Krótki zarys historii rudeckiej ikony i sanktuarium w Jasieniu
Ikona Matki Bożej Rudeckiej, to obraz, który przedstawia Matkę Boską „Przewodniczkę” i Jezusa.W obrazie występują także dwaj archaniołowie Rafał i Gabriel. Wizerunek otacza 18 postaci świętych ze Starego Testamentu związanych z Matką Jezusa. Ikona oznacza władzę królewską, majestat, wielką mądrość i potęgę. Okres powstania obrazu szacowany jest pomiędzy XV a XVI w. Dowodem popularności i czci rudeckiej ikony są znajdujące się w Muzeum Historycznym w Sanoku jej kopie z Uherzec Mineralnych, Paniszczowa i Doliny.
W 1612 roku hetman Stefan Potocki chcąc utrzymać na gospodarstwie mołdawskim Konstantego Mohiłę, wkroczył do Mołdawii i stoczył niepomyślny bój pod Sasowym Rogiem. W tym czasie Tatarzy napadali i palili wsie i miasta, w tym wieś Żeleźnica, w której znajdował się obraz. Obraz jako jedyny ocalał, dlatego też umieszczono go w rudeckim kościele (Rudki znajdują się na Ukrainie, miedzy Lwowem a Samborem) na znak Opatrzności ziem. Natomiast drewniany kościołek stał się Sanktuarium, do którego przybywał dwukrotnie Jan III Sobieski jako zwycięzca składając Rudeckiej Matce Bożej podarki i dary. Przed rudecką ikoną modlili się możni tego świata - magnaci i szlachta.
19 sierpnia 1851 roku Pius IX nadał specjalne odpusty dla Rudek. Były to dni 2 lipca, 15 sierpnia i 2 września. 2 lipca 1921 roku obraz został koronowany. Wybuch wojny w 1939 roku nieco osłabił kult maryjny. Jednak to wstawiennicto Matki Bożej przypisuje się ocalenie Rudek przed spaleniem przez Niemców.
Sanktuarium z wizerunkiem Matki Boskiej Rudeckiej pełniło bardzo ważną rolę w historii Polski.
Rok 1945, Rudki znalazły się na terytorium ZSRR, a to oznaczało utajniony wywóz obrazu do Polski Ludowej. Najpierw obraz ukryto na zamku w Łańcucie, potem do Seminarium Duchownego w Przemyślu.
Obraz poddany został gruntownej konserwacji pomimo ogromnych zniszczeń przywrócony do dawnej świetności. W maju 1967 r. ks. Bp. Ignacy Tokarczuk ujawnił zamiar utworzenia sanktuarium dla Bieszczadów w Jasieniu koło Ustrzyk (obecnie jest częścią miasta). Lokalizacja bieszczadzkiego sanktuarium maryjnego w Jasieniu motywowana była bliskim położeniem Ustrzyk Dolnych, miasteczko zapewniało względnie dobrą komunikację autobusową i kolejową. Społeczność bieszczadzka przyjęła projekt lokalizacji z zadowoleniem. Utworzenie sanktuarium miało cel umocnić i pogłębić wiarę tej społeczności. Przewiezienia obrazu do Jasienia dokonał 17 czerwca 1968r ks. Ryszard Mucha. Ze względu na sytuację polityczną nie można było dokonać tego oficjalnie, zrobiono to tajnie. W sobotę, 6 lipca odbyła się uroczysta instalacja obrazu w jasieńskim kościele. W niedzielę przybył kardynał Wojtyła. Odprawiono uroczystą mszę św. przez przyszłego papieża. "Dziś na tych przepięknych, a dotąd pustych ścianach górzystych Bieszczadów umieszczono cudowny obraz Najświętszej Matki, aby królowała na budzącej się do lepszego życia bieszczadzkiej ziemi" - powiedział po zakończeniu uroczystości ksiądz kardynał. Odtąd do Jasienia ściągają tłumy pielgrzymów, aby oddawać hołdy i prosić o wszelkie łaski Bieszczadzką Królową.
Promujemy polskie symbole narodowe, polską kulturę, tradycję i dziedzictwo narodowe.