Promujemy Koszalin

2022-05-31 17:21
Promujemy Polskę
Promujemy Koszalin

Koszalindrugie miasto w woj. zachodniopomorskim z uwagi na 106 880 liczbę mieszkańców. Centrum miasta znajduje się w odległości 11 km od Morza Bałtyckiego. Położone nad rzeką Dzierżecinką, jeziorami Jamno i Lubiatowem Północnym. Jego powierzchnia wynosi 98,34 km². 

Nadłuższą ulicą Koszalina jest ulica Zwycięstwa przy której usytuowany jest Stary Rynek i Ratusz-siedziba władz. Obecnie rynek odnowiono. 

Rys historyczny

W 1214 r. książę pomorski Bogusław II nadał wieś Koszalin koło Góry Chełmskiej. Następnie w 1248 r. wieś zapoczątkowała jako księstwo kamieńskie, a w 1266 r. nadano jej prawa lubeckie ustanawiając Koszalin swoją główną rezydencję oraz stolicę biskupiego księstwa kamieńskiego. W tym czasie nabyto wieś Jamno i część jego jeziora wraz z mierzeją, i grodem Unieście Koszalin uzyskał bezpośredni dostęp do morza i miał szansę na szybki rozwój z uwagi na prowadzony handel morski. Doprowadziło to do konfliktu i bitwy z Kołobrzegiem i Darłowem. Koszalin wojnę wygrał. Jednak po latach Wojna 30-letnia doprowadziła do upadku Koszalina. Zaczęto w szybkim tempie odbudowywać miasto, a w nim rezydencję książąt pomorskich. W 1690 wielki sztorm zamulił Jamieński Nurt, a co za tym idzie zakończył żywot portu morskiego.  W 1718 r. miasto spłonęło w pożarze i od tego czasu miasto rozwijało się bardzo powoli. 

W 1859 r. ukończono budowę linii kolejowej Koszalin – Stargard jako część linii do Gdańska. W latach 1911–1937 w mieście funkcjonowały 3 linie tramwajowe o długości 20 km.  1945 miasto zajęła Armia Czerwona. Jednak  na mocy ustaleń w Poczdamie Koszalin znalazł się w Polsce. Chwilę później administracja polska rozpoczęła proces wysiedlania mieszkańców do Niemiec. 9 maja przybył z Gniezna pierwszy transport 500 polskich osadników. Niemców wysiedlono z Koszalina ostatecznie do końca 1947 r.

A dziś, Koszalin jest ośrodkiem przemysłowym.

Dużą powierzchnię miasta zajmują tereny zielone jak Park im. Książat Pomorskich, Las komunalny, Las Bukowy. W centrum miasta znajdują się najważniejsze instytucje publiczne i budowle zabytkowe, które zostały wpisane również do Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Zachodnia część Koszalina obejmuje obszar oddzielony od śródmieścia torami kolejowymi. Są to w większości tereny poprzemysłowe.

Lista zabytków: fragmenty murów obronnych z ok. 1320 r., Kościół Gotycki,  Domek Kata z XV w.,Kościół św. Gertrudy i Kaplica, Pałac Młynarza i młyn z XIX w., kamienica gotycka z XIV w. Pałac Ślubów – kamienica z XVI w., zespół budynków Poczty Głównej, stacja kolejki wąskotorowej, Park Miejski im. Książat Pomorskich, wieża widokowa na Górze Chełmskiej - jej wys.31,5 m.

Lista pomników: Jan Paweł II, Cyprian Kamil Norwid, Jóżef Piłsudzki, Generał Sikorski i Generał Anders 

Obiekty historyczne w mieście: część Urzędu Miasta, Gmach Rejencji-budynek Policji, budynek polikliniki, budynek Bałtyckiego Teatru Dramatycznego, budynek Archiwum Państwowego, budynek Straży Pożarnej, podziemia starego browaru, skansen Kultury Jamneńskiej.

Na terenie miasta działa Specjalna Strefa Ekonomiczna, która obejmuje 21 kompleksów o łącznej powierzchni 105,05 ha. Są to, również tereny przeznaczone pod budowę hoteli i otoczenie biznesu.

Przeważa tu przemysł elektromaszynowy (dźwigów budowlanych, szyb samochodowych, urządzeń próżniowych), spożywczy (zakłady cukiernicze, mięsne, przetwórstwa rybnego, zbożowo-młynarskie,browary, chłodnia składowa), drzewny, produkcja tworzyw sztucznych, spółdzielnia mleczarska, produkcja sprzętu medycznego. W Koszalinie znajduje się siedziba i fabryka jednego z większych polskich producentów szyb samochodowych.

Koszalin posiada dworzec autobusowy i kolejowy, a ok. 23 km od miasta znajduje się lądowisko Koszalin-Zegrze Pomorskie będące zarazem powojskowym lotniskiem sportowym. Wykorzystuje go auroklub oraz pogotowie ratunkowe. Planowana jest jego modernizacja i przekształcenie na lotnisko cywilne. W 2013 r. powstało prywatne śmigłowcowe lądowisko Koszalin -Kospel i lądowisko Polanów leżące ok. 40 km od miasta. A w 2014 oddano do użytku sanitarne lądowisko dla śmigłowców. Około 115 km od Koszalina znajduje się port lotniczy Szczecin-Goleniów z którego wychodzą połączenia lotnicze do Warszawy, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Norwegii i czarterowe do Egiptu.

W mieście funkcjonuje Szpital Wojewódzki, Szpital Specjalistyczny – Zespół Gruźlicy i Chorób oraz Szpital MSWiA.

Nad bezpieczeństwem miasta i jego mieszkańców, turystów i przybyłych gości czuwa Policja, Straż Graniczna, Straż Pożarna, Straż Miejska oraz wojsko.

Do ciekawostek należy, że  w całym okresie powojennym w Koszalinie stacjonowało kilkadziesiąt różnych jednostek i instytucji wojskowych zarówno podporządkowanych MON, jak i z pionu MSW.

Po zakończeniu działań wojennych Koszalin był siedzibą dowództwa Okręgu Wojskowego przebazowanego następnie do Bydgoszczy. Również w pierwszych latach po wojnie w Koszalinie stacjonowała Oficerska Szkoła Samochodowa następnie przeniesiona została  do Piły.

Koszalin jest ośrodkiem kulturalnym. 

W Koszalinie największą uczelnią jest Politechnika Koszalińska.  Działają tu, wspomniany wcześniej, Bałtycki Teatr Dramatyczny i Filharmonia Koszalińska oraz zmodernizowany amfiteatr. Pozostałe atrakcje to:  Muzeum Koszalińskie,  Park Wodny, Muzeum Obrony Przeciwlotniczej, Zagroda Jamneńska, jezioro Jamno, Park im. książąt Pomorskich, Góra Chełmska. 

Co roku organizowane są w Koszalinie liczne imprezy i festiwale o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Do najważniejszych z nich należą: Festiwal Filmowy „Młodzi i Film”, „Integracja Ja i Ty, Letni festiwal Kabaretów, Festiwal Chórów Polonijnych, Festiwal Organowy, Hanza Jazz Festiwal. A w tym roku organizowna jest Wakacyjna Trasa Dwójki.

W muzeum ma miejsca stała ekspozycja „Osieki 1963-81”, która jest przeglądem historii ważnych na kulturalnej mapie Polski Plenerów Osieckich.

W mieście istnieje ok. 50 klubów sportowych, w tym klub koszykarski, który zdobył Puchar Polski w 2010 r.

Obecnie inwestycje w mieście: do najważniejszych zaliczamy podpisanie umowy na budowę drogi ekspresowej S11 Koszalin-Bobolice w rejonie węzła Zegrze Pomorskie. Łącznie wybudowane zostanie 48 km trasy, która docelowo ma połączyć Kołobrzeg i Koszalin ze Śląskiem przez Poznań. Kolejne to: przebudowa 6 ulic w mieście, budowa ścieżki rowerowej, zagospodarowanie brzegów rzeki Dzierżęcinki, remonty chodników, modernizacja budynków. Zobacz  TUTAJ

Poznaj miasto-koszalin.pl, poznaj jego historyczne ciekawostki-TUTAJ

Zapraszamy inwestorów i turystów do Koszalina!



(C) 2020 Fundacja PRODESSE ul. Dworcowa 4/12 38 - 700 Ustrzyki Dolne KRS: 0000878199 NIP: 6891236166 KONTAKT: +48 574 365 666 / +48 883 505 705

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl