Ciekawostki dotyczące odnawialnych źródeł energii

2022-05-30 14:58
Ciekawostki dotyczące odnawialnych źródeł energii

Dotarliśmy do kilku ciekawych rozwiązań dotyczących odnawialnych źródeł energii

 

Są to:

 

1. Lasery produkujące energię słoneczną z kosmosu.

 

Lasery zbierałyby energię słoneczną i przekazywały ją (bez możliwości przedostania się do atmosfery na ziemię) w postaci promienia quasi-laserowego. Bo przecież wysoko na orbicie słońce świeci cały czas. Czy mamy szansę pozyskiwać energię słoneczną z przestrzeni kosmicznej poprzez lasery? Zobaczy…

 

2. Smsy produkujące energię, to najszybsze odnawialne źródło energii.

 

Alexander Parker wymyślił sposób na przekazanie energii przez sms. Wystarczyłoby w ekran telefonu zamontować warstwę piezoelektryczną, która umożliwiłaby generowanie energii pod wpływem ściskania bądź rozciągania. Wartością dodaną takiego rozwiązania byłaby możliwość jego szerokiego zastosowania w siłowniach, w chodnikach i drogach. Ponadto ważne jest to, iż produkcja energii odbywałaby się niejako przy okazji; byłby to produkt uboczny codziennej aktywności. Niestety koszt przewyższa nakład.

 

3. Cukier, to kolejne odnawialne źródło energii.

 

Cukier w baku jest niebezpieczny, ale jako źródło energii może zasilić baterię samochodu elektrycznego! Jak informują badacze z Virginia Tech obecnie pracują nad sposobem konwersji cukrów w wodór, który może być wykorzystywany jako paliwo aut elektrycznych. Mieszając cukier z wodą i 13 silnymi enzymami, uzyskują 3 x więcej wodoru niż używając metod tradycyjnych. Kiedy zatem będziemy tankować cukier ? Nie wcześniej niż za 10 lat; jak pocieszają jednak naukowcy, ich odkrycie o wiele szybciej może znaleźć zastosowanie w produkcji baterii do laptopów, telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych.

 

4. Węgiel jak się dowiadujemy, też może być zielony!

 

Węglowe nanorurki mają szerokie zastosowanie przy produkcji lekkich, lecz niezwykle wytrzymałych materiałów. Naukowcy z MIT odkryli jednak, że można też wykorzystać je do pozyskiwania energii słonecznej. Mogą one zgromadzić 100 x więcej energii niż zwykła bateria fotowoltaiczna.

 

5. Szybka jazda samochodem, to kolejne odnawialne źródło energii.

 

Turecka firma Deveci Tech skonstruowała turbinę, która potrafi wyprodukować energię elektryczną dzięki pędowi powietrza generowanemu przez m.in. ruch uliczny. Co więcej, sama zasilana jest przez baterię słoneczną.

 

6. Zielona energia na fali.

 

Nie tylko jeziora można wykorzystać do produkcji energii. Naukowcy wymyślili kilka sposobów produkcji prądu z wykorzystaniem energii kinetycznej fal morskich. Powstały już specjalne turbiny, a także takie urządzenia –zobacz TUTAJ

 

7. Jeziora, które wybuchają

 

Jezioro Nyos, to najniebezpieczniejsze z 3 odkrytych eksplodujących jezior. Pod dnem jeziora znajduje się naturalna kieszeń wypełniona magmą, źródło dużej ilość CO2. Dwutlenek węgla, który przez cały czas odkłada się w wodzie, stanowi ogromne zagrożenie dla mieszkańców pobliskich terenów – w latach 80. XX w. uwolniony gaz doprowadził do śmierci około 1700 osób i ich dobytku. Poza dwutlenkiem węgla, w wodach tych jezior znajduje się również metan. Zabezpieczeniem przed tego typu wypadkami może okazać się eksploatacja gromadzących się w jeziorach gazów. Rząd Rwandy postanowił zagospodarować w ten sposób położone na terenie tego kraju jezioro Kivu i wybudował elektrownię o mocy 3,6 MW – generatory prądu zasilane są pobieranymi z wód jeziora gazami.

 

8. Metro i jego ciepło.

 

W 1900 r. w tunelach londyńskiego metra (powstałego w 1863 r.) średnia temperatura wynosiła 14 stopni Celsjusza, obecnie wzrosła o 10 stopni. W upalne dni w podziemnym środku transportu może być naprawdę gorąco. 89% ciepła powstaje w wyniku pracy pociągów (np. tarcia związanego z hamowaniem), 7% to ciepło wyprodukowane przez pasażerów, a 4% to efekt działania systemów wspierających. Władze miejskie poszukują efektywnego sposobu zagospodarowania tej energii cieplnej. To źródło energii odnawialnej może mieć duży potencjał, o ile nie zostaną zaimplementowane rozwiązania, które zmniejszą produkcję energii.

 

9. Energia z ludzkiego organizmu, bo przecież z chwilą, gdy się poruszamy produkujemy energię cieplną.

 

Szweckie biuro nieruchomości Jemhusen uruchomiło instalację, która przechwytuje energię cieplną użytkowników pobliskiej głównej stacji kolejowej do ogrzania swojej siedziby! W jaki sposób to działa? Na stacji przebywa ok. 250 tys osób, sama ich obecność już generuje ciepło, a w trakcie kupowania jedzenia, napoi, gazet i książek zwiększa jej produkcję. Ciepło jest przechwytywane przez specjalną instalację, następnie ogrzewa ono wodę, która rurami transportowana jest do biur i kaloryferów w siedzibie Jernhusen. Podobne rozwiązanie zastosowano w Paryżu, tuż przy stacji kolejowej Pompidou Center, do ogrzania apartamentu.

 

10. Świecące Meduzy

 

Meduzy świecą w ciemności dzięki białkom zielonej fluorescencji, jednak nie świecą samodzielnie. Dzieje się to w przypadku wystawienia meduzy na inne światło z niebieskiego do ultrafioletu. Naukowcom z Göteborga (Szwecja) udało się takie białka umieścić na aluminiowych elektrodach. Ekspozycja na promienie ultrafioletowe sprawiła, że białka wyprodukowały elektrony, dzięki którym w skonstruowanym obwodzie wytworzyła się energia elektryczna.



(C) 2020 Fundacja PRODESSE ul. Dworcowa 4/12 38 - 700 Ustrzyki Dolne KRS: 0000878199 NIP: 6891236166 KONTAKT: +48 574 365 666 / +48 883 505 705

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl