82. rocznica wybuchu II wojny światowej

2022-05-30 15:39
82. rocznica wybuchu II wojny światowej i odłonięcie pomnika gen. Stanisława Maczka w Ustrzykach Dolnych

1 września 1939 r. o godz. 4:35 wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie na całej niemal długości granice RP, co zapoczątkowało przedwstęp do II wojny światowej.

Niemcy przystępując do wojny z Polską wystawili 1 850 tys. żołnierzy, 11 tys. dział, 2 800 czołgów i 2000 samolotów. Wojsko Polskie w tamtym okresie posiadało 950 tys. żołnierzy, 4.8 tys. dział, 700 czołgów, 400 samolotów! Mało tego, sytuację militarną Polski pogarszała długość granicy z Niemcami!

 

Dlaczego? Bo po przejęciu Moraw wojska niemieckie wkroczyły na Słowację wydłużając tym samym linię graniczną, która wynosiła 1600 km! Umożliwiało to zaatakowanie Polski z zachodu, północy i południa.

 

Dlatego w obecnych czasach tak ważna jest ochrona polskich granic i utworzenie przygranicznych jednostek szybkiego reagowania przy wsparciu służb przygranicznych!

 

W pierwszej kolejności wojska niemieckie zbombardowały szpital w Wieluniu, najbardziej oznakowane i widoczne miejsce, była to godz. 4:40. Zginęły 32 osoby. Następnie zbombardowano miasto i region. Była to próba testowania bomb i forma zastraszenia ludności cywilnej.

 

Jednoczesnie wojska niemieckie zaatakowały Westerplatte -wyspę w Gdańsku (obecnie półwysep) przy ujściu Martwej Wisły. Było to terytorium Wolnego Miasta Gdańska, a w okresie międzywojennym znajdowała się tam wojskowa składnica tranzytowa. -obrona tego miejsca stała się symbolem zapoczątkowania II wojny św. i polskiego oporu przeciw agresji nazistów.

 

Dziś miejsce to upamiętnia Pomnik obrońców wybrzeża.

 

Następnie, kolejno zaczęły spadać bomby na najważniejsze i największe gmachy budynków rządowych i budynki centralne, szpitale, pocztę, uniwersytety na Pomorzu Gdańskim i w regionie śląskim. Punkty ważne pod względem złóż i położenia geograficznego.

 

17 września do inwazji na Polskę dołączyli także Sowieci. Natarcie Wojsk Armii Czerwonej zapoczątkowały podział Polski pomiędzy III Rzeszą a Związkiem Radzieckim.

Armia Czerwona w tym okresie posiadała ok. 1,5 miliona żołnierzy, ponad 6 tys. czołgów i ok. 1800 samolotów!

Z chwilą wkroczenia wojsk Armii Czerwonej rozpoczęła się ewakuacja najważniejszych osób w państwie.

 

Do 28 września broniła się Warszawa, a do 2 października –Hel.

 

Po miesiącu walki przedwstęp do II wojny św. dla Polski zakończył się klęską z uwagi na brak amunicji, żywności i osamotnienie w walce.

 

Przebywający na emigracji Prezydent RP wyznaczył swojego następcę, a z dniem 30 września prezydent RP powołał nowy rząd.

 

Poznaj całą historię II wojny św. - wikipedia.org

 

W związku z upamiętniem prawdy historycznej dnia 01.09.2021 r. o godz. 4:40, rozpoczęły się uroczystości na Placu Legionów z mieszkańcami Wielunia z udziałem Prezydenta RP, którzy oddali hołd ofiarom bombardowania. A o godz. 4:45 pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte rozpoczęły się uroczyste obchody z udziałem Marszałków Sejmu i Senatu, Premiera RP oraz Ministra Obrony Narodowej i Marynarki Wojennej. Obejrzyj: Westerplatte

 

Natomiast Narodowy Bank Polski przy współpracy z Pocztą Polską wyemitował srebrną monetę kolekcjonerką na wzór znaczka pocztowego "Obrona Poczty w Gdańsku. Agresja Niemiec na Polskę" w związku z uczczeniem pamięci poległych żołnierzy i pracowników Poczty Polskiej Gdańskiej .

 

Emisja kolekcjonerskich znaczków, kartek pocztowych, monet, banknotów stanowi okazję do upamiętniania ważnych historycznych rocznic i wydarzeń kulturalnych związanych z polską tradycją, dziedzictwem i kulturą.

 

Polecamy!

 

Narodowy Bank Polski - www.nbp.pl,

 

Poczta Polska S.A. - emisje znaczków kolekcjonerskich - www.poczta-polska.pl i www.filatelistyka.poczta-polska.pl

 

Należy pamiętać, że w okresie II wojny światowej ponieśliśmy największe straty wojenne, za które do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy reparacji wojennych - dzielautracone.gov.pl

 

Z okazji upamiętnienia wybuchu II Wojny Światowej przy kościele pw. NMP Królowej Polski w Ustrzykach Dolnych odbyło się uroczyste odsłonięcie i poświęcenie pomnika gen. Stanisława Maczka-wybitnego Dowódcy, Kawalera Orderu Orła Białego, żołnierza, który w 1918r. stoczył zwycięską walkę na dworcu w Ustrzykach Dolnych.

 

Poznaj jego historię- ipn.gov.pl



(C) 2020 Fundacja PRODESSE ul. Dworcowa 4/12 38 - 700 Ustrzyki Dolne KRS: 0000878199 NIP: 6891236166 KONTAKT: +48 574 365 666 / +48 883 505 705

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl