Promujemy Karpacz

2022-05-31 17:12
Promujemy Karpacz
Promujemy Karpacz

Karpacz- miasto w woj. dolnośląskim. Położone w Karkonoszach u podnóża Śnieżki (1602 m n.p.m.), której polska część znajduje się w granicach miasta, w dolinie rzeki Łomnicy oraz potoków, będących jej dopływami, powierzchnia miasta wynosi 37,99 km, liczba  mieszkańców wynosi 4570. Karpacz sąsiaduje z Czechami.

Dzisiejszy Karpacz powstał z połączenia kilku górskich miejscowości. Były to: Płóczki, Krzywe Wzgórze, Wilcza Poręba, Brzezie Karkonoskie i Mostowa Góra.Niegdyś osada poszukiwaczy złota, na przełomie XV/XI w. działały tu kopalnie srebra i ołowiu. Z uwagi na osiedlenie uciekinierów z Czech Karpacz stał się osadą laborantów. Oni to, zapoczątkowali zielarstwo i ziołolecznictwo, a ich leki i kuracje były znane poza granicami Śląska do momentu wprowadzenia zakazu konkurencji z farmakologią chemicznąPo wybudowaniu kaplicy św. Wawrzyńca na Śnieżce Karpacz znalazł się na szlaku tzw. turystyki pielgrzymkowej.  Od XVII w. rozwijało się tkactwo i hodowla owiec.

Napływ turystów spowodował rozwój osady, która z biegiem lat przekształciła się w miasto należące do Polski (1945). W chwili obecnej co roku przybywa inwestycji w infrastrukturę turystyczno-gastronomiczną, powstają duże kompleksy turystyczne, hotele, apartamenty, noclegownie, zajazdy, gospody, obiekty SPA.

W 2012 otwarto obwodnicę i uruchomiono tunel pod stokiem „Kolorowa”, który umożliwił wyprowadzenie pojazdów z głównego ciągu komunikacyjnego miasta.  

Aktualnie zmodernizowano stadion lekkoatletyczny,

Planowana jest przebudowa deptaka  na ul. Konstytucji 3 Maja za ok. 15 mln zł (podgrzewany granitowy chodnik, nowoczesne latarnie, oryginalne elementy małej architektury. Deptak ma być wizytówką miasta.

Karpacz posiada dworzec autobusowy i kolejowy.

Najciekawsze atrakcje miasta: ulica Konstytucji 3 Maja, Śnieżka i stacja meteorologiczna, wyciąg krzesełkowy- jego wymiary: 2278 m długości,530 m wysokości, punkt anomalii grawitacyjnej- ciekawe zjawisko polegające na zaprzeczeniu praw fizyki tj. Butelka położona na pochyłym stoku, porusza się samoczynnie z dołu do góry, Kościół Wang- przy budowie  nie użyto ani jednego gwoździa, Karkonoskie Tajemnice- multimedialne muzeum, całoroczny tor saneczkowy-jego wymiary: podjazd 240 m, zjazd 800 m, w tym 11 zakrętów, schronisko w Kotle Małego Stawu, szlaki turystyczne i ścieżki dydaktyczne oraz Karkonoskie Drezyny Ręczne,  Western City, Lapońska Wioska Kalevala, Przełęcz Okraj i Karkonoska. A także zapora i zbiornik wodny na Łomnicy- zbudowana w latach 1910-1915, długa na ponad 100 m budowla hydrologiczna, wykonana została z bloków granitowych. Jej rolą jest zabezpieczenie przed powodzią wezbranych wód Łomnicy.

Dla miłośników nart proponujemy stacje narciarskie i nartostrady, w tym: Karpacz Ski Arena, Biały JarPod Wangiem, Karpatka,

Pozostałe atrakcje, to:

Saneczkowa Góra - zimowy plac zabaw dla dorosłych i dzieci oferujący atrakcyjne zjazdy na specjalnych pontonach. Można tutaj skorzystać z sanek, skuterów, różnych ślizgaczy.

Turystyczny Szlak Narciarski - narciarstwo biegowe

Centrum Skiturowe – narciarstwo biegowe połączone z turystyką

Całoroczne Lodowisko Syntetyczne i kuligi.

 Dla zainteresowanych mamy kilka ciekawostek o Karpaczu. Czy wiecie, że...

1.      Karpacz był lotniczą mękką W 1927 roku niemiecki szybownik wzbił się w powietrze spod nieistniejącego już schroniska „Księcia Henryka”, które znajdowało się na skraju Kotła Wielkiego Stawu. Do startu użyto gumowych lin, które działały jak wielka proca. Starty odbywały się także ze szczytu Śnieżki. Samoloty regularnie startowały i lądowały na Równi pod Śnieżką.

2.      Koszary w górach. Od 1950 roku do 2005 roku obecne schronisko Dom Śląski zajmowali żołnierze Wojsk Ochrony Pogranicza. Opuścili obiekt, gdy wszedł w życie układ z Schengen i zlikwidowano kontrole graniczne.

3.      Kaplica na Śnieżce jest nie tylko miejscem kultu, od wieków służyła za schronienie w razie niepogody. W 1696 roku wewnątrz wyłożono księgę wpisów dla pielgrzymów. Jeden z pierwszych należał do ciężarnej kobiety – Marii Adlerin, która szczęśliwie urodziła dziecko osiem dni później.

4.      Do końca lat 50. w Karpaczu nie było wyciągów narciarskich. Na nartach jeżdżono w okolicach Samotni i Strzechy Akademickiej. Nie było ratraków, więc trasy trzeba było udeptać. Nawet po zbudowaniu kolei linowej na Kopę nartostrady nadal deptano. Deptacze byli zatrudnieni jeszcze w latach 80.

5.     Kolej linowa na Kopu, gdy ponad 60 lat temu oddawano ją do użytku, była najdłuższą koleją krzesełkową na świecie. Liczyła 2278 metrów długości. Obok kolei linowej na Kasprowy Wierch w Tatrach była to druga kolejka górska w Polsce.

6.     "Chata Nicponi" – „Schlingelbaude” taką niezwykłą nazwę nosiło dawne schronisko na Starej Polanie, przy szlaku z górnego Karpacza do schroniska „Strzecha Akademicka” (znaki niebieskie). Był to jeden z najpiękniejszych obiektów turystycznych w Karkonoszach. Po wojnie nadano mu imię Bronisława Czecha. Schronisko spłonęło w 1966 r.

7.  Najdłuższa taśma narciarska w Polsce znajduje się przy stacji Karpacz Ski Arena. Taśmociąg o długości 225 metrów będzie wwoził narciarzy z parkingu przy ul. Olimpijskiej do dolnej stacji kolei linowej na Kopę.

8.      Podczas wycieczek na Śnieżkę zapuszczając się do czeskiej części Karkonoszy, możecie natknąć się na niezwykły system oznaczania szlaków turystycznych. Występuje wyłącznie w Karkonoszach i jest znany pod nazwą "nieme znaki" – „muttichovky”.

Więcej informacji: Tutaj

Zapraszamy do Karpacza turystów i  inwestorów!



(C) 2020 Fundacja PRODESSE ul. Dworcowa 4/12 38 - 700 Ustrzyki Dolne KRS: 0000878199 NIP: 6891236166 KONTAKT: +48 574 365 666 / +48 883 505 705

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl