Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa

2022-05-30 14:04
Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa

29 maja obchodzimy Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa ustanowił Sejm RP w 2011 roku, na mocy Ustawy o weteranach działań poza granicami państwa. Po raz pierwszy oficjalnie obchodziliśmy je od 2012 roku.

Z tej okazji już od 28.05.2021 r. rozpoczęły się uroczystości w Warszawie przed Grobem Nieznanego Żołnierza z udziałem Marszałek Sejmu oraz w Krakowie z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej, który to razem z żołnierzami 16. batalionu powietrznodesantowego świętował Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa. Podczas uroczystości Prezydent RP wręczył Ordery Krzyża Wojskowego 2 żołnierzom wojsk specjalnych. To pierwsze ordery tej rangi przyznane przez obecnego Prezydenta RP.

Operatorzy z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca zostali odznaczeni za bohaterską akcję ratowania spod ostrzału rannego policjanta z afgańskiej jednostki antyterrorystycznej. Akcja, za którą zostali odznaczeni, miała miejsce rok temu. Z racji tego, że są to żołnierze Wojsk Specjalnych, ich personalia nie są ujawniane. Wręczone im zostały: Krzyż Kawalerski i Krzyż Komandorski.

Nadmieniamy, iż Order Krzyża Wojskowego – ustanowiony z inicjatywy Prezydenta Lecha Kaczyńskiego – to najwyższe, przyznawane w czasie pokoju, odznaczenie wojskowe. Jest ono nagrodą za wybitne czyny bojowe – połączone z wyjątkową ofiarnością i odwagą – dokonane w czasie działań przeciwko aktom terroryzmu, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.

Podczas uroczystości minutą ciszy uczczono pamięć wszystkich, którzy oddali życie podczas wykonywania zadań poza granicami kraju. Czytamy na stronie prezydent.pl

Ale to jeszcze nie wszystko...

Bo, w Dniu Weterana sami motocykliści-weterani głównie żołnierze z wojska, ale także z policji, straży pożarnej, straży granicznej, służby więziennej zorganizowali 2. Rajd Motocyklowy Weteranów! Łącznie wzięło w nim udział ponad 1300 żołnierzy-weteranów! Głównym celem rajdu jest upamiętnienie poległych i zmarłych w operacjach oraz misjach poza granicami państwa.

Rajd trwał przez 26 dni i zakończył się w dniu dzisiejszym. Uczestnicy rajdu odwiedzili 127. poległych i zmarłych podczas działań poza granicami państwa: 120. żołnierzy, cywilnego ratownika medycznego, 5. policjantów i funkcjonariusza Służby Ochrony Państwa.

Zapraszamy również na stronę internetową Wojsko Polskie-weterani, która przedstawia historię i istotę działania Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa.

Ważne:

Opublikowano Rozporządzenie MON z dnia 19 kwietnia 2021 r. w sprawie dokumentów potwierdzających uprawnienia do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej przysługujących uprawnionym żołnierzom lub pracownikom oraz weteranom poszkodowanym