcu Dużym oraz sanitarne  lądowisko Lublin-SPZOZ MSW. Lublin jest członkiem Unii Metropolii Polskich, siedzibą instytucji samorządowych i państwowych, konsulatów, brygady litewsko-polsko-ukraińskiejarchidiecezji i metropolii Kościoła katolickiego oraz diecezji Kościoła prawosławnego.

Obecnie prowadzone są prace dotyczące uruchomienia Portu Lotniczego Lublin, budowy obwodnicy wraz z drogami dojazdowymi czy unowocześnienie systemu miejskiego transportu publicznego w znaczący sposób przyczyniają się do rozwoju infrastruktury.

Planowane inwestycje, to projekt Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej i projekt Lubelskiej Wyżyny IT.

Lublin słynął z Fabryki Samochodów Ciężarowych, która produkowała samochody dostawcze marki Żuk oraz Lublin, a następnie samochody osobowe  Daewoo (Daewoo Motor Polska) i Honkera, a od roku 2010 samochody osobowo-dostawcze  Pasagona FS Lublin. Słynął także z ciągników marki Ursus, gdzie obecnie montuje się homologacje na samochody pochodzące z Chin.

Miasto słynie z produkcji maszyn rolniczych Sipma i drzwi Pol-Skone, z wytwórni makaronów i płatków śniadaniowych Lubella i słodyczy „Solidarność”, a także z  preparatów ziołowych Herbapol, browarówPerła i Zakładów Tytoniowych w Lublinie. W mieście działają przedsiębiorstwa farmaceutyczne, chemiczne i spożywcze oraz działa Lubelski Park Naukowo-Technologiczny i centrum naukowo-badawcze.

Lublin organizuje  Międzynarodowe Targi Lubelskie popularne ze względu na bliskie sąsiedztwo wschodniej granicy. Odbywają się tam m.in. targi samochodowe, turystyczne, edukacyjne, ślubne i budowlane. 

Lublin jest także główną siedzibą PGE-Energia, która posiada elektrociepłownię na Wrotkowie dostarczając źródło energii elektrycznej i cieplej miastu.  Podstawowym paliwem produkcyjnym jest gaz ziemny.

W Lublinie działa kilka szpitali klinicznych, w tym klinika dziecięca i wojskowa. Ponadto działają m.in. szpitale wojewódzkie, w tym Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiejszpital neuropsychiatryczny) i rządowe: szpital MSWiA oraz Instytut Medycyny Wsi

Więcej informacji i rys historyczny: pl.wikipedia.org-Lublin oraz lublin.eu -portal miasta Lublin

Zapraszamy turystów i inwestorów! 

29 rocznica odwołania rządu premiera Jana Olszewskiego

Dziś, tj. 04.06.2021 r. mija 29 lat  od odwołania rządu premiera Jana Olszewsiego. Ku jego pamięci odsłonięto  pierwszy Pomnik premiera Jana Olszewskiego w Okuniew  z udziałem przedstawicieli władz państwowych i samorządowych. 

A TVP info zaprasza do obejrzenia dokumentalnego filmu "Nocna zmiana" poświecony kulisom odwołania rządu Jana Olszewskiego. Zobacz  recenzja filmu "Nocna_zmiana_z_1994 r. 

Więcej informacji o uroczystości: www.prezydent.pl

Życiorys Jana Olszewskiego:wikipedia-Jan_Olszewski oraz ipn.gov.pl

 

Gazociąg Baltic Pipe

Duńska Komisja Odwoławcza ds. Środowiska i Żywności cofnęła pozwolenie środowiskowe dla rurociągu Baltic Pipe, którym ma płynąć gaz z Norwegii przez Danię do Polski!

Więcej szczegółów: www.rmf24.pl oraz www.tvp.pl,

a także na stronie https://www.baltic-pipe.eu/pl/

 

Czym się różni polityka klimatyczna od zmian klimatycznych? Polityka klimatyczna, to nowe narzędzie UE, które służy do zarządzania krajami.  Ów instrument,  powoduje straty ekonomiczne i kryzys gospodarczy niektórych krajów członkowskich.   Natomiast zmiany klimatyczne, to nieodwracalny proces globalnego ocieplenia, którego skutki można jedynie ograniczyć metodą udoskonalania a nie zaniechania. 

Bezpieczeństwo, w tym bezpieczeństwo energetyczne i budowa infrastruktury, to  priorytet Polski.

Promujemy Polskę-promujemy Rzeszów

Rzeszów- stolica województwa podkarpackiego, stanowiąca centrum ekonomiczne, akademickie, kulturalne, rekreacyjne. Siedziba władz diecezjalnych. Położony jest nad rzeką Wisłok, która na północ od miasta, w okolicach Tryńczy wpada do Sanu. Miasto liczy sobie ok. 200 tys. mieszkańców i ma 129 km² powierzchni. Usytuowany w strefie przygranicznej z Ukrainą i Słowacją. W całym województwie liczba przejść  granicznych ze Słowacją wynosi 8, a z Ukrainą-6.Miasto ma wysoce rozwiniętą i dostępną infrastrukturę drogową, lotniczą i kolejową, która łączy trasy krajowe z trasami międzynarodowymi.

W chwili obecnej z powodzeniem rozwija się w mieście produkcja sprzętu domowego, przemysł spożywczy, odzieżowy, budowlany, meblarski i telekomunikacyjny, natomiast najlepiej rozwinięty jest tutaj przemysł lotniczy oraz farmaceutyczny.

Jakie  bogactwa naturalne kryje w sobie Podkarpacie?  Dla zainteresowanych odsyłamy na stronę Bogactwa naturalne na Podkarpaciu

Godna uwagi jest informacja, że w roku 2018 k/ Rzeszowa PGNiG natrafił na duże złoże gazu. Jego wydajność szacuje się na 20 mln m3 wysokometanowego gazu rocznie. A już w roku 2020 i 2021 odkryto kolejne złoża gazu, gdzie trwają  prace wiertnicze przy kolejnych 6 odwiertach na Podkarpaciu. Łączne wydobycie z wykonanych otworów wyniesie ok. 60 milionów m3 gazu ziemnego rocznie.

Sprawdziliśmy też, z czego słynie Rzeszów według mieszkańców? Otóż miasto słynie z Politechniki Rzeszowskiej, z osiedla Baranówka,  zapiekanki sprzedawanej na dworcu  PKP, lodów śmietankowych z gęstą czekoladową polewą sprzedawane na ul. 3 Maja, z Filharmonii, z siatkarzy i  kibiców Asseco Resovii, z Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych, z Aureoli prezydenta, czyli wielkiego pająka, UFO-nietypowej pieszej kładki,  Muzeum Dobranocek, ze szkółki jazdy na rolkach, a także z pomnika pod nazwą „Pomnik” uznawany jako symbol miasta.

Słynie także z Doliny Lotniczej. Skąd się wywodzi? W roku 1937 podjęto decyzję o budowie Centralnego Okręgu Przemysłowego, a jednym z jego elementów była Wytwórnia Silników ulokowana niedaleko Lisiej Góry w Rzeszowie. Od tego czasu zakład ściśle związany jest z miastem i jego historią. Ale lotnictwo w Rzeszowie to nie tylko WSK (obecnie: Pratt&Whitney) i produkowane tu silniki. W 1946 roku powstał Aeroklub Rzeszowski, a Politechnika Rzeszowska od 1976r. kształci pilotów lotnictwa cywilnego. Przez wiele lat była to jedyna w Polsce uczelnia dająca taką możliwość. Nie można też zapominać o lotnisku w Jasionce, które pochwalić się może jednym z najdłuższych pasów startowych w kraju … o czym już pisaliśmy…

Jakie miejsca odwiedzają turyści i sami mieszkańcy? Do najważniejszych zaliczamy: Podziemną Trasę Turystyczną „Rzeszowskie Piwnice”-  jej wymiary: 25 piwnic i 15 korytarzy, 10 m w dół, długość- 369 m, rynek z Ratuszem z XVI w. i okrętem umiejscowionym po środku rynku. Następnie: Muzeum Etnograficzne, Muzeum Historii Miasta Rzeszowa, Zamek Lubomirskich, dziś siedziba Sądu Okręgowego,  kościół św. Stanisława i św. WojciechaSanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Muzeum Dobranocek, bulwary nad Wisłokiem oraz ul. 3 Maja z uwagi na corocznie obchodzone święto i jak wyżej wspomnieliśmy konsumpcję przepysznych lodów.

 Planowane i realizowane inwestycje w mieście: 

1) budowa nowej infrastruktury klinicznej, czyli budowy szpitala uniwersyteckiego w  Rzeszowie.  Koszt inwestycji wynosi 892 mln zł. Sam szpital będzie miał powierzchnię 27,5 tys.m2.  Szczegóły znajdziecie tutaj naukawpolsce.pap.pl

2 ) rozbudowa Elektrociepłowni w Rzeszowie przez PGE Energia Ciepła w Rzeszowie.  Co to oznacza? Do mieszkańców popłynie ciepło wytworzone z niskoemisyjnego paliwa, przyjaznego dla środowiska. Przeczytaj: pgeenergiaciepla.pl 

3) budowa Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego  Resovia w Rzeszowie. Wartość inwestycji: 60 mln zł.

4) budowa basenu przy ul. Matuszczaka za 12,5 mln zł. 

5) rozbiórka i budowa nowego mostu na Przyrwie za 1,5 mln zł. 

Ww. inwestycje pochodzą ze środków z Krajowego Planu Odbudowy, Programu Polski Ład,  Funduszu wsparcia Kultury, budżetu państwa, budżetu sektora publicznego i prywatnego. 

Ciekawostki o Rzeszowie:

Pierwszym historycznym właścicielem Rzeszowa był rycerzy Jan Pakosławic ze Stróżysk.

W Rzeszowie znajdują się aż 3 honorowe konsulaty: Niemiec, Słowacji i Ukrainy.

W granicach Rzeszowa, w dawnej wsi Bziance znaleziono czaszkę mamuta liczącą około 14 tys. lat. Na terenie obecnego Parku Papieskiego w Rzeszowie podczas drugiej wojny światowej awaryjnie lądował amerykański bombowiec B-24 Liberator. Cała załoga przeżyła.

 Historia Rzeszowa, jego bogactwa i rozwój przeczytaj tutaj Historia_Rzeszowa.

A my zapraszamy inwestorów i turystów!

Promujemy Polskę- promujemy Rewal

Rewal – wieś z ok. 1000 mieszkańcami., miejscowość wypoczynkowa z kąpieliskiem morskim i przystanią morską w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfickim. Położona nad Morzem Bałtyckim, na Pobrzeżu Szczecińskim. 

Rewal posiada dość długą historię, bowiem znane było już w XV wieku. Jednym z najciekawszych obiektów jest stary dworzec kolei wąskotorowej. 

Rewal słynie z Alei Zakochanych i z Alei Różanej na Nadmorskim Klifie. 

Główne atrakcje Rewala, to: Park Miniatur i Kolejek w Dziwnowie. Park wypełniony jest miniaturami najróżniejszych obiektów, tj. okoliczne latarnie morskie. Bardzo mocno koncentruje się również na kolei, znajdziemy tu zatem wiele znanych modeli lokomotyw. Wszystkie miniatury wykonane są w skali 1:10. Łączna długość torów po których kursują kolejki w parku wynosi około 1 km. Jest to fantastyczne miejsce nie tylko dla dzieci! Pozostałe atrakcje, to: park wielorybów i szkielety wielorybów, wiatrak w Lędzinie, taras widokowy, motylarnia w Niechorzu i ruiny kościoła w Trzęsaczu czy też kolejna atrakcja dla dzieci- Bajkowa Chata.

Szczególnie zachęcamy do przejścia szlakiem nadmorskim, to czerwony szlak turystyczny, będący częścią Europejskiego Szlaku Dalekobieżnego E9. Szlak biegnie przez piękne okolice województw zachodniopomorskiego oraz pomorskiego, ciągnąć się wzdłuż wybrzeży Bałtyku. Szlak przechodzi również przez Rewal, który może być doskonałą bazą wypadową do pokonania przynajmniej jego części. Zdecydowanie warto przespacerować się nim choćby na niewielką odległość, bowiem posiada on naprawdę doskonałe walory krajobrazowe.

W Rewalu i w okolicach  powstają duże inwestycje budowlane. tj. apartamenty z garażami, hotele, nowe osiedla, budynki odnowy biologicznej, kompleks turystyczny, budynki pensjonatowe. 

A my, zapraszamy całe rodziny i inwestorów do Rewala i jego okolic.  

Strona: REWAL 

PKN Orlen i PGNiG stawiają na zieloną energię

01.06.2021 r.

Wiecie z czego pochodzić będą przyszłościowe paliwa? 

Jak już wiecie PKN Orlen i PGNiG zamierzają wykorzystać rolniczą biomasę powstającą w czasie produkcji cukru i produktów zbożowych do wytwarzania produktów petrochemicznych, jak biometan czy wodór. Jest to odpad podczas wytwarzania cukru, czyli liście z buraków cukrowych i melasa. Po ich przetworzeniu powstają wyroby petrochemiczne. Chodzi o nawozy rolnicze, środki ochrony roślin czy komponenty pasz dla zwierząt, a także biometan i czysty wodór, czyli paliwa uważane za przyszłościowe.

Jest to inwestycja w zieloną energię i zagospodarowanie odpadów oraz odpowiedź na prowadzoną politykę klimatyczną.

Promujemy Polskę - promujemy Krosno

Krosno- miasto województwa podkarpackiego, jest położone na prawym brzegu Wisłoka o powierzchni 45 km2, którą zamieszkuje ok. 50tys. osób.  Graniczy na południu z górami Beskidu Niskiego, a na północy z Pogórzem Strzyżowa i Dynowa. Jedynie 37 km dzieli Krosno od granicy ze Słowacją, a 85 km – od granicy polsko-ukraińskiej.

Krosno nazywano "małym Krakowem" z powodu sukiennic, które  kojarzą się z krakowskim Starym Miastem, a także ze względu na wysoki poziom życia umysłowego miasta

Miasto słynie z produkcji szkła i z największej w Europie kolekcji lamp naftowych. Wystawę "Historia oświetlenia" udostępnia zwiedzającym Muzeum Podkarpackie. 

Ze względu na bliskość głównych tras prowadzących na Słowację i Węgry miasto jest doskonałym ośrodkiem  turystycznym i tranzytowym (węzeł drogowy, kolejowy i lotniczy). Posiada jedno z największych lotnisk trawiastych w Europie wybudowanym z pasem startowym o dł. 1100 m i szer. na 30 m, drogami kołowania, oświetleniem, stacją meteorologiczną i wskaźnikami wiatru, ma też  bezobsługową stację paliw lotniczych. Lotnisko użytkowane jest przez  Aeroklub Podkarpacki. Krosno ma na stanie oprócz lądowiska dla szpitala, sportowe lotnisko Iwonicz Zdrój, które  posiada 2 pasy startowe: trawiasty i asfaltowy. Na jego terenie powstać ma m.in. łącznik do drogi S19 i nowa strefa inwestycyjna. Niedaleko Krosna prosperuje Międzynarodowy Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka, który obsługuje linie pasażerskie.

Zwiędzając Krosno należy koniecznie uwzględnić piękne kościoły. Szczególnie XIV-wieczny gotycki kościół parafialny,w którym znajduje się ołtarz główny z XVI w., barokowe stalle, grobowce oraz rzeźby. Warto obejrzeć malowidła stiukowe w kaplicy Oświęcimów. Ponadto warto wstąpić do XV-wiecznego kościoła Franciszkanów. Trzeba również wspomnieć o jeszcze jednej ciekawostce Krosna – ogromnym, ważącym 5 ton dzwonie Urban, który należy do największych w kraju!

Oprócz wymienionych zabytków w mieście znajdują się 2 ciekawe muzea – Muzeum Rzemiosła i wspomniane wyżej, Muzeum Podkarpackie. W tym drugim zwiedzający mogą podziwiać oprócz kolekcji starych lamp naftowych,  także zbiory archeologiczne, historyczne oraz przedmioty związane z kulturą ludową Krosna i okolic.Miasto bogate jest w wydarzenia kulturalne. 

Można także wybrać się do Beskidu Niskiego i Pogórza, czyli: uzdrowiska leczniczego w Iwoniczu i Rymanowie, Skansenu Przemysłu Naftowego we wsi Bóbrka, a obecnie Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza, a także do dworku Marii Konopnickiej w Żarnowcu.  

 Poniżej przedstawiamy szlaki naftowe w powiecie krośnieńskim:

 • Jaszczew / Winnica - szyby naftowe i urządzenia kopalniane (kiwony)
 • Jedlicze - rafineria ropy naftowej, grobowiec Tytusa Trzecieskiego współpracownika Ignacego Łukasiewicza, protektora spółek naftowych
 • Potok - szyby naftowe i urządzenia kopalniane
 • Krosno - szyby naftowe i urządzenia kopalniane, pomnik Ignacego Łukasiewicza, unikalna, największa w Europie ekspozycja lamp naftowych w Muzeum Podkarpackim, Instytut Naftowy, szkoła „Naftówka”, Izba Pamięci w „Naftomecie”
 • Krościenko Wyżne - szyby naftowe na Górze Marynkowskiej (najstarszy „Arnold” –gł. 498 m)
 • Węglówka - szyby i urządzenia kopalniane z XIX/XX w., groby Kietha Nelsona poszukiwacza oleju skalnego, jego córki i współtowarzyszy, ekspozycja poświęcona historii górnictwa naftowego w szkole
 • Zręcin - grobowiec I. Łukasiewicza , kościół fundacji I. Łukasiewicza i K. Klobassy - inicjatorów i założycieli spółek naftowych
 • Chorkówka - obelisk upamiętniający działalność Ignacego Łukasiewicza i jego żony Honoraty
 • Bóbrka - Skansen Przemysłu Naftowego i Gazowniczego, najstarsza na świecie kopalnia ropy naftowej
 • Równe - szyby i urządzenia kopalniane
 • Wietrzno - szyby i urządzenia oraz charakterystyczne obiekty kopalniane
 • Ropianka - obelisk upamiętniający działalność Praktycznej Szkoły Wiercenia Kanadyjskiego (1885 – 1888)
 • Iwonicz-Zdrój - kopalnia ropy naftowej i gazu ziemnego, źródło „Bełkotka”, pijalnia wód mineralnych, warzelnia soli w Lubatówce
 • Klimkówka - żurawie pompowe
 • Rymanów-Zdrój - stanowisko poświęcone historii wydobycia ropy naftowej w dolinie Czarnego Potoku
 • Rudawka Rymanowska - szyb po kopalni „Opiag” z XIX w., źródła wód mineralnych
 • Głębokie - ślady po „kopankach” z przełomu XIX i XX w.

Rys historii

Krosno zaistniało w roku 1282 przez Leszka Czarnego, księcia krakowskiego.

Za panowania Władysława Jagiełły zbudowano fortyfikacje miejskie, które rozwinęły rzemiosło w produkcji tkanin i barchanów oraz handel tkaninami i suknami, końmi, bydłem, kotłami, węgierskim winem oraz importowanymi wyrobami z żelaza i miedzi. Połowa XV w., to był czas dla: piekarzy, krawców, szewców, kowali, sukienników i foluszników.  O znaczeniu miasta oraz zamożności jego ówczesnych mieszkańców świadczy fakt, że już w tym czasie na jego terenie działały wodociągi i kanalizacja.

Dzięki temu, pomimo klęsk żywiołowych, nadchodzący XVI w. okazał się najlepszym czasem dla miasta i jego mieszkańców.

Miasto upadło z końcem XVII w.

Dopiero w połowie XIX w. nastąpił ponowny rozwój Krosna. Kluczowe znaczenie dla przyszłego rozkwitu miały narodziny polskiego przemysłu naftowego (pierwsze przedsiębiorstwo naftowe uruchomiono w 1856 r.). Rafineria w Chorkówce zaczęła przyciągać kapitał zagraniczny. W 1867 r. Krosno zostało siedzibą starostwa. Okres rozwoju trwał aż do wybuchu pierwszej wojny światowej, która przyniosła miastu poważne zniszczenia.

W okresie międzywojennym Krosno zyskało na znaczeniu jako ważny ośrodek przemysłowy. Niestety dalszy rozwój zahamował wybuch II wojny światowej. We wrześniu 1944 r. rozpoczęła się odbudowa zniszczonych w czasie wojny zakładów przemysłowych.

Zapraszamy, bo Krosno i jego powiat zrobiło na nas duże wrażenie!

 PKN ORLEN inwestuje w infrastrukturę wodorową

29.05.2021 r., źródło: PKN Orlen

PKN ORLEN będzie budować stacje tankowania paliwa wodorowego! Pierwsze stacje powstaną w Poznaniu i w Katowicach, które obsługiwać będą autobusy miejskie i samochody osobowe. Jeszcze w tym roku Koncern rozpocznie budowę hubu wodorowego we Włocławku!

Rozwój produkcji i dystrybucji paliw alternatywnych, to priorytet w strategii ORLEN2030, a budowa stacji ładowania, to część programu wodorowego, który zakłada budowę hubów wodorowych w Trzebini, Włocławku i Płocku o łącznych mocach produkcyjnych sięgających docelowo ponad 1000 kg na godzinę wysokiej czystości wodoru.
Pierwsze huby wodorowe, czyli stacje tankowania wodoru powstaną  w Trzebini i we Włocławku. Koncern planuje rozpoczęcie budowy jeszcze w tym roku!
Według Orlenu pojazdy transportu zbiorowego wykorzystywać będą ciśnienie 350 barów, które zatankują ok. 28 kg paliwa w ciągu 15 minut. Taka ilość pozwala na przejechanie 350 km. A to oznacza, że autobus miejski pokona 26,8 km na jednym tankowaniu!
Natomiast do tankowania aut osobowych wykorzystywane będzie ciśnienie 700 barów, które zatankują samochód do pełna w ciągu 5 minut, czyli do auta trafi ok. 5,25 kg paliwa, które pozwali na przejechanie nawet 700 km! 
 
Rozwój sieci stacji tankowania PKN ORLEN odbywa się z wykorzystaniem doświadczeń zebranych na rynku niemieckim. Od 2017 roku działają tam 2 punkty ładowania wodoru zlokalizowane na stacjach Grupy ORLEN. Ponadto Koncern prowadzi zaawansowane prace nad powstaniem 3 stacji wodorowych na terenie Czech. Jeszcze w 2021 roku uruchomione zostaną stacje w Pradze i Litvinowie, a w roku 2022 kolejne - w Brnie, Pilźnie i Pradze na autostradzie D10.
 
Łączymy Polskę!
 

Port morski w Gdańsku-stawiamy na polską infrastrukturę

29.05.2021 r.

Port morski Gdańsk – port morski nad Zatoką Gdańską na Martwej Wiśle, położony w Gdańsku, w woj. pomorskim. Jest jednym z największych bałtyckich portów. Powierzchnia portu obejmuje 3248 ha lądu, a łączna długość nabrzeży wynosi 23 700 m! To port, który zdolny jest do przyjęcia największych statków na świecie! Port, który umożliwia przeładowanie każdego rodzaju ładunków!

Ukazują to twarde dane: 3051 statków handlowych rocznie, 2068 ciężarówek dziennie, 862 wagonów dziennie, 46% udziału w polskich przewozach morskich, 66% udziału w polskim rynku kontenerowym i 3 miejsce na Bałtyku przeładunkowym!

O ich sukcesie decyduje m.in. lokalizacja gospodarcza, osiągnięty potencjał przeładunkowy umożliwiający obsługę największych statków oceanicznych, infrastrukturę dostępną od strony lądu.

Port Gdańsk -bez ograniczeń. Dlaczego? Bo jest głębokowodny -17m, brak pływów, wolny od zalodzenia,  rozwinięty w infrastrukturę drogowo-kolejową prowadzącą do portu. Posiada nieruchomości gruntowe na terenie portu, które udostepnia w dzierżawie, najmie innym podmiotom,  oczywiście, w drodze przetargu publicznego (dotyczy to terenów, których powierzchnia przekracza 3 ha). Szczegółowe  informacje: https://www.portgdansk.pl/

Wartością dodaną jest inwestycja Przekopu na Mierzei Wiślanej, która  po otwarciu umocni jego pozycję i pozycję portu morskiego w Elblągu. 

 Wykorzystajmy ich potencjał! Inwestujmy w infrastrukturę i lokalizację, twórzmy parki przemysłowe usytuowane blisko portów kolejowych i portów morskich. Budujmy drogi, mosty, tunele i obwodnice by ułatwić inwestorom transport w łańcuchu logistycznym.

Bo my, stawiamy na Polskę! Stawiamy na jej rozwój! 

Program Polski Ład dla rodzin 

Dziś, tj.29.05.2021 r. w Rzeszowie odbyła się debata pt. "Rodzina i dom w centrum życia" z udziałem Marszałek Sejmu, Minister Rodziny i Polityki Społecznej oraz obecną europosłanką PiS a byłą Minister Rodziny. Spotkanie ma na celu promowanie Rządowego Programu  "Polski Ład" dla Rodzin i realizowanej Polityki Prorodzinej. Debatę prowadziła Wojewoda Podkarpacki. Spotkanie przebiegło w rodzinnej atmosferze  wśród  dzieci, ich rodziców, osób starszych. 

A my, poniżej przedstawiamy Program Polski Ład dla RODZIN.

Źródło:Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

Rodzina w centrum

Nowy Ład zakłada szereg rozwiązań prorodzinnych – m.in. ułatwiające łączenie pracy zawodowej z wychowywaniem dzieci. To nie tylko rozwój opieki instytucjonalnej nad małymi dziećmi, ale też wsparcie dla tych rodziców, którzy nie korzystają z takiego rozwiązania.

1,5 mld zł rocznie na program „Maluch+”

Zwiększenie o kolejne 25 tys. miejsc w Programie Maluch +, tym samym zwiększenie opieki nad dziećmi i wyższe dofinasowanie do miejsc w żłobkach.

Kapitał opiekuńczy

Nowym rozwiązaniem będzie z kolei świadczenie wypłacane rodzicom na pokrycie kosztów opieki nad drugim dzieckiem pomiędzy 12. a 36. miesiącem życia. To w sumie 12 tys. zł, a rodzice sami wybiorą, czy chcą otrzymywać po 1 tys. zł miesięcznie przez rok, czy po 500 zł miesięcznie przez 2 lata. Świadczenie planowo będzie wypłacane od 2022 r.

Nowy Ład zakłada także powszechny i bezpłatny dostęp do badań prenatalnych dla wszystkich kobiet w ciąży.

Mieszkanie bez wkładu własnego.

Instrument skierowany będzie do osób od 24 do 40 lat, które nie mają wystarczających oszczędności do pokrycia wkładu własnego.

Obejmie on 3 grupy mieszkań:  mieszkanie z rynku wtórnego, pierwotnego, społecznego lub własny dom.  Bank Gospodarstwa Krajowego będzie gwarantować wkład własny nawet do 40 proc. do kwoty 100 tys. zł przez okres max 15 lat. Oznacza to, że posiadając zdolność kredytową, nie trzeba będzie wykładać żywej gotówki na zakup mieszkania – wystarczy sama zdolność kredytowa. 

Dodatkowe wsparcie po urodzeniu drugiego, trzeciego i kolejnego dziecka

Często brak własnego mieszkania jest jedną z głównych przyczyn, przez które młodzi ludzie nie decydują się na potomstwo. Nowy Ład zakłada, że po urodzeniu drugiego dziecka rodzina z gwarantowanym kredytem mogłaby uzyskać do 20 tys. zł bezzwrotnego dofinansowania, po urodzeniu trzeciego dziecka do 60 tys., a czwartego i kolejnego do 20 tys. zł. (proporcjonalnie do udzielonej wcześniej gwarancji).

Dom 70 m2 bez formalności

Budowa budynków jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2 będzie możliwa na podstawie zgłoszenia. Dzięki temu proces budowlany skróci się nawet o kilka tygodni. To sposób na ograniczenie nadmiarowych formalności, a także oszczędność dla inwestora – co najmniej kilka tysięcy złotych.

Pamiętamy o seniorach

Z roku na rok liczba osób starszych w Polsce rośnie. Dłużej żyjemy, jesteśmy dłużej aktywni. To jednak spore wyzwanie dla państwa i społeczeństwa. Polski Ład przewiduje również nowe rozwiązania w zakresie polityki senioralnej.

Emerytury bez podatku do 2,5 tys. zł

W ramach reformy systemu podatkowego emerytury i renty zostaną podwyższone o wysokość podatku dla świadczeń do poziomu 2500 zł. 

Zerowy PIT dla pracujących seniorów

Ci seniorzy, którzy będą mogli i chcieli kontynuować pracę po osiągnięciu wieku emerytalnego, skorzystają. Zgodnie z zapowiedzią seniorzy, którzy nie będą pobierali emerytury, tylko zdecydują się kontynuować pracę, będą zwolnieni od podatku dochodowego. Dzięki temu ich kapitał w momencie przejścia na emeryturę będzie wyższy, bo cały czas będą odprowadzali składki.

Placówki łączące pokolenia

Proponowane jest także tworzenie placówek, które będą łączyć dzienne domy opieki z przedszkolami. Dzięki nim dzieci będą rozwijały kompetencje emocjonalne i społeczne, a seniorzy będą mieli możliwość zaangażowania się w wychowanie najmłodszego pokolenia.

Świadczenie pielęgnacyjne dla opiekunów

Osoby z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunowie to liczna grupa, która wymaga zindywidualizowanego i mądrego wsparcia. Przykładem jest tu przyjęta już Strategia na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami na lata 2021-2030.

W założeniach Polskiego Ładu znalazła się zapowiedź dotycząca świadczeń pielęgnacyjnych dla sprawujących opiekę nad osobami niepełnosprawnymi. Świadczenie to ma być zrównane niezależnie od momentu powstania niepełnosprawności. Obecnie świadczenie pielęgnacyjne przysługuje jedynie opiekunom osób, których niepełnosprawność powstała przed ukończeniem 18. roku życia (lub 25. roku życia, jeśli się uczy). Opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych otrzymują natomiast znacznie niższy zasiłek opiekuńczy, który przysługuje im po spełnieniu kryterium dochodowego.

O nieróżnicowanie tych form pomocy środowiska osób z niepełnosprawnościami apelują od lat. W 2014 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że uzależnienie świadczenia pielęgnacyjnego dla opiekuna dorosłej osoby niepełnosprawnej od wieku, w którym powstała ta niepełnosprawność, jest niezgodne z Konstytucją.

Umowa społeczna dotycząca wygaszenie kopalń do 2049 r. -podpisana

28.05.2021 r. w Katowicach  podpisano umowę społeczną  dotyczącą przyszłości polskiego górnictwa, umowa zakłada m.in. pomoc publiczną dla górnictwa, osłony socjalne i instrumenty wsparcia zachodzących zmian rozwojowych województwa śląskiego.

 

Program Polski Ład - rozwój społeczno-gospodarczy Polski

27.05.2021 r.

KE i PE przegłosowały kwestie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, które są kluczowe z punktu widzenia dla Polski i Śląska. W ogólnej kwocie 17 mld euro przeznaczone jest  3,5 mld euro dla Polski, z czego 2 mld euro dla Śląska.

Dlaczego dla Śląska? 

Bo, zakłada się wygaszenie polskich kopalń węgla energetycznego do 2049 r. związaną z prowadzoną politykę klimatyczną ...

A to przecież największy region górniczy (!), który odgrywa bardzo ważną rolę w produkcji surowców mineralnych Polski, tj.: surowce energetyczne: złoża węgla kamiennego, węgla brunatnego,  rudy miedzi, gazu ziemnego i torfu, surowce chemiczne tj. sól kamienna, gipsy i siarka oraz  rudy metali  tj. złoża rud cynku i ołowiu, rudy molibdenowo -wolframowo -miedziowe, rudy żelaza, a także  surowce skalne: piaskowce, wapienie, margle, dolomity, piaski, żwiry, kopaliny ilaste, jak również wody lecznic. Jest to też region bogaty w złoża złota, srebra i miedzi.

Surowce mineralne, to wydobyte złoża, mające zastosowanie w gospodarce i one to m.in. decydują o tempie rozwoju naszego kraju. A Polska jest krajem, która może się poszczycić swoimi zasobami i bogactwami, a tym samym tradycjami ich wydobycia m.in. ropy i gazu.Nie bez znaczenia w dziejach historii Polski właśnie na Śląsku powstało pierwsze miasto w Polsce -mowa o Złotoryi na Dolnym Śląsku, które otrzymało prawa miejskie przed 1211 r. od księcia piastowskiego Henryka I Brodatego. W ówczesnym czasie mieszkańcami Złotoryi byli górnicy pracujący przy wydobyciu złota, od czego wzięła się nazwa miejscowości.

2 miasto, to  Lwówek także położone na Dolnym Śląsku, obecnie Lwówek Śląski. Tereny zamieszkiwali również m.in. górnicy, którzy wydobywali m.in. brąz. Dogodne położenie na szlaku handlowym łączącym Ruś z Saksonią zapewniło miastu szybki rozwój. Henryk Brodaty nadał Lwówkowi prawa miejskie na wzór praw magdeburskich w 1217 r. 

3 miasto, to Chełmno leży w województwie kujawsko-pomorskim. Nazwa miasta pochodzi od jego usytuowania, Chełmno położone jest w większości na wzgórzu, a nazwa „chełm” oznacza właśnie „wzgórze”. Osadnictwo w tym miejscu powstało prawdopodobnie w czasach pierwszych Piastów. 

W 1226 r. na ziemie polskie sprowadzono zakon krzyżacki. 4 lata później Chełmno zostało najważniejszym miastem krzyżaków, którzy mieli tu swoją siedzibę. Wielki mistrz zakonu Herman von Salza nadał miastu prawo lokacyjne w 1233 r. Było to pierwsze prawo lokacyjne w północnej Polsce, oparte na prawie magdeburskim. Należy sobie zadać pytanie, dlaczego?- obecnie poszukiwane są tam złoża gazu ziemnego... 

4 miasto- Toruń, jego Dogodne położenie geograficzne sprawiło, że na terenie obecnego Torunia istnieją ślady osadnictwa należące do najstarszych na świecie. Powstało ono ok. 9 000 lat p.n.e. Z czasem rozwinął się tu gród piastowski. Jednak era rozwoju miasta rozkwitła  w czasie rządów zakonu krzyżackiego. Herman von Salza nadał miastu prawa miejskie równolegle z Chełmnem. Dokumenty wystawione zostały w dniu 28 grudnia 1232 r.

5 miasto -Szczecin, o którym już wspomnieliśmy w trakcie promocji Szczecina i budowy obwodnicy, to największe i najstarsze miasto w województwie zachodniopomorskim, historyczna stolica księstwa pomorskiego. Jest zamieszkałe nieprzerwanie od ok. 700 r. n.e., ale pierwsze osadnictwo powstało tu dużo wcześniej. Sama nazwa jest pochodzenia słowiańskiego, choć jej znaczenie nie zostało potwierdzone.

Szczecin jest najstarszym miastem w Polsce lokowanym na prawie lubeckim. Oficjalnie nadał je miastu książę pomorski, pochodzący z dynastii Gryfitów Barnim I Dobry, w 1243 r.

6 miasto-Kołobrzeg to kolejne miasto, które otrzymało prawa miejskie na wzór Lubeki. Powstało ono u ujścia rzeki Parsęty do Bałtyku. Okolice te są zamieszkałe od mniej więcej VIII w. n.e. Do 1138 r. dzisiejsze miasto wchodziło w skład Polski piastowskiej, po śmierci Bolesława III Krzywoustego stało się częścią księstwa pomorskiego. To właśnie jeden z książąt gryfickich, Warcisław III – kuzyn Barnima I Dobrego lokował Kołobrzeg w 1255 r. 

I Gdańsk …. 

Nie bez znaczenia ww. miasta otrzymały pierwsze prawa miejskie…wziąwszy pod uwagę lokalizację, dogodność tranzytową i złoża 

Ale wróćmy do Śląska i jego historii….

Zgonie z historią naszego kraju- Śląsk i południe Polski przejął Mieszko I w 990 r. Potwierdza to dokument Dagome iudex, gdzie następnie w 1335 r. Układ w Trenczynie spowodował, że Kazimierz Wielki zrzeka się praw do Śląska. Od 1335 – Król Czech – Jane Luksemburski obejmuje panowanie nad Śląskiem.1526 – Ludwik II Jagiellończyk ginie w bitwie pod Mohaczem. Zgodnie z umowami, teren Czech i Węgier dostaje się pod panowanie dynastii Habsburgów. Od 1527  władzę na Śląsku obejmuje Ferdynand I Habsburg (Austria), w 1740 r. wyniku zamieszania politycznego w Austrii, Król pruski Fryderyk II Wielki najeżdża i zajmuje większość ziem śląskich. W 1742  na mocy pokoju we Wrocławiu Fryderyk II opanowuje prawie cały Śląsk Dolny i większość Górnego. W 1922 r. po 3 powstaniach śląskich część ziem Górnego Śląska przyłączona zostaje do Polski, gdzie od 1922-1939 r. należały do Polski, okres II wojny, tj. 1939-1945 spowodował, że Śląsk znalazł się ponownie pod rządami Niemiec, a od 1949 – Dolny i Górny Śląsk przyłączony zostaje do Polski, a Zaolzie wraca do Czechosłowacji.

 

To kolejna odpowiedź na pytanie: Dlaczego od wieków walczono  o polskie ziemie:

węgiel kamienny- wydobyto 71,33 mln ton z: Górnośląskiego Zagłębia Węglowego, Lubelskiego Zagłębia Węglowego, Dolnośląsgo Zagłębia Węglowego,

węgiel brunatny- wydobyto 64,3 mln ton z: Bełchata -pole Bełchatów i pole Szczerców,  Turów, Pątnów, Drzewce, Adamów, regiony pod Legnicą.

A węgiel jak i opiłki srebra „zanieczyszczony” jest złotem …

rudy miedzi- wydobyto 1 792,5 mln ton o zawartości 34,36 mln ton miedzi i 104,9 tys. ton srebra. Występują na Dolnym Śląsku na terenie Głogowa, Polkowic, Lubina, Bolesławca, Złotoryi, Zagłębia Lubińsko-Głogowskiego i jest największy w Europie. Ww. rudy miedzi wydobywa spółka KGHM i jest europejskim liderem. Patrz: KGHM 

rudy ołowiu i cynku - posiadamy ok. 77,15 mln ton rudy, ale wydobyto zaledwie 2,33 mln ton. Występują na obszarze Górnośląskiego Zagłębia Węglowego, tj.: Chrzanowa, Zawiercia, Bytomia, Olkusza.

sól kamienna-posiadamy ok. 84,95 mld ton, ale wydobyto 3,92 mln ton. Występują w Zagłębiu Kujawskim i Kłodawskim w okolicach Wieliczki, Bochnii, Żor, Rybnika, Kłodawy i Inowrocławia.

ropa naftowa– posiadamy ok. 24,96 mln ton ropy naftowej, wydobyto 663,18 tys. ton, występują w Zagłębiu Pomorskim, Zagłebiu Przedsudeckim, Zagłębie Przedgórskie, Zagłębie Karpackie, Zagłębie Podkarpackie.

gaz ziemny- posiadamy ok. 140,059 mld m3, wydobyto 5,62 mld m3. Występują w w Zagłębiu Pomorskim, Zagłebiu Przedsudeckim, Zagłębie Przedgórskie, Zagłębie Karpackie, Zagłębie Podkarpackie.

siarka- posiadamy 511 mln ton, wydobyto 0,702 mln ton. Występują w zagłębiu Olkusko-Tarnobrzeskie w okolicach Tarnobrzegu w rejonie Osiek, Baranów, Machów, Jeziórka, Staszowa, Solec i Grzybów, a także Lubaczowa..
ropa naftowa zamknięta w skałach wapienny i piaskowcach -wydobyto 250 mld m3, występuje w Lelechowie k/ Nowej Soli przy granicy woj. lubuskiego i wielkopolskiego-

gaz łupkowy-posiadamy ok. 5,3 biliona m3, występuje od Pomorza, przez Mazowsze po Lublin.

Taka ilość surowca wystarczyłaby Polsce na 300 lat eksploatacji oraz uczyniłaby z naszego kraju poważnego eksportera gazu, co oznaczałoby poważne zmiany na europejskim rynku energii.

Teraz możemy odpowiedzieć sobie, dlaczego nasi przodkowie, tak walczyli o nasze ziemię bogatą w zasoby złóż i minerałów.

Ale to jeszcze nie wszystko, dotarliśmy do artykułów, które wskazują, że w okolicach Suwałk występują złoża metali: tytanu, wanadu, żelaza, metali rzadkich.  Szacunkowa ich zasobność wynosi ok. 1.5 mld ton!-tj. Wartość samego tytanu to 355 000 000 000 $ (355 mld $). Całkowita wartość złoża przekracza 1 000 000 000 000 $ (bilion $)! Wspomniano także o  okolicach Myszkowa (Jura Krakowsko-Częstochowska), na których występują złoża molibdenu, wolframu, miedzi.  Obok tych metali zawsze występuje złoto, srebro i selen. Ich szacunkowa zasobność, to 26 milionów ton. Na terenie Dolnego Śląska występują też złoża złota - ok. 350 ton, natomiast pod Ząbkowicami Śląskimi a występują złoża niklu, złota i platynowca, ich zasobność, to 14 mln ton. Złoża miedzi i złota występują w  rejonie Bytomia Odrzańskiego, ich zasobność, to złoża miedzi- 8 mln ton, złoża złota -100 ton.A konwencjonalne (nie łupkowe) złoża gazu ziemnego, zlokalizowane zostały na Ziemi Lubuskej, Wielkopolski i Podkarpacia, ich zasobność – 1,7 bln m3

Jedno musimy wszak dopowiedzieć!

Polska leży wskutek unikalnego zbiegu czterech płyt tektonicznych na terenach idealnych do produkcji najtańszej i najczystszej energii elektrycznej, jaka powstaje z wyprowadzenia na powierzchnię gorących wód termalnych, albo rozgrzania wody o gorące skały do pary wodnej (geotermia) wystarczającej do napędu turbin elektrycznych!

Ten fenomen geotermalny jest w Polsce tak unikalny, że jego szacunkowa wartość w możliwości produkcji taniej energii elektrycznej i praktycznie darmowej energii cieplnej – w przeliczeniu na tony paliwa umownego – daje wartość co najmniej 70 razy większą niż wartość zasobów ropy i gazu pod dnem Morza Północnego!

Fenomen geotermalny w Polsce odkryto w ramach 15 letniego programu badań geologicznych. Sowieci tak się przestraszyli tych informacji, że polski geniusz geologiczny, prof. Feliks Sokołowski (znany i ceniony i w USA), miał zakaz jakichkolwiek publikacji na ten temat!

Ogólnie uważa się, że Polska wykorzystując geotermię może szybko zwiększyć produkcję energii elektrycznej 15 razy, natomiast pełne możliwości energetyczne naszego kraju, to zwiększenie produkcji energii – 150 razy! 

Dzięki temu możemy być naturalną potęgą energetyczną formatu światowego fundując niezależność energetyczną wszystkim ościennym krajom!

 

Bo dla nas, liczy się Polska! 

Odsyłamy do artykułów: WAŻNE- PRZECZYTAJ oraz WAŻNE-PRZECZYTAJ. artykuł 2

 

„Rządowy Program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”

25.05.2021 r.

19 maja 2021 roku Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie  Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025, przedłożoną przez Ministra Infrastruktury. Celem programu jest zwiększenie dostępu lokalnych społeczności do transportu kolejowego i miejsc parkingowych dla pasażerów!

Na ten cel rząd przeznaczył 1 miliard złotych! To, kolejna inwestycja drogowa, która zbliża się w kierunku Bieszczad i samych Ustrzyk Dolnych!

Program obejmie 355 zadań związanych z modernizacją, czyli przebudową, rozbudową i budową w całej Polsce przystanków kolejowych i parkingów dla pasażerów, a jego realizacja przyczyni się do ograniczenia wykluczenia komunikacyjnego i umożliwi pasażerom dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej.

W ramach Programu uwzględniono 355 lokalizacji w całej Polsce i już na etapie przyjęcia uchwały sporządzono listę  podstawową 177 zadań  oraz  listę rezerwową na 178 zadań!

Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe zrealizuje zadanie  w 3 lokalizacjach: w Niemojkach, Szklarskiej Porębie Górnej i Pasłęku. Zgodnie z założonym harmonogramem w tym roku PLK planują rozpocząć postępowania przetargowe dla 56 lokalizacji.

W woj. mazowieckim projekt przystankowy obejmuje na liście podstawowej 15 lokalizacji. Poza Niemojkami będzie to: Rokitno, Groszowice, Józefin Bąkowiec, Chronów, Dąbrówka Zabłotnia, Mława Miasto, Mińsk Mazowiecki, Kosów, Mrozy, Wołomin, Mordy Miasto, Koziebrody, Radom Południowy. Na liście rezerwowej ujęto 5 projektów: Stara Iwiczna, Nowa Iwiczna, Warszawa Fort Wola, Łochów, Ruda Wielka.

Łączymy Polskę! 

Kolejne doposażenie, wyposażenie i modernizacja Wojska Polskiego

25.05.2021 r.

Polska kupi 24 drony bojowe od tureckiego przemysłu. Pierwszy z 4 zestawów trafi na wyposażenie naszego wojska już w 2022 roku!

Umowa z tureckim przemysłem zbrojeniowym zawiera także pakiet logistyczny, pakiet szkoleniowy i serwis.

Umowa zostanie zawarta z pominięciem przetargu, w ramach tak zwanej pilnej potrzeby operacyjnej.  Oprócz dronów Bayraktar TB2, które sprawdziły się w konfliktach w Libii, Syrii oraz w walkach o Górski Karabach MON przeznaczy 186 mln zł na zakup 21 egz. Artyleryjskich Wozów Amunicyjnych i 7 egz. Artyleryjskich Wozów  Remontu Uzbrojenia, które są częścią  kompanijnego modułu ogniowego składającego się z ośmiu 120 mm moździerzy samobieżnych (kołowych) RAK, 4 Artyleryjskich Wozów Dowodzenia na podwoziu KTO Rosomak, 2 Artyleryjskich Wozów Rozpoznania oraz pojazdów zabezpieczenia logistycznego, tj.: 3 Artyleryjskich Wozów Amunicyjnych, 1 Artyleryjskiego Wozu Remontu Uzbrojenia.

Ww. zamówiony sprzęt wyprodukowany jest w Hucie Stalowa Wola w woj. podkarpackim!

A dla zainteresowanych:

Huta Stalowa Wola produkuje także armatohaubica Krab 155 mm, który jest już na wyposażeniu naszego wojska.

Artyleryjskie Wozy Amunicyjne oparte są na samochodzie ciężarowym Jelcz 882.53 z dwuosobową opancerzoną kabiną i służą do przewozu amunicji oraz zautomatyzowanego załadunku i rozładunku amunicji.

Natomiast Artyleryjskie Wozy Remontu Uzbrojenia, oparte na samochodzie ciężarowym Jelcz P662D.35 z czteroosobową opancerzoną kabiną Jelcz 144 i wyposażone w kontener z niezbędnym sprzętem, służą do wykonywania diagnostyki oraz napraw sprzętu wojskowego w warunkach polowych. 

Stawiamy na BEZPIECZEŃSTWO POLSKI, POLSKĄ FIRMĘ, POLSKĄ PRODUKCJĘ, POLSKI PRODUKT i POLSKĄ MARKĘ!

Sukces prac poszukiwawczych na Podkarpaciu-odkrycie kolejnych zasobów gazu

25.05.2021 r. , Źródło: PGNiG

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo z powodzeniem zakończyło prace wiertnicze przy kolejnych sześciu odwiertach w południowo-wschodniej części kraju, jednym słowem - na Podkarpaciu!  Łączne wydobycie z wykonanych otworów wyniesie ok. 60 mln metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie!

Odwierty Bratkowice, Gnojnica, Ocieka, Mirocin zostały zrealizowane na przełomie 2020 i 2021 roku. Na wszystkich zakończono już testy złożowe uzyskując przemysłowe ilości gazu.

Lokalizacja otworów Bratkowice w powiecie rzeszowskim oraz Ocieka w powiecie ropczycko-sędziszowskim została wybrana na podstawie wyników trójwymiarowych zdjęć sejsmicznych wykonanych w ostatnich latach. Ich analiza pozwoliła specjalistom z PGNiG na nową interpretację budowy geologicznej tej części Zapadliska Podkarpackiego i skuteczne wskazanie potencjalnych struktur gazonośnych. Z kolei odwiert Gnojnica w powiecie ropczycko-sędziszowskim jest kontynuacją prac na złożu gazu ziemnego Gnojnica, odkrytym w 2016 roku. Odwierty zostaną podłączone do istniejącej infrastruktury. Prace na złożu Mirocin, zlokalizowanym w powiecie przeworskim i jarosławskim, są prowadzone w ramach rewitalizacji złoża, którego eksploatację rozpoczęto w 1962 roku. Czytaj więcej TUTAJ

Jednym słowem, Podkarpacie może liczyć na budowę i rozbudowę infrastruktury gazowej!

Wiecie, że PGNiG będzie wiercić  w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a także połączy siły z Naftogazem przy  wydobyciu gazu ziemnego na Ukrainie...

 Budowa kompleksu instalacji Olefiny III PKN przez PKN Orlen

 25.05.2021 r.

Zgodnie z projektem Programu Rozwoju Petrochemii PKN Orlen wybuduje do roku 2024 w swym głównym zakładzie produkcyjnym w Płocku kompleks instalacji Olefin III za ok. 13,5 mld zł!

A to oznacza, że zostanie powołana spółka Orlen Olefiny sp. z o.o, która przyczyni się do wzrostu inwestycji, a tym samym wzrostu EBITDA o ok. 1 mld zł rocznie!

 W zeszłym tygodniu Koncern PKN Orlen otworzył także swoje Centrum Badawczo-Rozwojowe w Płocku za ok. 184 mln zł stawiając na własne badania, własne technologie i rozwój inwestycyjny koncertu.

Przypominamy, że PKN Orlen to największy w Polsce podmiot branży rafineryjno-petrochemicznej, strategiczny dla bezpieczeństwa energetycznego kraju i jeden z największych w tym segmencie w Europie. PPPT, gdzie powstanie CBR płockiego koncernu, funkcjonuje od 2004 r. To podmiot, w którym po 50 proc. udziałów posiadają PKN Orlen i miasto Płock. Spółka zarządza obszarem inwestycyjnym o powierzchni ok. 200 ha!

Bezpieczeństwo energetyczne, to jeden z podstawowych filarów naszej gospodarki, oznacza stan gospodarki umożliwiający pokrycie perspektywicznego zapotrzebowania  odbiorców na paliwa i energię, w sposób technicznie i ekonomicznie uzasadniony, przy zachowaniu wymagań ochrony środowiska

Trwają prace rozbudowy i modernizacji infrastruktury technicznej w portach w Szczecinie i Świnoujściu

Od 20.12.2019 r. trwają prace nad projektem inwestycyjnym  dotyczącym "Rozbudowy i modernizacji infrastruktury technicznej w portach w Szczecinie i w Świnoujściu. Wartość całkowita projektu: 118,3 mln zł. Wartość dofinansowania UE: 57,6 mln zł. Termin ukończenia realizacji projektu: 2023 r. Trwają także  prace nad  projektem dotyczącym  „Poprawy dostępu do portu w Szczecinie w rejonie Kanału Dębickiego” jest współfinansowany ze środków z Unii Europejskiej z Funduszu Spójności w ramach programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Koszt prac to 343,1 mln złotych. Inwestycja ma być gotowa do 30 września 2023r.
i już wiadomo, że szykują się 4 kolejne! Szacowany koszt na 6 projektów inwestycyjnych  opiewa na 1 miliard zł!  I dotyczy przystosowania infrastruktury Terminalu Promowego w Świnoujściu do obsługi transportu intermodalnego, poprawy dostępu do portu w Szczecinie w rejonie Kanału Dębickiego oraz Basenu Kaszubskiego, rozbudowy i modernizacji infrastruktury technicznej w obu portach, budowy stanowiska statkowego do eksportu LNG w porcie zewnętrznym w Świnoujściu oraz budowy nabrzeży głębokowodnych w portach w Świnoujściu i Szczecinie. Inwestycje ukierunkowane są na poprawę konkurencyjności zespołu portów Szczecin-Świnoujście oraz zwiększenia wydajności zarządzanej infrastruktury, jak również zagospodarowania dodatkowych terenów na cele portowe. Dzięki tym inwestycjom wzrośnie wielkość obsługiwanych towarów oraz wzrośnie pozyskanie nowych inwestorów lokujących swój biznes w portach w Szczecinie i Świnoujściu

 Nad realizacją inwestycji czuwa rząd przy współpracy z Zarządem Morskich Portów Szczecin-Świnoujście.

 

Program budowy 100 obwodnic na lata 2020 - 2030

Rada Ministrów przyjęła 13 kwietnia 2021 r. uchwałę w sprawie ustanowienia Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. W ramach programu w całej Polsce powstanie 100 zadań o łącznej długości ok. 820 km.

Na realizację Programu rząd przeznaczy 28 mld zł.

Program został opracowany przez Ministerstwo Infrastruktury, który określa cele i priorytety inwestycyjne w zakresie budowy obwodnic miast na sieci dróg krajowych.

Wskazuje również źródła finansowania oraz listę zadań inwestycyjnych kierowanych do realizacji. Inwestycje związane z budową nowych obwodnic będą realizowane przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

W efekcie poprawi się bezpieczeństwo na drogach, poprawi płynność ruchu na drogach, zminimalizuje korki  w zatłoczonych miastach, odciąży miasto od pojazdów ciężarowych, przyczyni się do zminimalizowania hałasu, ruchu i zanieczyszczenia powietrza na lokalnych drogach, i poprawi przepustowość  sieci drogowej, a w szczególności wzrośnie rozwój gospoaczrczy Polski.

Sprawdź, jakie obwodnice powstaną w Twoim województwie. Szczegółowe informacje TUTAJ

 

Kolejny węzeł  "Białystok-Zachód",  kolejna inwestycja drogowa,

czyli realizacja Rządowego Programu  Rozwoju "Polski Ład" i jego Fundusz  Odbudowy

Tym razem ruszamy z projektem budowy obwodnicy na  Podlasiu w Białymstoku. 

W pierwszej kolejności budowany będzie odcinek drogi S19 o dł. 10,17 km na wysokości Krynice w kierunku węzła „Białystok-Zachód” –koszt inwestycji 405,6 mln zł. Termin budowy: 2022-2024.

Następnie postawione będą 2 mosty nad rzeką Supraśl i rzeką Białą oraz powstanie wiadukt kolejowy nad torami Białystok –Ełk.Powstanie węzeł “Białystok Zachód” łączący dwie drogi ekspresowe - planowaną S19 z obecną S8. S19 będzie mieć 2 jezdnie po 2 pasy ruchu z rezerwą pod 3 pas.

3 etap, to budowa odcinka drogi S19 z Haciek do Bielska Podlaskiego oraz obwodnicy Sztabina na S8 do Augustowa. Odcinek będzie sobie liczył 9 km i ominie od zachodu Bielsk, odciążając tym samym miasto od ruchu tranzytowego. Koszt inwestycji: 325,98 mln zł. Termin budowy: 2022-2024.

4 etap, budowa obwodnicy Sztabina i obejmuje ona 4,2 km. i tu także obwodnica ominie miasto ograniczając ruch pojazdów ciężarowych. Koszt inwestycji to 134,82 mln zł, a prace w terenie zaplanowano na lata 2023-2025.

Inwestycja poprawi ruch tranzytowy, ułatwi pracę przewoźnikom, poprawi bezpieczeństwo na drodze i zwiększy mobilność mieszkańców w mieście.

I jest kolejnym dowodem na to, że Rządowy Program Rozwoju „Polski Ład” i jego Fundusz Odbudowy jest w pełni zasadny i kompatybilny służący do zaspokojenia potrzeb  społeczeństwa, przedsiębiorców i samorządów. 

 Promujemy Rzeczypospolitą Polską-promujemy Szczecin,

Zachodnią Obwodnicę Szczecina i tunel Police-Święta!

 

Zachodnia Obwodnica Szczecina na S6 wraz z tunelem pod rzeką Odrą na odcinku miasta Police –Święta w końcu zostanie zrealizowana!

To inwestycja w województwie zachodniopomorskim, która od kilkunastu lat była obiecywana i bardzo oczekiwana przez środowisko lokalne,  inwestorów i przewoźników.  Szczecin, to miasto w woj. zachodniopomorskim, położone  na Pobrzeżu Szczecińskim, nad rzeką Odrą i jeziorem Dąbie oraz Zalewem Szczecińskim , i tylko 65 km  dzieli go od Morza Bałtyckiego.

Szczecin położony na Pomorzu Zachodnim, graniczy od północy m.in. z miastem Police, od zachodu z Gryfinem, od południa z Kobylanką, a od wschodu z Goleniowem (port lotniczy Szczecin- Goleniów). Szczecin graniczy także z Niemcami (5 km do Kołbaskowa).

Z racji swego położenia i uwarunkowań logistycznych  Szczecin stał się miastem tranzytowym i  transferowym. Infrastruktura drogowa, centrum kolejowe,  żegluga morska, port morski, stocznia szczecińska (remontowa, jachtowa) i port lotniczy stały się kołem zamachowym gospodarki w regionie przodującej w przemyśle metalowo-maszynowym, chemicznym, stoczniowym, drzewnym, meblarskim, energetyki, budownictwa jak i w produkcji rolno-spożywczej, w tym rybołówstwie. Ciekawostką jest, że w XIX w. produkowano tutaj luksusowe samochody marki Stoewer.

Czy wiecie, że pod Szczecinem znajduje się system podziemnych korytarzy, a nawet całe podziemne miasto. Korytarze te ponoć mieszczą autostrady, a nawet, prawdopodobnie, nieukończony podziemny dworzec kolejowy. Można nimi przejść pod Odrą oraz pod Regalicą. tam też ukryta jest słynna Bursztynowa KomnataW Szczecinie urodziła się i dorastała caryca Katarzyna II. Również ze Szczecina pochodziła caryca Maria Fiodorowna - żona Piotra I. Szczecin słynie też  ze słynnego przemówienia Winstona Curchilla o "żelaznej kurtynie" ("Od Szczecina nad Bałtykiem do Triestu nad Adriatykiem zapadła żelazna kurtyna dzieląc nasz Kontynent. Poza tą linią pozostały stolice tego, co dawniej było Europą Środkową i Wschodnią. Warszawa, Berlin, Praga, Wiedeń, Budapeszt, Belgrad, Bukareszt i Sofia, wszystkie te miasta i wszyscy ich mieszkańcy leżą w czymś, co trzeba nazwać strefą sowiecką, są one wszystkie poddane, w takiej czy innej formie, wpływowi sowieckiemu, ale także - w wysokiej i rosnącej mierze - kontroli ze strony Moskwy"). Ciekawostką jest też, że  na Jeziorze Dąbie znajduje się kadłub statku zbudowanego z betonu. Betonowcem "Urlich Finsterwalder" przewożono benzynę z fabryki benzyny syntetycznej w Policach do Świnoujścia!

W ostatnich latach Szczecin stał się również ośrodkiem turystycznym. Miejsca, które w szczególności warto zobaczyć, to słynne Wały Chrobrego, Zamek Książąt Pomorskich, główny gmach Muzeum Narodowego, Brama Portowa. Miasto stanowi też centrum akademickie i kulturalne (opera i operetka, liczne teatry, muzea i ośrodki kultury), jest także siedzibą katolickiej metropolii. A Kino Pionier -1909 jest najstarszym, nieprzerwanie działającym, kinem na świecie!

W Szczecinie znajduje się również największa nekropolia (cmentarz) w Polsce o powierzchni  172,33 ha i trzecia pod względem wielkości w Europie.

Miasto słynie z  dużej ilości zamieszkujących osób (ponad 403 tysiące), a  sama jej powierzchnia wynosi 300,6 km 2! Miasto słynie też z km korków i utrudnień drogowych, dlatego od lat postulowano o przebudowę infrastruktury drogowej, która usprawni ruch tranzytowy z północny na południe Polski, odciąży miasto Szczecin i Police z pojazdów ciężarowych,  skróci czas dojazdu do portu lotniczego w Goleniowie, Zakładów Chemicznych w Policach, Fabryki Polimerów i portu w Świnoujściu. A także pozwoli bezpiecznie i sprawnie wjechać/ wyjechać z miasta. Roboty budowlane rozpoczną się za 1.5 roku, długość obwodnicy wynosić będzie 51,6 km, zaś długość tunelu  wyniesie 5 km. Wartość projektu: 5,4 mld zł.Tunel zacznie się za węzłem Police przy zakładach chemicznych, a skończy w rejonie miejscowości Święta.

Święta, to popegeerowska miejscowość powiatu goleniowskiego, która potrzebuje wyrównania dysproporcji między regionami,  a sama inwestycja  zwiększy  spójność społeczną i terytorialną, a zarazem przyspieszy proces rewitalizacji wsi. Jest to  kilkunastoletni postulat społeczności lokalnej, która w końcu doczekała się odnowy. Tunel poprowadzony zostanie pod infrastrukturą przemysłową, linią kolejową, drogą wojewódzką nr 114 i rzeką Odrą. Będzie budowany przez maszynę TBM, a jedynie miejsca wjazdu i wyjazdu z tunelu powstaną przy użyciu ścian szczelinowych.

W Szczecinie, od 2 lat trwają prace dotyczące pogłębienia toru wodnego Szczecin-Świnoujście do 12,5 m na odcinku 62 km i jego poszerzenia, umocnienia dna, a także utworzenia 2 sztucznych  wysp na Zalewie Szczecińskim.  

Prowadzone są  prace przebudowy Obrotnicy dla statków na połączeniu Kanału Grabowskiego i Basenu Dębickiego, i na odcinku  toru wodnego między Nabrzeżem Zbożowym a Obrotnicą oraz na odcinku w połączeniu z Kanałem Polickim a nabrzeżem w Porcie Morskim w Policach. Powstaje także budowa i przebudowa infrastruktury związana z nadzorem nad bezpieczeństwem ruchu morskiego oraz ochroną środowiska morskiego oraz rozbudowa Bazy Oznakowania Nawigacyjnego w Szczecinie. Trwają także roboty związane z umocnieniem brzegów.

Inwestycja prowadzona jest przez Urząd Morski i Zarząd Portu Szczecin-Świnoujście i dofinansowana z budżetu państwa i budżetu UE. Jego wartość to 1,4 miliarda złotych! Termin zakończenia-2022 r.

A samo pogłębienie toru wodnego pozwoli na wpłynięcie do Szczecina dwukrotnie większym statkom...

Inwestycje na  Pomorzu Zachodnim  odzwierciedlają istotę współpracy rządu z samorządem i potrzeby uzyskani miasta dostępu do  Funduszy z Odbudowy w ramach środków unijnych.  

 Szczecin jest  jednym z pierwszych i z najstarszych miast... i już rozumiemy  dlaczego....

Stawiamy na polską markę, stawiamy na polski kapitał - Fuzja PGNiG i Lotosu przez Orlen.

W środę 12 maja 2021 roku podpisana została umowa o współpracy pomiędzy PKN Orlen, a grupą Lotos, PGNiG i Skarbem Państwa. Umowa ma charakter bezgotówkowy, a udziały Skarbu Państwa w PKN Orlen zostaną podwyższone. Fuzja zapewni wzrost gospodarczy naszego kraju jak i umocni pozycję Koncernu na świecie, a także zwiększy zdolność inwestycyjną zabezpieczając środki finansowe na m.in. budowę zielonej energii, w tym energii odnawialnej, farm wiatrowych, a także zagwarantuje bezpieczeństwo energetyczne i ograniczy konkurencję na polskim rynku.

Z danych Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego wynika, że Polska ma udokumentowanych 305 złóż gazu ziemnego. Łączne zasoby, to 141,9 mld m3 gazu, z czego surowca przemysłowego - 75 mld m3 

Stawiamy na polską gospodarkę! Stawiamy na Polskę!

 Promujemy Rzeczypospolitą Polską-promujemy Solinę, promujemy Zaporę Solińską i PGE Energia Odnawialna S.A. 

 

Solina – wieś turystyczna w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie leskim, ma 426 mieszkańców.  Solina, to też największe sztuczne jezioro w Polsce.

Solina słynie z Zapory Solińskiej, która jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych tej miejscowości jak i w całych Bieszczad . Zapora na jeziorze Solina to też największy obiekt hydrotechniczny w całej Polsce. Budowa zapory rozpoczęła się w 1960 i trwała 8 lat.  Ma ponad 80 m wysokości i 664 długości, i ma 760 tys. m3 kubatury, posiada 25 kilometrowy zbiornik wodny. Koszt budowy wynosił 1,5 miliarda zł..

Była  inwestycją, zaprojektowaną i wybudowaną przez Polaków i miała oddźwięk w skali światowej. Zapora miała ujarzmić rzekę San i Solinki, która powodowała 1/4 powodziowych szkód na Podkarpaciu.

Wraz z zaporą wyrosły pierwsze bloki mieszkalne, przeznaczone dla robotników pracujących przy zaporze.

U podnóża zapory uruchomiono także największą szczytowo-pompową elektrownię wodną, której potężne turbiny miały moc 120 megawatów. Obecnie, po przeprowadzonej kilka lat temu modernizacji, Solina dosłownie w okamgnieniu może wyprodukować 200 megawatów ekologicznego prądu. Taka ilość pozwala zaświecić 2 miliony 100-watowych żarówek!

Nad obiektem całodobowo czuwa PGE Energia Odnawialna S.A. Oddział ZEW Solina-Myczkowce w Solinie, która oprócz swych obowiązków ma do zaoferowania ciekawą propozycję zwiedzania elektrowni i poznania historii jej budowy. Dostępność obiektu dla turystów trwa przez cały rok.

Szczegółowe informacje:

Organizator Zwiedzania PGE Energia Odnawialna S.A. oddział w Solinie, 38-612 Solina.

centrala tel.: +48134921298, sekretariat tel.: +48134921298, zwe@solina.pl, www.solina.pl, 

Rezerwacja zwiedzania: Centrum Informacyjne Energetyki Odnawialnej przy Elektrowni Wodnej Solina
tel. +48 13 492 12 75, tel kom +48 605 442 511, 
e-mail: zwiedzanie@solina.pl

Dzięki budowie zapory wodnej w Solinie Bieszczady zyskały bezpieczeństwo, ekologiczne źródło energii elektrycznej i olbrzymią atrakcję turystyczną.

Nie obyło się jednak bez kosztów społecznych. Inwestycja zmieniła życie kilkuset mieszkańców przeznaczonej do zalania wsi i zmieniła mikroklimat –największy skarbSoliny. W rzecznej dolinie, osłoniętej wzgórzami i znacznie cieplejszej niż okolica, rosło podobno wszystko, co tylko mieszkańcy posiali czy zasadzili: pszenica, żyto, jęczmień, owies, ziemniaki, pomidory, ogórki, bób i len. Wszyscy żyli tutaj z rolnictwa. Hodowano także zwierzęta: krowy, świnie, owce, kury i gęsi.

A w chwili obecnej Solina stała się miejscem turystycznym i co roku przyciąga do siebie 1,5 mln turystów!

Dlatego też, by wyjść naprzeciw oczekiwaniom turystów władze Soliny przy ścisłej współpracy z rządem  planuje wybudować kolej gondolową i wieżę widokową nad zaporą, aby zwiększyć atrakcyjność miejsca. Planowany termin ukończenia prac-maj 2022 r.

Zapraszamy zarówno turystów jak i inwestorów!

 Promujemy Rzeczypospolitą Polską-promujemy Sanok 

Sanok- miasto w województwie podkarpackim, z przejściem przygranicznym z Ukrainą i Słowacją,  położone jest  nad rzeką San. 

Liczy ok. 40 tys. mieszkańców.

Sanok słynie z  przemysłu chemicznego. Powiat sanocki z powiatem krośnieńskim są  jednym z najstarszych ośrodków górnictwa naftowego na świecie, rafineria oraz kopalnie ropy naftowej istniały tu przed rokiem 1884. Słynie także z bogatej tradycji przemysłowej. Niegdyś było to jedno z miast Centralnego Okręgu Przemysłowego. Największe zakłady przemysłowe Sanoka, to Fabryka Autobusów, Zakłady Przemysłu Gumowego Sanocki Zakład Górnictwa Nafty i Gazu. Sanok jest największym ośrodkiem w regionie bieszczadzkim, przyciąga tłumy turystów z uwagi na liczne atrakcje, zabytki i szlaki turystyczne.

Powiat sanocki:

Zarszyn - magazyn glikolu i metanolu do eksploatacji gazu ziemnego

Strachocina - podziemny magazyn gazu, zagospodarowanie dawnej kopalni

Sanok – ekspozycja obiektów przemysłu naftowego z XIX/XX w. w Parku Etnograficznym Muzeum Budownictwa Ludowego

Tyrawa Solna - zachowana infrastruktura kopalni, kiwony

Wielopole - budynki kancelarii, kotłowni, hali adsorberów, poczekalnia dla pracowników

Najbardziej znane, odwiedzane corocznie przez turystów jest Muzeum Budownictwa Ludowego, a dokładniej jego Park Etnograficzny, znany powszechnie jako skansen. Jest to największe tego typu muzeum Polsce i jedno z największych w Europie. Kolejną atrakcją, którą trzeba zobaczyć jest Zamek Królewski (Muzeum Historyczne) i sztuka cerkiewna XV-XIX wieku, Galeria Zdzisława Beksińskiego, Kościół i klasztor oo. Franciszkanów, Cerkiew Świętej Trójcy, Ławeczka dobrego wojaka Szwejka, Starówka i rynek oraz Rzeka San.

A po całodniowym intensywnym zwiedzaniu, Sanok zaprasza do Kuchni podkarpackiej, która serwuje wyśmienite regionalne dania takie jak proziakizalewajkastolnikihreczanymi i fuczki. 

Zapraszamy i życzymy smacznego. Sanok wita turystów i inwestorów przez cały rok! 

 Promujemy Rzeczypospolitą Polską-promujemy Międzyzdroje 

Międzyzdroje, to bardzo bogate w infrastrukturę turystyczną małe miasto-kurort w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kamieńskim położone nad Morzem Bałtyckim na wyspie Wolin. Słynie z ogromnej ilości realizowanych inwestycji budowlanych, w tym na dzień dzisiejszy posiada aż 280 obiektów hotelowych i nadal przyciąga deweloperów. Słynie również z rozbudowanej  infrastruktury sportowej i drogowej,  z zagospodarowania plaży, rozbudowanej mariny i portu rybackiego oraz bardzo bogatej oferty kulturalnej.

Międzyzdroje, to Lider Rozwoju Regionalnego z uwagi, iż przyciągają rzesze turystów przez cały rok, miasto otrzymuje także bardzo wysokie rankingi w skali kraju pod względem zarobków mieszkańców i inwestycji.

 Międzyzdroje słyną także z corocznych spotkań celebrytów na Festiwalu Gwiazd,  w tym czasie staje się stolicą kultury i sztuki. Spacerując po Alei Gwiazd, tzw. Promenadzie Gwiazd  można przyłożyć rękę do odciśniętych tam dłoni polskich artystów, a także przyjrzeć się rzeźbom, które upamiętniają wybitnych polskich reżyserów.

Co jeszcze oferują Międzyzdroje?

Do najciekawszych należą: Woliński Park Narodowy, Kawcza Góra, Bałtycki Park Miniatur, Promenada Nadmorska, Gabinet Figur Woskowych, Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego, Park Linowy Bluszcz, Bunkier V3, Oceanarium, Zagroda Pokazowa Żubrów, Planetarium, Labirynt Luster, Jezioro Turkusowe, Latarnia Morska Kikut, Przystań rybacka.

Międzyzdroje nadal się rozbudowują i wzbudzają podziw zarówno wśród turystów jak i mieszkańców (ok.5422), a liczba inwestorów   corocznie wzrasta tak jak wzrasta liczba obiektów i wieżowców. Natomiast stare obiekty takie jak Hotel Bałtyk będą mieć nowe życie...

Sami zobaczcie i się przekonajcie! Zapraszamy!

Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego – plan budowy dróg  krajowych 

06.05.2021 r.

Dziś obchodzimy Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i z tej okazji zatwierdzono plan budowy 2000 km  dróg ekspresowych oraz 28 obwodnic! 

Dzięki nowym inwestycjom wzrośnie bezpieczeństwo na drogach i poprawi się dostęp w transporcie. 

Ale to jeszcze nie koniec..., bo w tym roku planowane jest dokończenie budowy drogi ekspresowej S5 (10 km), która prowadzić będzie kierowców z Bydgoszczy do Poznania oraz Wrocławia i w chwili obecnej jest ona priorytetem dla GDDKiA. 

Jednak głównym celem dla GDDKiA jest położonie drogi Via Carpatia wraz z całym zapleczem o długości 8800 km. Natomiast w samej Polsce, jej długość wynosić będzie 700 km i prowadzić będzie wzdłuż województwa: podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego i podkarpackiego.Via Carpatia  prowadzić będzie użytkowników ruchu od wschodu aż po sam zachód ze szczególnym uwzględnieniem południa Polski. Odcinek drogi  Rzeszów- Lublin będzie oddany już w tym roku!  Planowany termin ukończenia tak potężnej inwestycji -2026 r.

Budujemy Polskę, budujemy infrastrukturę drogową w naszym kraju, stawiamy na rozwój gospodarczy!

 Promujemy Rzeczypospolitą Polską- promujemy gazociąg Baltic Pipe 

06.05.2021 r.

W kwietniu br. rozpoczęto prace związane z wierceniem tunelu na potrzeby budowy  gazociągu na polskim wybrzeżu, a już dziś rozpoczęto układanie 274 km gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego, by w kolejnym roku móc dopuścić gazociąg do użytkowania.

Gazociąg BalticPipe  połączony  będzie z Norwegią, Danią i Polską, z którego popłynie gaz ziemny ze złóż norweskich o przepustowości ok. 10 mld m³ w ciągu roku. Do tego przedsięwzięcia wykorzystany  także zostanie Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, o którym wspomnieliśmy podczas promocji Świnoujścia. 

Budowa gazociągu została podzielona na trzy odcinki:

·       Odcinek I: Pogórska Wola – Pałecznica o długości ok. 78 km

·       Odcinek II: Pałecznica – Braciejówka o długości ok. 56 km

·       Odcinek III: Braciejówka – Tworzeń o długości ok. 34 km .

Trasa gazociągu Pogórska Wola – Tworzeń o długości 168 km przebiegać będzie przez 3 województwa:

·  województwo małopolskie w gminach: Skrzyszów, Tarnów, Lisia Góra, Dąbrowa Tarnowska, Żabno, Olesno, Gręboszów, Pałecznica, Radziemice, Słomniki, Iwanowice, Gołcza, Trzyciąż, Olkusz, Klucze, Bolesław.

·    województwo świętokrzyskie w gminach: Opatowiec, Bejsce, Kazimierza Wielka, Skalbmierz.

·    województwo śląskie w gminach: Sławków, Dąbrowa Górnicza.

Dlaczego postawiono za cel budowę gazociągu?

Ponieważ budowa gazociągu wiąże się z rozwojem polskiego przesyłu gazowego, rozwojem gospodarczym kraju i rozwojem regionów, a zarazem zwiększy zapotrzebowanie gazu do sieci jak i wpłynie na zmniejszenie zanieczyszczeń powietrza. A co najważniejsze wzmocni bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju. 

Krajowy Plan Odbudowy - Fundusz Odbudowy

04.05.2021

Czy wiecie, że  Polska jest jednym z największych beneficjantów budżetu unijnego na lata 2021-2027 i Funduszu Odbudowy? 

Polsca pozyskała ze wszystkich źródeł ok. 136,4 mld euro dotacji, w tym ponad 23,9 mld euro dotacji z samego Funduszu Odbudowy na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności i ok. 34,2 mld euro pożyczek.

To wielki sukces naszego rządu!

Aby jednak móc nimi rozporządzać Polska musi przygotować Krajowy Plan Odbudowy, który służyć będzie dla ogółu społeczeństwa na rzecz wzrostu gospodarczego kraju i poprawy inwestycji.

Z dniem dziejszym prowadzone jest Posiedzenie Sejmu ws. Ratyfikacji Funduszu Odbudowy UE i głosowanie za silną i rozwijającą się Europą związane z Funduszem Odbudowy UE.

Bądźmy odpowiedzialni!  Wspierajmy Europę, a w szczególności dbajmy o naszą Polskę!  Wspólnie i zgodnie odbudujmy nasz kraj! Niwelujmy dysproporcje między regionami!

https://www.gov.pl/web/planodbudowy/czym-jest-kpo2

 Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg - Miechów i powiat miechowski 

04.05.2021 r. 

Miechów i powiat miechowski otrzymały aż 10 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na zagospodarowane infrastruktury drogowej, w sumie małopolskie samorządy otrzymały z programu ponad 750 mln zł !

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg - to podstawowe narzędzie, które poprawi bezpieczeństwo infrastruktury drogowej w naszym kraju!

 

 Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja -symbol wolności,  patriotyzmu i dumy

03.05.2021 r.

3 maja 1791 r. dla „ugruntowania wolności, dla ocalenia Ojczyzny i jej granic” Sejm Czteroletni uchwalił w Warszawie historyczną Ustawę Rządową zwaną później Konstytucją 3 Maja. Była pierwszą w Europie, a drugą na świecie pisaną, nowoczesną konstytucją. Ojczyzna nasza jest ocalona. Swobody nasze zabezpieczone. Jesteśmy odtąd narodem wolnym i niepodległym” – ogłaszali z dumą w wydanym 7 maja 1791 roku uniwersale sygnatariusze konstytucji.

Konstytucja 3 Maja była dla Polaków symbolem wolności, suwerenności i dumy narodowej.

 Święto Flagi RP-pamięć o symbolach narodowych

02.05.2021 r.

Dziś uczestniczyliśmy w uroczystosci wywieszenia największej Flagi Polski na najwyższej ceglanej Latarni Morskiej w Świnoujściu. Flaga ma 20 m szerokości i 32 m długości, co nam daje 640 m2 i waży 100 kg!  Została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa, a przy jej zawieszeniu towarzyszył akompaniament orkiestry Marynarki Wojennej . Orkiestra odegrała m.in. Narodowy Hymn Polski na cześć biało-czerwonej.

"Barwy ojczyste"

Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie.

A na tej fladze biel jest i czerwień.

Czerwień to miłość, biel -  serce czyste...

Piękne są nasze Barwy ojczyste.

                                       Cz. Janczarski

 1 Maja -Święto Pracy

01.05.2021 r.

 1 maja to Święto Pracy, inaczej Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. W Polsce jest obchodzony od 1890 r., jednak świętem państwowym jest od 1950 r. Święto wprowadziła w 188II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 w Chicago, w USA podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy, godziwych warunków pracy i płacy.  Protest został krwawo stłumiony przez policję; od kul zginęło wielu demonstrantów.

1 maja, to także 17 rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej na mocy Traktatu akcesyjnego podpisanego 16 kwietnia 2003 roku w Atenach.

 Promujemy Rzeczypospolitą Polską- promujemy województwo zachodniopomorskie,

czyli droga ekspresowa S3 

27.04.2021 r.

Czy wiecie, że odcinki drogi ekspresowej S3 na trasie Brzozowo – Miękowo (22.4 km) oraz Miękowo – Rzęśnica są już ukończone i oddane do użytku? Odcinki tych tras połączą Świnoujście  z wybrzeżem i z nadmorskimi  miejscowościami tj. Międzyzdroje z miastem Szczecin i południem Polski! 

Termin zakończenia inwestycji drogowej  planowany jest na rok 2024, a cała droga ekspresowa S3 liczyć będzie 520 km (!) i jest już w 80 % dostępna dla użytkowników ruchu drogowego.

Dziś oddano do użytku aż 40 km nowej dwupasmowej drogi  ekspresowej S3  w rejonie Brzozów –Miękowo i Miękowo –Rzęśnica w województwie zachodniopomorskim wraz z jej zapleczem, tj. 3 węzły (Babigoszcz, Przybiernów, Brzozowo), 2 MOP Przybiernów, 5 przejść dla zwierząt.

Zapraszamy w trasę i życzymy szerokości! My już przemierzyliśmy nowo powstały odcinek drogi w dniu jej otwarcia!

 Promujemy Rzeczypospolitą Polską - promujemy Świnoujście 

Świnoujście - kraina 44 wysp, miasto w woj. zachodniopomorskim, od zachodu graniczy z Niemcami natomiast od północy graniczy z Morzem Bałtyckim. Miasto dzieli cieśnina Świna, która dzieli centrum Świnoujścia od reszty Polski, przez którą obecnie codziennie przeprawia się promami tysiące osób ze wszelkimi środkami lokomocji. Jest to bardzo uciążliwe i długotrwałe zwłaszcza w sezonie letnim, gdzie tworzą się kolejki liczone w km, a czas wyczekiwania na prom wydłuża się do kilku godzin. I wtedy naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i przybywających turystów wyszedł obecny rząd, który podjął decyzję o realizacji projektu budowy tunelu pod Świną, projekcie wyczekiwanym od lat przez społeczeństwo lokalne. Przy współpracy z organem miasta w Świnoujściu, w marcu 2021 r., rozpoczęto prace drążenia tunelu pod Świną przez maszynę o nazwie Wyspiarka, której nazwę wybrali sami mieszkańcy.

Tunel połączy wyspę Wolin z wyspą Uznam, na której znajduje się centrum Świnoujścia. Z dniem dzisiejszym, tj. 28.04.2021 r. wydrążono już 300 m tunelu. Prace pod dnem Świny trwają bardzo intensywnie. Jak podaje TVP INFO, jesienią tego roku maszyna powinna przebić się pod dnem Świny i dotrzeć na wyspę Wolin, gdzie przygotowywana jest komora do jej odbioru. I jest to niebywała inwestycja łącząca nasz kraj i społeczeństwo!  (sprawdź  TUTAJ).

Koszty budowy wynoszą 950 mln zł i jest dofinansowana ze środków UE, budżetu Państwa i budżetu gminy i miasta Świnoujście.

-data budowy: 2018–2022

-długość tunelu: 1484 m

-długość inwestycji: 3200 m

-data otwarcia: 2022

-średnica zewnętrzna tunelu w przekroju -13.46 m

-najgłębsze miejsce tunelu pod dnem rzeki Świny -38 m.p.p.m.

Świnoujście cieszy się  międzynarodową sławą i nie ma się czemu dziwić, bo jest atrakcyjnym miastem, uzdrowiskiem i portem pasażersko-towarowym, rybackim oraz wojennym. Jest tu też marina i przystań dla jachtów. Miasto liczy sobie 4100 stałych mieszkańców, a ostatnio odnotowano 2,5 miliona turystów.

Według rankingu plaż Świnoujście zajmuje 1 miejsce z uwagi na jej szerokość, która osiąga prawie 200 metrów, a jej długość wynosi 4 km. Odcinek 2 km dzieli plażę od centrum miasta i ma aż 12 punktów zejścia na plażę, w tym jedno zejście na przepiękną promenadę. Nad bezpieczeństwem turystów i mieszkańców dbają służby ratownicze, służby porządkowe i straż przygraniczna.

W 2016 roku otwarty został Świnoujściu terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Polski gazociąg służy do odbierania, przeładunku skropionego gazu ziemnego z różnych zakątków świata, składowania i przesyłania gazu w regionie. Obecna zdolność przeładunkowa terminalu wynosi 5 mld Nm³ rocznie.

Gazociąg w Świnoujściu jest również jedną z najważniejszych inwestycji, której zadaniem jest zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. Dlatego też podjęto decyzję o realizacji programu jego rozbudowy.

Terminal znajduje się  nieopodal najwyższej na polskim Wybrzeżu Bałtyckim ceglanej Latarni Morskiej.

Sami zobaczcie i się przekonajcie! Zapraszamy!

 

       Promujemy Rzeczypospolitą Polską - promujemy Ustrzyki Dolne w powiecie bieszczadzkim

Ustrzyki Dolne, to małe miasto turystyczne w województwie podkarpackim liczące 9041 mieszkańców. Przez miasto przepływa  rzeka Strwiąż, która należy do zlewiska Morza Czarnego. 

Atrybutem Ustrzyk Dolnych jest węzeł komunikacyjny drogowo-kolejowy  położony na trasie Małej i Dużej Obwodnicy Bieszczadzkiej. Miasto ma własną stację kolejową, jednakże od roku 2013 została wyłączona z eksploatacji.

Ustrzyki Dolne  słynęły z przemysłu naftowego. który prowadził w kierunku  Jasła – Krosna – Sanoka – Leska -Sambora - Starego Sambora - Borysława –Drohobycza – Lwowa, które wpłynęły na rozwój regionu. Do dnia dziejszego zachował się szlak naftowy, który wiedzie  przez skanseny, muzea, kopalnie i napotyka na ocalałe, stare urządzenia naftowe oraz zakątki związane z działalnością twórców przemysłu naftowego – przede wszystkim Ignacego Łukasiewicza.

Powiat bieszczadzki:

 

 • Ropienka - kiwony, kieraty, zbiorniki do magazynowania ropy naftowej, kancelaria i warsztat, willa Scotów, krzyż z Anglii upamiętniający pierwszy odwiert ropy
 • Łodyna - siedziba kopalni Łodyna – Brzegi, kiwony, kieraty i zbiorniki do magazynowania ropy naftowej, gazoliniarnia
 • Brzegi Dolne - czynne złoże ropy naftowej, kiwony i kieraty
 • Ustrzyki Dolne – zbiorniki na ropę naftową nieistniejącej już rafinerii „Fanto”
 • Czarna - kiwony i kieraty oraz zbiorniki do magazynowania ropy naftowej, Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy „Nafta”
 • Dwernik -czynne złoże ropy naftowej, kiwony i kieraty
 • Zatwarnica - kiwony i pracujące kieraty

Były też kolebką handlu bydłem wiodącym przez Krosno, Sambor i Węgry.

Warto podkreślić, że Ustrzyki Dolne są jedną z popularniejszych miejscowości wypoczynkowych w Górach Sanocko - Turczańskich i Bieszczadach. Charakterystyczne szczyty otaczające Ustrzyki Dolne, to: Kamienna Laworta, Gromadzyń, Mały Król, Wielki Król, Kin oraz w paśmie na południe od miasta: Holica i Bucznik, które cieszą się dużym zainteresowaniem, niezależnie od pory roku.

W Ustrzykach znajdują się 2 wyciągi narciarskie na Gromadzyniu i Laworcie oraz na stoku Małego Króla w Ustrzykach, w Ropience i Arłamowie, tor saneczkowy oraz trasy spacerowe i biegowe zaliczane do najlepszych w Polsce.

Ulubionym miejscem rekreacyjnym dla mieszkańców i turystów jest Park Pod Dębami. W nim znajduje się plac zabaw dla dzieci, nowa scena, miejsce do grillowania oraz liczne alejki parkowe. Oprócz tego w Parku Pod Dębami można korzystać z siłowni na wolnym powietrzu oraz toru rowerowego i toru rolkowego.

W centrum miasta rozciąga się Rynek z XIX wiecznymi kamieniczkami.

A o bezpieczeństwo turystów dbają służby ratownicze, służby porządkowe i straż przygraniczna.

Atrakcje w Ustrzykach Dolnych: Muzeum Młynarstwa i Wsi. Muzea historyczne, Muzeum Historii Bieszczad. Muzea historyczne, Rezerwat przyrody Chłaniów. Rezerwaty przyrody, Park Krajobrazowy Gór Słonych, Zespół Basenów Delfin, Pomnik poległych żołnierzy w walce z UPA, Laworta SKI, Muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Rys historii:

Czy wiecie, że część Bieszczad jest polska dopiero od 1951 roku? 

Z dniem 15 lutego 1951 r. Polska podpisała umowę z ZSRR o zmianie granic, była to największa w historii powojennej Polski i samej Europy korekta graniczna Polski, bo dotyczyła aż 480 km2 wymiany obszaru 

Co w zamian….

Wymiana terenów niosła za sobą rzecz jasna aspekt ekonomiczny. Nie trudno się domyśleć, że na całej operacji zyskała tylko jedna strona, a był nią ZSRR. Istotnym elementem, który zadecydował o wymianie terenów były złoża węgla, które znajdowały się na terenie Sokalszyzny, jak również połączenie kolejowe Sokala z Rawą Ruską. W zamian za te tereny i całą infrastrukturę, nasz kraj dostał tereny o niskiej klasie gleb i z wyeksploatowanymi złożami ropy. Gdy tylko „kolano Bugu” znalazło się w granicach ZSRR, ten przystąpił do budowy szeregu kopalń, w wyniku czego w krótkim czasie wydobywano tam aż 15 milionów ton węgla rocznie! Wedle postanowień umowy cały majątek nieruchomy (budynki, kołchozy, infrastruktura, linie kolejowe) przechodził wraz z terytorium na rzecz nowego właściciela. Zamiana terenów wiązała się również z licznymi przesiedleniami. Ludność (około 4 tys. osób) z okolic Sokola została przesiedlona w Bieszczady.

Zapraszamy, bo to jedno z najpiękniejszych miast na Podkarpaciu!

 Promujemy Rzeczypospolitą Polską - promujemy  miasto i port Elbląg, 

promujemy inwestycję budowy kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej.

27.04.2021 r.

Mierzeja  Wiślana, to usypany wał nad brzegiem Zatoki Gdańskiej, który oddziela Zalew Wiślany i Żuławy Wiślane od otwartych wód Zatoki. Mierzeja jest po połowie własnością  Polski i Rosji, przy której wody Zalewu Wiślanego łączą się z Morzem Bałtyckim poprzez wąski kanał usytuowany na terenie Rosji.  Przypływające statki zarówno polskie jak i międzynarodowe, służby graniczne, jednostki marynarki wojennej mają wydłużoną trasę i utrudniony dostęp do portu w Elblągu z uwagi, iż muszą przekraczać granice wód rosyjskich i dostosować się do  procedur zawartych  w prawie międzynarodowym (prawo morza).

Dlatego też podjęto decyzję o realizacji inwestycji budowy  Kanału żeglugowego  na Mierzei Wiślanej, który  połączy drogą morską Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, a tym samym skróci o ok. 100 km w jedną stronę odcinek drogi Elbląg –Gdańsk -Gdynia i ominie terytorium Rosji oraz uprości  morski szlak na Morze Bałtyckie!

Długość kanału wynosić będzie 1,3 km, a jego głębokość wynosić będzie 5 m. Umożliwi to dostęp do Elbląga statkom morskim o długości 100 metrów, szerokości 20 metrów i zanurzeniu 4 m. Śluza natomiast zapewni separację wód zalewu od wód na pełnym morzu. Nad kanałem znajdować się będą 2 mosty zwodzone, które umożliwią przejazd drogą wojewódzką nr 501.

I jest to kolejna strategiczna inwestycja zapewniająca bezpieczeństwo naszego kraju.  

Przekop Mierzei Wiślanej umocni także pozycję regionu, portu i miasta Elbląga jak i Trójmiasta, w tym Stoczni Gdańskiej z uwagi na ułatwienia logistyczne  przewozu towarów drogą morską i lądową.

Elbląg ma rozbudowany port morski, który na przestrzeni wieków bardzo ucierpiał. Odsyłamy do jego historii PORT ELBLĄG

Obecnie uaktualniono granice portu, utworzono morskie przejście graniczne, w którym funkcjonują wszystkie placówki niezbędne do obsługi ruchu towarowego i pasażerskiego. W porcie funkcjonuje: Straż Graniczna, Urząd Celny, Kapitanat Portu, Zarząd Portu. Od 1993 roku nastąpiło ożywienia przewozów towarowych i pasażerskich.

Miasto Elbląg słynie z przemysłu metalowego. Posiada zakłady z branży meblarskiej, spożywczej i turystycznej. Jest najstarszym miastem w województwie warmińsko-mazurskim, liczba jego mieszkańców wynosi 119 097. Elbląg ma też rozbudowaną sieć tranwajową i odbudowane Stare Miasto. Obecnie prowadzone są inwestycje z branży budowlanej.

Najczęściej odwiedzanym miejscem przez mieszkańców jest Labirynt za Placem Konstytucji, Stare Miasto, Kanał Elbląski, Katedra Św. Mikołaja. Muzeum Archeologiczno- Historyczne i Park Bażantarnia.

Wartością dodaną inwestycji są odkryte złoża bursztynu na Mierzei o masie ok. 7 ton surowca!

Trzymamy kciuki! I zapraszamy inwestorów do miasta Elbląg i portu w Elblągu!

  PolskieRzemiosłoLudowe

W dniu 11.01.2021 r. w siedzibie Fundacji spotkaliśmy się z mieszkanką Ustrzyk Dolnych (lat 60+), której pasją jest wyszywanie na płótnie motywów religijnych, kulturowych i przyrodniczych metodą haftu koralikowego. Na spotkaniu zaprezentowała nam swoje rękodzieło.

Według niej, jest to bardzo prosta technika, lecz bardzo pracochłonna, wymagająca cierpliwości, dokładności i spostrzegawczości oraz kreatywności.

Ale jak widać na załączonych zdjęciach efekt końcowy jest zdumiewający :)

 PolskieTradycje- chleb jako symbol tradycji ludowej

W Wielki Piątek, tj. 09.04.2021 r. Fundacja Prodesse upiekła chleb, która jest częścią naszego dziedzictwa kulturowego, jest symbolem pożywienia i życia, ciała świętego, ofiarności i polskiej gościnności, a także jest częścią naszego motta Jana Pawła II:

"...Starajmy się tak postępować i tak żyć by nikomu w naszej Ojczyźnie nie brakło dachu nad głową i chleba na stole, by nikt nie czuł się samotny, pozostawiony bez opieki..."

   Akcja #EcoWalking

Pod takim hasłem rusza akcja #EcoWalking, zaczynająca porządki od Pomorza Zachodniego, organizowana przez Fundację Prodesse. Zgodnie z naszym celem zwiększamy działania na rzecz środowiska i ekologii, ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego.

Jakość środowiska, w którym żyjemy to sprawa każdego z nas.

#EcoWalking niech się stanie pretekstem, aby każdego dnia, na nowo, odpowiedzialnie korzystać ze środowiska i cieszyć się czystym powietrzem.

 (C) 2020 Fundacja PRODESSE ul. Dworcowa 4/12 38 - 700 Ustrzyki Dolne KRS: 0000878199 NIP: 6891236166 KONTAKT: +48 574 365 666 / +48 883 505 705

© 2013-2021 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl