Promujemy Polańczyk (Polańczyk Zdrój)

2022-05-31 17:25
Promujemy Polskę
Promujemy Polańczyk (Polańczyk Zdrój)

Polańczyk Zdrój– wieś wczasowo-uzdrowiskowa w woj. podkarpackim położona na lewym brzegu Solinki przy brzegu Jeziora Solińskiego. Leży na terenie Gór Sanocko- Turczańskich, liczy sobie 848 mieszkańców przy powierzchni 8,8 km² . Wieś dzieli się na Polańczyk Wieś i Polańczyk Zdrój. Polańczyk Zdrój znajduje się na cyplu i otoczony jest z 3 stron wodą solińską, jest też najmłodszy i największy pod względem liczby sanatoriów i domów wczasowych kurort na Podkarpaciu!

Przez Polańczyk przebiega droga wojewódzka biegnąca wzdłuż „Małej Pętli Bieszczadzkiej”, która częściowo pokrywa się z Dużą Pętlą i prowadzi z Leska przez Hoczew biegnąc w kierunku: Średnia Wieś, Berezka, Myczków, Polańczyk, Wołkowyja, Bukowiec, Chrewt, Polana, Czarna, Żłobek, Rabe, Równia, Hoszów, Ustrzyki Dolne, Ustjanowa, Olszanica, Uherce Mineralne i Glinne. Jej długość wynosi 99 km.  Ów pętla przebiega wzdłuż Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego, Parku Krajobrazowego Doliny Sanu i Parku Krajobrazowo Gór Słonnych.

Miejscowość zaistniała w 1551 r. z chwilą uzyskania praw osadniczych zawartych pomiędzy właścicielem osady, należących ówcześnie do Sobieńskich z rodu Kmitów a osadnikami. Począwszy od roku 1580 wieś kolejno zmieniała właścicieli i nazewnictwo. Pierwszym właścicielem wsi był Piotr Kmita, następnie dziedziczył po nim Marek Stadnicki syn Katarzyny Kmicianki (żony kasztelana sanockiego) z rodu Polańskich, Stanisław Zielonka herbu Jastrzębiec, ród Hermanowskich, ród Gołębiowskich. Następnie Stadniccy, Balowie, Karszniccy, Łempiccy, hr. Stanisław Ankwicz, hr. Sołtyk, Kazimierz Kuczkowski, Jan Indra, Ferdynand Wydra oraz Franciszek Cieśliński i Elżbieta Leszczyńska.

Przeważała tu ludności ukraińska i rosyjska z uwagi na bliskość granic, ów ludność po II wojnie św. została wysiedlona.

W pierwszej kolejności wieś nazwano Polesczańskie, potem nazwę przeszkształcano. Warto wiedzieć, że pierwotnie Polańczykiem była wieś wchodząca w skład posiadłości Kmitów, która w wyniku zmian nazwana została Seredniem Małym. Obecnie wieś pod tą nazwą istnieje do dziś.  

Do roku 1998  Polańczyk z uwagi na swe atrakcyjne położenie i walory klimatyczne był ośrodkiem turystycznym. Dopiero z chwilą powstania Zalewu Solińskiego (1961-1968) i odkryciu wód mineralnych w 1974 r.  Polańczyk uzyskał status uzdrowiska (1999). Zaczęto budować domy wczasowe, sanatoria i osiedla. Głównymi inwestorami były zakłady przemysłowe woj. rzeszowskiego i związki zawodowe. Łącznie powstało 8 domów wypoczynkowych na ok. 1400 miejsc.

Wody mineralne zostały odkryte w piaskowcach krośnieńskich w pobliżu szosy Lesko-Czarna.  W odwiertach występują wody wodorowęglanowo -chlorkowo- sodowo- bromkowe i jodkoweDlatego też Polańczyk ma bogatą bazę leczniczą. Leczy się tutaj m.in. schorzenia ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, górnych dróg oddechowych, kardiologiczne, endokrynologiczne, cukrzycę, nerwice, chroniczne i nawrotowe schorzenia żołądka i górnych odcinków jelit, infekcje dróg moczowych, zakłócenia w przemianie materii, kamicę moczanową, szczawianową i stany pooperacyjne, stany pourazowe.

Należy zaznaczyć, że Polańczyk leży w strefie klimatu  Karpackiego i Podkarpackiego. Charakteryzują go wiatry fenowe, ciepłe, suche zmieniające kierunek w cyklu lub halne wiejące znad Niziny Węgierskiej.

Ważnym czynnikiem warunkującym klimat tego miejsca są 2 duże zbiorniki wodne, które łagodzą cechy kontynentalne klimatu poprzez magazynowanie  ciepła latem i oddawanie go zimą. Jezioro Solińskie i Myczkowskie zmniejsza temperaturę powietrza, zwiększa prędkość wiatru i wilgotność powietrza w związku z wymianą ciepła między zbiornikami, a strefą brzeżnąDzięki wiatrom bryzowym (cyrkulacji powietrza) nie odczuwa się wilgotności powietrza, nie ma też zastoju powietrza, dlatego też powstanie smogu w Polańczyku jest niemożliwe!

Polańczyk Zdrój  jest ośrodkiem żeglarstwa i sportów wodnych. Co roku odbywają się tu regaty  wioślarskie, motorowodne, windsurfingowe, żeglarskie regaty na lodzie. Do najważniejszych zawodów tego typu w Polańczyku należą coroczne zawody o Puchar Burmistrza miasta Sanoka oraz Puchar Wójta Gminy Solina. Można tu eż wypożyczyć sprzęt wodno – rowerkowy, kajaki, żaglówkę z załogą.

Ma tu swoją bazę Wodne  Ochotnicze Pogotowanie Ratunkowe, które strzeże bezpieczeństwa na wodzie. Oni to organizują pokazy, prowadzą kursy i zajęcia edukacyjne z pierwszej pomocy, ratownictwa wodnego i sternika motorowerowego,  zabezpieczają kąpieliska Cypel i Patelnia w Polańczyku i w Wołkowyi. 

W miejscowości funkcjonuje OSP i sezonowy posterunek policji.

Do tutejszych atrakcji należy też rejs promem łączący stały ląd z Wyspą Energetyka.

Miejscowość posiada bazę gastronomiczną. Wyrabiane są tu sery typu: bieszczadzka feta, bundze, oscypki czy sery solankowe. Serwowane są tu także  dania regionalne tj. naleśniki z dużą ilością owoców leśnych i jagód, pstrągi bieszczadzkie, żur w chlebie i łemkowski specjał zupę z borowików i suszonych śliwek oraz zioła, nasiona kozieradki i przyprawy!

Ciekawym odkryciem jest czosnek niedźwiedzi, który urozmaica smak tutejszych potraw regionalnych jednak pochodzi z uprawy Manastercu w Górach Słonnych.

W Polańczyku, w okolicy i wokół Jeziora Solińskiego  znajdują się szlaki  turystyczne (kierunek Myczków-Polańczyk-Solina) Do najsłynniejszych należą  ścieżki spacerowe:  „Perła Polańczyka”, „Cypel Polańczyka” i „Zielone wzgórza nad Soliną”, szlaki rowerowe i szlaki konne (w Berezce k/ Polańczyka jest stadnina koni). Zimową porą do atrakcji należą wyciągi narciarskie (Ustrzyki Dolne).

Miejscowość dysponuje bazą noclegową. Powstają tu hotele, domki wypoczynkowe i letniskowe, funkcjonuje tu agroturystyka.

Polańczyk nie posiada infrastruktury sportowej, wyjątkiem jest kort tenisowy.

Jedynym zabytkiem w Polańczyku jest Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości ze słynną ikoną MB Łopieńskiej, (dawna cerkiew parafialna pw. św. Męczennicy Paraskewii).

Warto zobaczyć także murowaną kaplicę dworską z 1909 r. na cmentarzu.

Ulubionym miejscem mieszkańców jest amfiteatr i fontanna multimedialna z widokiem na jezioro i przystań żeglarską oraz Park Linowy.

Aktualne inwestycje: budowa kompleksu hotelowego z zapleczem SPA i mariną do 37 mln zł, budowa sieci kanalizacyjnej Polańczyk –Berezka do 8 mln zł, bodowa posterunku wodnego do 8 mln zł, budowa centrum uzdrowiskowo-turystycznego do 8 mln, budowa kompleksu mariny w Polańczyku nad Zalewem Solińskim oraz wykonanie pomostu cumowniczego- do 8 mln zł, prace adaptacyjne w budynku pensjonatowym Regionalny Przysmak do 8 mln zł.

Warto zwrócić uwagę na występujące w tym miejscu termy bieszczadzkie.

Zapraszamy kuracjuszy, turystów i inwestorów!

Poznaj Polańczyk Zdrój: esolina.pl oraz dane z rzeszowskiego WIOS dla uzdrowiska Polańczyk i jego okolic RAPORT.(C) 2020 Fundacja PRODESSE ul. Dworcowa 4/12 38 - 700 Ustrzyki Dolne KRS: 0000878199 NIP: 6891236166 KONTAKT: +48 574 365 666 / +48 883 505 705

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl