2022-05-31 17:06
promujemy Rzeszów

Rzeszów- stolica województwa podkarpackiego, stanowiąca centrum ekonomiczne, akademickie, kulturalne, rekreacyjne. Siedziba władz diecezjalnych. Położony jest nad rzeką Wisłok, która na północ od miasta, w okolicach Tryńczy wpada do Sanu. Miasto liczy sobie ok. 200 tys. mieszkańców i ma 129 km² powierzchni. Usytuowany w strefie przygranicznej z Ukrainą i Słowacją. W całym województwie liczba przejść  granicznych ze Słowacją wynosi 8, a z Ukrainą-6.Miasto ma wysoce rozwiniętą i dostępną infrastrukturę drogową, lotniczą i kolejową, która łączy trasy krajowe z trasami międzynarodowymi.

W chwili obecnej z powodzeniem rozwija się w mieście produkcja sprzętu domowego, przemysł spożywczy, odzieżowy, budowlany, meblarski i telekomunikacyjny, natomiast najlepiej rozwinięty jest tutaj przemysł lotniczy oraz farmaceutyczny.

Jakie  bogactwa naturalne kryje w sobie Podkarpacie?  Dla zainteresowanych odsyłamy na stronę Bogactwa naturalne na Podkarpaciu

Godna uwagi jest informacja, że w roku 2018 k/ Rzeszowa PGNiG natrafił na duże złoże gazu. Jego wydajność szacuje się na 20 mln m3 wysokometanowego gazu rocznie. A już w roku 2020 i 2021 odkryto kolejne złoża gazu, gdzie trwają  prace wiertnicze przy kolejnych 6 odwiertach na Podkarpaciu. Łączne wydobycie z wykonanych otworów wyniesie ok. 60 milionów m3 gazu ziemnego rocznie.

Sprawdziliśmy też, z czego słynie Rzeszów według mieszkańców? Otóż miasto słynie z Politechniki Rzeszowskiej, z osiedla Baranówka,  zapiekanki sprzedawanej na dworcu  PKP, lodów śmietankowych z gęstą czekoladową polewą sprzedawane na ul. 3 Maja, z Filharmonii, z siatkarzy i  kibiców Asseco Resovii, z Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych, z Aureoli prezydenta, czyli wielkiego pająka, UFO-nietypowej pieszej kładki,  Muzeum Dobranocek, ze szkółki jazdy na rolkach, a także z pomnika pod nazwą „Pomnik” uznawany jako symbol miasta.

Słynie także z Doliny Lotniczej. Skąd się wywodzi? W roku 1937 podjęto decyzję o budowie Centralnego Okręgu Przemysłowego, a jednym z jego elementów była Wytwórnia Silników ulokowana niedaleko Lisiej Góry w Rzeszowie. Od tego czasu zakład ściśle związany jest z miastem i jego historią. Ale lotnictwo w Rzeszowie to nie tylko WSK (obecnie: Pratt&Whitney) i produkowane tu silniki. W 1946 roku powstał Aeroklub Rzeszowski, a Politechnika Rzeszowska od 1976r. kształci pilotów lotnictwa cywilnego. Przez wiele lat była to jedyna w Polsce uczelnia dająca taką możliwość. Nie można też zapominać o lotnisku w Jasionce, które pochwalić się może jednym z najdłuższych pasów startowych w kraju … o czym już pisaliśmy…

Jakie miejsca odwiedzają turyści i sami mieszkańcy? Do najważniejszych zaliczamy: Podziemną Trasę Turystyczną „Rzeszowskie Piwnice”-  jej wymiary: 25 piwnic i 15 korytarzy, 10 m w dół, długość- 369 m, rynek z Ratuszem z XVI w. i okrętem umiejscowionym po środku rynku. Następnie: Muzeum Etnograficzne, Muzeum Historii Miasta Rzeszowa, Zamek Lubomirskich, dziś siedziba Sądu Okręgowego,  kościół św. Stanisława i św. WojciechaSanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Muzeum Dobranocek, bulwary nad Wisłokiem oraz ul. 3 Maja z uwagi na corocznie obchodzone święto i jak wyżej wspomnieliśmy konsumpcję przepysznych lodów.

Planowane i realizowane inwestycje w mieście:

1) budowa nowej infrastruktury klinicznej, czyli budowy szpitala uniwersyteckiego w  Rzeszowie.  Koszt inwestycji wynosi 892 mln zł. Sam szpital będzie miał powierzchnię 27,5 tys.m2.  Szczegóły znajdziecie tutaj naukawpolsce.pap.pl

2 ) rozbudowa Elektrociepłowni w Rzeszowie przez PGE Energia Ciepła w Rzeszowie.  Co to oznacza? Do mieszkańców popłynie ciepło wytworzone z niskoemisyjnego paliwa, przyjaznego dla środowiska. Przeczytaj: pgeenergiaciepla.pl

3) budowa Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego  Resovia w Rzeszowie. Wartość inwestycji: 60 mln zł.

4) budowa basenu przy ul. Matuszczaka za 12,5 mln zł.

5) rozbiórka i budowa nowego mostu na Przyrwie za 1,5 mln zł.

Ww. inwestycje pochodzą ze środków z Krajowego Planu Odbudowy, Programu Polski Ład,  Funduszu wsparcia Kultury, budżetu państwa, budżetu sektora publicznego i prywatnego.

Ciekawostki o Rzeszowie:

Pierwszym historycznym właścicielem Rzeszowa był rycerzy Jan Pakosławic ze Stróżysk.

W Rzeszowie znajdują się aż 3 honorowe konsulaty: Niemiec, Słowacji i Ukrainy.

W granicach Rzeszowa, w dawnej wsi Bziance znaleziono czaszkę mamuta liczącą około 14 tys. lat. Na terenie obecnego Parku Papieskiego w Rzeszowie podczas drugiej wojny światowej awaryjnie lądował amerykański bombowiec B-24 Liberator. Cała załoga przeżyła.

Historia Rzeszowa, jego bogactwa i rozwój przeczytaj tutaj Historia_Rzeszowa.

A my zapraszamy inwestorów i turystów!