Ogrody HORTULUS Specatbilis w Dobrzycy i VI Kulinarny Festiwal Kwiatów Jadalnych

2022-05-31 17:15
Polska Smakuje

17.07.2021 r.

W dniu 17.07.2021 r. wybraliśmy się do Ogrodów HORTULUS Specatbilis w Dobrzycy (wieś koło Koszalina) w woj. zachodniopomorskim w celu promocji, zwiedzenia i wzięcia udziału w VI Kulinarnym Festiwalu Kwiatów Jadalnych. W tym roku odbyły się one pod hasłem: Ziołowe kwiaty-magiczne przyprawy.

Wysłuchaliśmy ekspertów z dziedziny ogrodnictwa, żywienia i kosmetyki. Po czym udaliśmy się do stoisk z asortymentem polskich produktów regionalnych, tradycyjnych potraw i regionalnych, ekologicznych wyrobów, które zachęcały do degustacji. Zobaczyliśmy pokazy kulinarne i florystyczne i kosmetyczne.

Wydarzenie zabezpieczała miejscowa Ochotnicza Straż Pożarna, która kierowała ruchem drogowym i wskazywała miejsca parkingowe.

Na koniec Festiwalu udaliśmy się zwiedzać Ogrody Hortulus o powierzchni 35 ha! Kompleks składa się z 28 ogrodów tematycznych  w różnych  stylach i różnej treści tematycznej. Wśród największych są ogrody japoński, francuski i rosarium w stylu angielskim oraz położone ok. 2 km dalej "Ogrody Spectabilis".

W chwili obecnej obiekt ogrodowo-parkowy został zagospodarowany na 15 ha. Corocznie sadzi się tu 100 tys. kwiatów rabatowych, cebulowych, bylin. Systematycznie zwiększa się zakres tematyczny ogrodów.  Rosną tu cedry, szydlice i cypryśniki –rośliny należące do gatunku roślin rzadkich. Zakładana jest Narodowa Kolekcja Dereni.

Główną atrakcją tego miejsca jest największy na świecie labirynt grabowy o powierzchni 1 ha,  długości korytarzy  3,2 km i wysokości 2 m. Nad labiryntem znajduje się 20 m wieża z tarasem widokowym skonstruowana z architektury organicznej tzw. kwasu DNA i co ciekawe… wieża się chwieje. Posiada 7 pięter, a przy dobrej pogodzie z tarasu widać  Morze Bałtyckie i Górę Chełmską w Koszalinie.

Kolejne atrakcje: Kamienny Krąg, Dolmen Anastazji, Ogród kalendarza Celtyckiego, Ogrody magii, energii, czasu i przestrzeni,  Ogrody New Desing, Ogrody Klasyczne i sztuka ogrodowa, ogrody dla dzieci, Ogrodowa Filozofia Smaku, Rabaty Bylinowe.

Więcej informacji: www.hortulus.com.pl

Dobrzyca –wieś z 800 mieszkańcami, położona w powiecie koszalińskim, odległa 7 km od morza. W Dobrzycy znajduje się zabytkowy kościół Świętej Trójcy z 1867 r.,  szkoła podstawowa,  punkt przedszkolny i mająca swoją siedzibę Ochotnicza Straż Pożarna.

Zapraszamy do zwiedzania, oglądania, inwestowania w obszary wiejskie!