Promujemy Polskę

2022-05-31 17:03
promujemy Krosno
Promujemy Polskę

Krosno- miasto województwa podkarpackiego, jest położone na prawym brzegu Wisłoka o powierzchni 45 km2, którą zamieszkuje ok. 50tys. osób.  Graniczy na południu z górami Beskidu Niskiego, a na północy z Pogórzem Strzyżowa i Dynowa. Jedynie 37 km dzieli Krosno od granicy ze Słowacją, a 85 km – od granicy polsko-ukraińskiej.

Krosno nazywano "małym Krakowem" z powodu sukiennic, które  kojarzą się z krakowskim Starym Miastem, a także ze względu na wysoki poziom życia umysłowego miasta

Miasto słynie z produkcji szkła i z największej w Europie kolekcji lamp naftowych. Wystawę "Historia oświetlenia" udostępnia zwiedzającym Muzeum Podkarpackie. 

Ze względu na bliskość głównych tras prowadzących na Słowację i Węgry miasto jest doskonałym ośrodkiem  turystycznym i tranzytowym (węzeł drogowy, kolejowy i lotniczy). Posiada jedno z największych lotnisk trawiastych w Europie wybudowanym z pasem startowym o dł. 1100 m i szer. na 30 m, drogami kołowania, oświetleniem, stacją meteorologiczną i wskaźnikami wiatru, ma też  bezobsługową stację paliw lotniczych. Lotnisko użytkowane jest przez  Aeroklub Podkarpacki. Krosno ma na stanie oprócz lądowiska dla szpitala, sportowe lotnisko Iwonicz Zdrój, które  posiada 2 pasy startowe: trawiasty i asfaltowy. Na jego terenie powstać ma m.in. łącznik do drogi S19 i nowa strefa inwestycyjna. Niedaleko Krosna prosperuje Międzynarodowy Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka, który obsługuje linie pasażerskie.

Zwiędzając Krosno należy koniecznie uwzględnić piękne kościoły. Szczególnie XIV-wieczny gotycki kościół parafialny,w którym znajduje się ołtarz główny z XVI w., barokowe stalle, grobowce oraz rzeźby. Warto obejrzeć malowidła stiukowe w kaplicy Oświęcimów. Ponadto warto wstąpić do XV-wiecznego kościoła Franciszkanów. Trzeba również wspomnieć o jeszcze jednej ciekawostce Krosna – ogromnym, ważącym 5 ton dzwonie Urban, który należy do największych w kraju!

Oprócz wymienionych zabytków w mieście znajdują się 2 ciekawe muzea – Muzeum Rzemiosła i wspomniane wyżej, Muzeum Podkarpackie. W tym drugim zwiedzający mogą podziwiać oprócz kolekcji starych lamp naftowych,  także zbiory archeologiczne, historyczne oraz przedmioty związane z kulturą ludową Krosna i okolic.Miasto bogate jest w wydarzenia kulturalne. 

Można także wybrać się do Beskidu Niskiego i Pogórza, czyli: uzdrowiska leczniczego w Iwoniczu i Rymanowie, Skansenu Przemysłu Naftowego we wsi Bóbrka, a obecnie Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza, a także do dworku Marii Konopnickiej w Żarnowcu.  

 Poniżej przedstawiamy szlaki naftowe w powiecie krośnieńskim:

  • Jaszczew / Winnica - szyby naftowe i urządzenia kopalniane (kiwony)
  • Jedlicze - rafineria ropy naftowej, grobowiec Tytusa Trzecieskiego współpracownika Ignacego Łukasiewicza, protektora spółek naftowych
  • Potok - szyby naftowe i urządzenia kopalniane
  • Krosno - szyby naftowe i urządzenia kopalniane, pomnik Ignacego Łukasiewicza, unikalna, największa w Europie ekspozycja lamp naftowych w Muzeum Podkarpackim, Instytut Naftowy, szkoła „Naftówka”, Izba Pamięci w „Naftomecie”
  • Krościenko Wyżne - szyby naftowe na Górze Marynkowskiej (najstarszy „Arnold” –gł. 498 m)
  • Węglówka - szyby i urządzenia kopalniane z XIX/XX w., groby Kietha Nelsona poszukiwacza oleju skalnego, jego córki i współtowarzyszy, ekspozycja poświęcona historii górnictwa naftowego w szkole
  • Zręcin - grobowiec I. Łukasiewicza , kościół fundacji I. Łukasiewicza i K. Klobassy - inicjatorów i założycieli spółek naftowych
  • Chorkówka - obelisk upamiętniający działalność Ignacego Łukasiewicza i jego żony Honoraty
  • Bóbrka - Skansen Przemysłu Naftowego i Gazowniczego, najstarsza na świecie kopalnia ropy naftowej
  • Równe - szyby i urządzenia kopalniane
  • Wietrzno - szyby i urządzenia oraz charakterystyczne obiekty kopalniane
  • Ropianka - obelisk upamiętniający działalność Praktycznej Szkoły Wiercenia Kanadyjskiego (1885 – 1888)
  • Iwonicz-Zdrój - kopalnia ropy naftowej i gazu ziemnego, źródło „Bełkotka”, pijalnia wód mineralnych, warzelnia soli w Lubatówce
  • Klimkówka - żurawie pompowe
  • Rymanów-Zdrój - stanowisko poświęcone historii wydobycia ropy naftowej w dolinie Czarnego Potoku
  • Rudawka Rymanowska - szyb po kopalni „Opiag” z XIX w., źródła wód mineralnych
  • Głębokie - ślady po „kopankach” z przełomu XIX i XX w.

Rys historii

Krosno zaistniało w roku 1282 przez Leszka Czarnego, księcia krakowskiego.

Za panowania Władysława Jagiełły zbudowano fortyfikacje miejskie, które rozwinęły rzemiosło w produkcji tkanin i barchanów oraz handel tkaninami i suknami, końmi, bydłem, kotłami, węgierskim winem oraz importowanymi wyrobami z żelaza i miedzi. Połowa XV w., to był czas dla: piekarzy, krawców, szewców, kowali, sukienników i foluszników.  O znaczeniu miasta oraz zamożności jego ówczesnych mieszkańców świadczy fakt, że już w tym czasie na jego terenie działały wodociągi i kanalizacja.

Dzięki temu, pomimo klęsk żywiołowych, nadchodzący XVI w. okazał się najlepszym czasem dla miasta i jego mieszkańców.

Miasto upadło z końcem XVII w.

Dopiero w połowie XIX w. nastąpił ponowny rozwój Krosna. Kluczowe znaczenie dla przyszłego rozkwitu miały narodziny polskiego przemysłu naftowego (pierwsze przedsiębiorstwo naftowe uruchomiono w 1856 r.). Rafineria w Chorkówce zaczęła przyciągać kapitał zagraniczny. W 1867 r. Krosno zostało siedzibą starostwa. Okres rozwoju trwał aż do wybuchu pierwszej wojny światowej, która przyniosła miastu poważne zniszczenia.

W okresie międzywojennym Krosno zyskało na znaczeniu jako ważny ośrodek przemysłowy. Niestety dalszy rozwój zahamował wybuch II wojny światowej. We wrześniu 1944 r. rozpoczęła się odbudowa zniszczonych w czasie wojny zakładów przemysłowych.

Zapraszamy, bo Krosno i jego powiat zrobiło na nas duże wrażenie!



(C) 2020 Fundacja PRODESSE ul. Dworcowa 4/12 38 - 700 Ustrzyki Dolne KRS: 0000878199 NIP: 6891236166 KONTAKT: +48 574 365 666 / +48 883 505 705

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl