Promujemy Lublin i wydarzenie kulturalne NOC KULTURY

2022-05-31 17:08
Promujemy Lublin i wydarzenie kulturalne NOC KULTURY

Lublin – miasto w woj. lubelskim,  położone we wschodniej Polsce na Wyżynie  Lubelskiej nad rzeką Bystrzycą, 100 km od granicy z Ukrainą,  liczy sobie 339 547 mieszkańców, a jego powierzchnia wynosi 147,45 km2.

Lublin jest największym ośrodkiem naukowo-kulturalnym, słynie z rozwoju miasta i życia kulturalnego z uwagi na swoją historię, architekturę i liczbę zabytków. W X w. należał już do jednostki administracyjnej, której centrum był Sandomierz (pierwsze miasto). Lublin jest  Stolicą Kultury, dlatego też posiada bogatą i bardzo atrakcyjną ofertę kulturalną.

Do najbardziej znanych imprez  kulturalnych zaliczamy: Carnaval Sztuk-Mistrzów, Festiwal Inne Brzmienia, Noc Kultury, Jarmark Jagielloński, Festiwal Teatrów Europy Środkowej "Sąsiedzi", Festiwal "Konfrontacje Teatralne" czy Europejski Festiwal Smaku.

Warto jednak zwrócisz szczególną uwagę na wydarzenie kulturalne zwane „NOC KULTURY”, którego celem jest przywracanie pamięci o ludziach, miejscach, zdarzeniach, słowach, obrazach, drzewach i innych ważnych elementach Lublina, których już nie ma. Noc kultury, to spacer połączony z  poszukiwaniem i odkrywaniem ekspozycji instalacji ukrytych w zaułkach Starego Miasta umieszczonymi nad głowami przechodniów.  Więcej szczegółów przeczytasz na stronie nockultury.pl, a przy okazji zapoznasz się z programem NOCY KULTURY. Nie zwlekaj –weź udział w wydarzeniu, który rozpoczął się już od 4 czerwca i trwać będzie do 31 lipca.

Wydarzenie ma także wpływ na rozwój gospodarczy i kulturalny miasta –czytaj  RAPORT.pdf

13 czerwca Lublin obchodzi Dzień Patrona Miasta Lublin Św. Antoniego, który został uwieczniony na Bramie Krakowskiej od strony Starego Miasta i w kościele pw. Nawrócenia św. Pawła oraz w Sanktuarium św. Antoniego, gdzie znajduje się obraz z jego wizerunkiem, a także relikwie.

Lista miejsc, które warto zobaczyć:  Muzeum Wsi LubelskiejMuzeum Lubelskie na ZamkuMuzeum Historii Miasta LublinaMuzeum Martyrologii „Pod Zegarem”Dworek Wincentego PolaMuzeum Literackie im. Józefa CzechowiczaIzba Pamięci Drukarstwa Polskiego oraz Państwowe Muzeum na Majdanku.– Teatr MuzycznyFilharmonia Lubelska im. H. Wieniawskiego, Teatr Muzyczny, Stare Miasto, Trybunał Główny Koronny, Bramę Krakowską, Zamek i wieżę zamkową, kaplicę Trójcy Świętej, Wieżę Trynitarską, Bramę Grodzką i Dzielnicę Żydowską, Basztę Gotycką, Plac Litewski, Nowy Ratusz, Grand Hotel Lublinianka, Arenę Lublin, Klub żużlowy, Zalew zembrzycki.

Lubelski przysmak, to cebularz -placek z cebulą i makiem, przypominający pizzę.

Lublin ma rozwinięty węzeł komunikacyjny: posiada ekspresową obwodnicę w ciągu planowanej Via Carpathia oraz port lotniczy  Świdniku (10 km od centrum miasta), który jest  skomunikowany z portem kolejowym.  Około 12 km od miasta leży również lotnisko Lublin-Radawiec w Radawcu Dużym oraz sanitarne  lądowisko Lublin-SPZOZ MSW. Lublin jest członkiem Unii Metropolii Polskich, siedzibą instytucji samorządowych i państwowych, konsulatów, brygady litewsko-polsko-ukraińskiejarchidiecezji i metropolii Kościoła katolickiego oraz diecezji Kościoła prawosławnego.

Obecnie prowadzone są prace dotyczące uruchomienia Portu Lotniczego Lublin, budowy obwodnicy wraz z drogami dojazdowymi czy unowocześnienie systemu miejskiego transportu publicznego w znaczący sposób przyczyniają się do rozwoju infrastruktury.

Planowane inwestycje, to projekt Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej i projekt Lubelskiej Wyżyny IT.

Lublin słynął z Fabryki Samochodów Ciężarowych, która produkowała samochody dostawcze marki Żuk oraz Lublin, a następnie samochody osobowe  Daewoo (Daewoo Motor Polska) i Honkera, a od roku 2010 samochody osobowo-dostawcze  Pasagona FS Lublin. Słynął także z ciągników marki Ursus, gdzie obecnie montuje się homologacje na samochody pochodzące z Chin.

Miasto słynie z produkcji maszyn rolniczych Sipma i drzwi Pol-Skone, z wytwórni makaronów i płatków śniadaniowych Lubella i słodyczy „Solidarność”, a także z  preparatów ziołowych HerbapolbrowarówPerła Zakładów Tytoniowych w Lublinie. W mieście działają przedsiębiorstwa farmaceutyczne, chemiczne i spożywcze oraz działa Lubelski Park Naukowo-Technologiczny i centrum naukowo-badawcze.

Lublin organizuje  Międzynarodowe Targi Lubelskie popularne ze względu na bliskie sąsiedztwo wschodniej granicy. Odbywają się tam m.in. targi samochodowe, turystyczne, edukacyjne, ślubne i budowlane.

Lublin jest także główną siedzibą PGE-Energia, która posiada elektrociepłownię na Wrotkowie dostarczając źródło energii elektrycznej i cieplej miastu.  Podstawowym paliwem produkcyjnym jest gaz ziemny.

W Lublinie działa kilka szpitali klinicznych, w tym klinika dziecięca i wojskowa. Ponadto działają m.in. szpitale wojewódzkie, w tym Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiejszpital neuropsychiatryczny) i rządowe: szpital MSWiA oraz Instytut Medycyny Wsi

Więcej informacji i rys historyczny: pl.wikipedia.org-Lublin oraz lublin.eu -portal miasta Lublin

Zapraszamy turystów i inwestorów!