Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach

2022-05-30 15:47
Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach

W dniach 7-10 września 2021 r. w Kielcach odbył się 29 Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego pod hasłem „Wytrwać–opanować–pokonać”!

Honorowy patronat objął Prezydent RP.

Komitet Honorowy składający się z 20 przedstawicieli sektora bezpieczeństwa i obronności

Partnerem Strategicznym Salonu została Polska Grupa Zbrojeniowa.

Cel główny Salonu: prezentacja sprzętu wojskowego.

Cele szczegółowe: reklama i promocja sprzętu zbrojeniowego, współpraca międzynarodowa.

Zaprezentowano: sprzęt pancerny, uzbrojenie klasyczne, sprzęt rakietowy i materiały wybuchowe, sprzęt i materiały wojsk chemicznych, uzbrojenie i sprzęt lotniczy i obrony powietrznej, uzbrojenie i sprzęt Marynarki Wojennej, sprzęt specjalistyczny Policji, sprzęt specjalistyczny Straży Granicznej, sprzęt gaśniczy i ratowniczy, sprzęt transportowy (kołowy, gąsienicowy i pływający), w tym do celów specjalnych, sprzęt radioelektroniczny i optoelektroniczny, łączność i informatyka, urządzenia metrologiczne, urządzenia i sprzęt infrastruktury obronnej, sprzęt inżynieryjny, artykuły żywnościowe i urządzenia do przygotowywania posiłków oraz przechowywania i transportu żywności, przedmioty mundurowe, materiały pędne oraz ciecze eksploatacyjne oraz ich dystrybucja i przechowywanie, sprzęt i materiały medyczne, indywidualne środki opatrunkowe, podzespoły, sprzęt i systemy ochrony obiektów i osób.

W sumie zaprezentowano aż 300 rodzai sprzętu wojskowego. Głównym zainteresowaniem cieszyły się Leopardy 2A5, Rosomaki, czołg M1A2 Abrams, artyleryjskie wozy rozpoznawcze AWR, wyrzutnia Patriot, przeciwlotniczy system rakietowo-artyleryjski Pilica, armatohaubice Krab, moździerze Rak czy samobieżny zestaw rakietowy Poprad!

Zainteresowanie wzbudzała również platforma szturmowa i pojazd M-ATV. Na ekspozycji znalazły się m.in. granatnik przeciwpancerny Carl Gustaf, bezzałogowce oraz różnego rodzaju karabiny wyborowe i karabinki AH , a także spadochrony,ciągnik podwodny nurka bojowego, pojazdy AERO 4x4 z przyczepą oraz zasobnikiem CDS, moździerz Antos oraz trenażer stacjonarny ppk Spike,quady, motocykle oraz sami żołnierze i ich mundury z wyposażeniem. Oczywistym jest fakt, że oferta wojsk specjalnych intrygowała najbardziej!

W końcu..."Za mundurem panny sznurem"...

Stoiska wystawowe przygotowały wszystkie rodzaje sił zbrojnych, Inspektorat Wsparcia SZ i jednostki mu podległe, Żandarmeria Wojskowa, wojskowe szkoły i uczelnie oraz różnego rodzaju stowarzyszenia, a także Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni i Polska Agencja Kosmiczna.

Nie zabrakło również stoiska Biura ds. Programu „Zostań żołnierzem RP”.

W targach udział wzięli: przedstawiciele sił zbrojnych, 23 delegacje zagraniczne,w tym: Austrii, Belgii, Bułgarii, Chin, Czech, Danii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Izraela, Japonii, Kanady, Korei Płd., Niemiec, Norwegii, Republiki Południowej Afryki, Słowacji, Słowenii, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Szwecji, Turcji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii oraz Włoch, przedstawiciele nauki, przedstawiciele stowarzyszeń, studenci, zaproszeni goście oraz 400 żołnierzy!

Zorganizowano 185 wystaw z 15 krajów na 10 400 m2! Wystawy odwiedziło aż 3883 osoby z 49 krajów

Program targów m.in. obejmował: spotkania prasowe, inauguracja roku szkolnego klas mundurowych, konferencje naukowe dotyczące wpływu pandemii na przemysł obronnego, prezentacje fregat, prezentacje pawilonów zbrojeniowych narodowych oraz z Ameryki (41 firm), z Wielkiej Brytanii (13 firm), z Niemiec (19 firm), z Norwegii (8 firm), z Włoch (3 firmy), z Ukrainy (2 firmy), realizacja programu MIECZNIK, polski przemysł lotniczy, handel zagraniczny i współpraca międzynarodowa, program WILK, suwerenność gospodarcza, reklama SAAB, prezentacja i zastosowanie lunet celowniczych z inteligentnym systemem celowania oraz rakiet ILR-33 BURSZTYN 2K, przedstawiono nowoczesne narzędzia szkoleniowe i serwisowe OBRUM dla sił zbrojnych, zaprezentowano uczelnie cywilne dla obronności kraju, współpracę ze starupami oraz pokazy z udzielenia pierwszej pomocy.

A także zorganizowano obchody jubileuszu 100 lat Polska Zbrojna i 30- lecie GriFFin Group S.A. Defence.

Podczas targów wyłoniono laurata konkursu „Lider bezpieczeństwa państwa” i wręczono Statuetki: „Dumny weteran” przez Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju i Niebieskiej Wstęgi oraz wręczono Nagrody Prezydenta RP, nagrody DEFENDER, wyróżnienia specjalne ufundowane przez: Ministra Obrony Narodowej, Ministra Rozwoju i Technologii oraz innych resortów, Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Więcej szczegółów: www.targikielce.pl

Wyróżnionym gratulujemy! A przedsiębiostwa zachęcamy do zawierania umów międzynarodowych!

Zapoznaj się z ekportem uzbrojenia RAPORT z 2019 r.