Państwowa Straż Pożarna z misją w Grecji, w Turcji oraz w Niemczech

2022-05-30 15:13
Państwowa Straż Pożarna z misją w Grecji, w Turcji oraz w Niemczech

07.08.2021 r.

Dziś, kolejna grupa strażaków składająca się ze 143 strażaków z woj.: mazowieckiego, małopolskiego i łódzkiego wraz z dowództwem wyruszyli z misją ugaszenia pożaru lasów w Grecji!

Tym samym grupa dołączy do jednostek z Wrocławia i Poznania, które już są na miejscu i udzielają pomocy tysiącom osób, którzy uciekli ze swoich domów na wyspie Eubea na Morzu Egejskim. Pożar ten, rozprzestrzenił się na tysiące hektarów lasu zmuszając do ewakuacji kilkadziesiąt wiosek.

Do Niemiec ruszyła kolejna grupa strażaków niosąc pomoc osobom dotkniętym powodzią, zaś śmigłowcem wyleciała grupa strażaków z policjantami do Turcji, by pomagać w gaszeniu pożarów na południu kraju zabierając ze sobą pojemniki na wodę potrzebne do gaszenie pożarów z powietrza.

Strażacy i policjanci, w tym celu zostali w odpowiedni sposób przeszkoleni, przygotowani i wyposażeni w sprzęt pożarniczy m.in. 46 pojazdy, w tym samochody gaśnicze, specjalne, dowodzenia i łączności oraz w kontenery, quady, busy, autobusy i przyczepy i 138 osuszaczy powietrza.

Misja ma potrwać do 23 sierpnia br.

Należy wspomnieć, że w 2020 r. Państwowa i Ochotnicza Straż Pożarna otrzymała dodatkowe środki finansowe z UE w wysokości 11 mln zł na tworzenie nowych baz, przebudowie i modernizacji strażnic, dostępu do szkoleń, doposażeniu w odzież ochronną, wyposażenie w nowy sprzęt do prowadzenia akcji ratowniczych w transporcie drogowym na terenie całej Polski z uwagi na rozszerzenie zakresu zadań w misjach ratownictwa technicznego, chemicznego, medycznego, wysokościowego i wodnego. Tym samym wzrosła ich odpowiedzialność i poziom bezpieczeństwa.

Oznacza to, że środki finansowe, w tym fundusze europejskie są w odpowiedni sposób zabezpieczone i rozdysponowane. Służą dla dobra naszego kraju, zmniejszają różnice ekonomiczne i społeczne, zwiększają aktywność sojuszu, a co najważniejsze, poprawiają warunki pracy służbom, które bezpośrednio są narażone na utratę życia i zdrowia!

Przykładem sojuszu jest obecne wsparcie Niemiec, Turcji i Grecji przez naszych strażaków, naszego wojska polskiego oraz samej policji, którzy to narażając własne życie i zdrowie, wykorzystując nowy sprzęt wyruszyli na pomoc poszkodowanym państwom.

Wracajcie cali i zdrowi!

Zostań strażakiem! Zostań oficerem! Wstąp do służby!- Rekrutacja