Polscy żołnierze oficjalnie zakończyli misję w Afganistanie

2022-05-30 14:39
Polscy żołnierze oficjalnie zakończyli misję w Afganistanie

Źródło: www.defence24.pl

 

Polscy żołnierze działali w Afganistanie od 2002 roku najpierw w ramach operacji Enduring Freedom prowadzonej przez Stany Zjednoczone, następnie w ramach zakończonej w 2014 roku bojowej misji NATO ISAF, a ostatnią - właśnie zakończoną - odsłoną ich obecności była szkoleniowo-doradcza misja NATO Resolute Support.

 

Rozmieszczenie polskich żołnierzy w Afganistanie było następstwem ataków terrorystycznych z 11 września 2001 roku. W odpowiedzi na nie i po przywołaniu po raz pierwszy w historii Artykułu 5 Traktatu Waszyngtońskiego zdecydowano się na wprowadzenie do tego kraju wojsk sojuszniczych, aby uniemożliwić dalsze prowadzenie z jego terytorium operacji terrorystycznych przez Al-Kaidę. W kolejnych latach podjęto się zadania wsparcia odbudowy kraju i utworzenia na jego terenie demokratycznych instytucji.

 

W Afganistanie prowadzono bardzo szerokie spektrum operacji, od misji bojowych, poprzez zapewnienie wsparcia logistycznego i inżynieryjnego dla sił sojuszniczych, rozminowanie, aż po udzielanie pomocy humanitarnej i wspomaganie odbudowy infrastruktury oraz tworzenia instytucji państwa. W działania zaangażowane były różne Rodzaje Sił Zbrojnych. Istotną rolę odegrały także jednostki sił operacji specjalnych, od 2007 roku funkcjonujące w ramach oddzielnego RSZ jako Wojska Specjalne.

 

W szczytowym momencie zaangażowania w Afganistanie znajdowało się nawet około 2,5 tys. polskich żołnierzy. Dysponowali oni szerokim zakresem sprzętu, w tym śmigłowcami Mi-24 i Mi-17, KTO Rosomak czy haubicami Dana-T współpracującymi m.in. z radarami artyleryjskimi Liwiec i bezzałogowcami FlyEye, które możecie zobaczyć w naszej galerii zdjęć.

 

Naszym żołnierzom, którzy powrócili do rodzinnych domów cześć i chwała za wykonanie powierzonych zadań, oddanie, poświęcenie i godną do naśladowania postawę patriotyczną, a 44 żołnierzom poległym w czasie Misji i ich pogrążonym w żałobie rodzinom oddajemy hołd za służbę. Będziemy o Was pamiętać!

 

Dowódcom dziękujemy za wysoki poziom przygotowania żołnierzy do Misji i umiejętność przekazania wiedzy i doświadczenia.

 

Do Was, dedykujemy piosenkę pt. „Wracam” www.youtube.com, bo nie ma nic trudniejszego dla rodziny niż długa rozłąka i oczekiwanie na bezpieczny powrót.

 

Witajcie w domu!(C) 2020 Fundacja PRODESSE ul. Dworcowa 4/12 38 - 700 Ustrzyki Dolne KRS: 0000878199 NIP: 6891236166 KONTAKT: +48 574 365 666 / +48 883 505 705

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl