Promujemy przydomową energetykę wiatrową- energetyka odnawialna

2022-05-31 17:17
Promujemy przydomową energetykę wiatrową- energetyka odnawialna
Promujemy przydomową energetykę wiatrową- energetyka odnawialna

W Polsce ogromnym zainteresowaniem cieszą się mikroinstalacje, rzadziej mówi się o przydomowych elektrowniach wiatrowych. Natomiast w innych państwach są to popularne instalacje OZE.

Dlatego też  Narodowe Centrum Badań  i Rozwoju ogłosił Konkurs  „Wielkie Wyzwanie: Energia(1)”na opracowanie innowacyjnej technologii, pozwalającej zrewolucjonizować sektor małej energetyki wiatrowej. Dla zwycięzcy przewidziana jest nagroda w wysokości 1 mln zł.

Szczegóły Programu: wielkiewyzwanie.ncbr.gov.pl

Z danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, iż pod koniec 2019 roku na terenie Polski funkcjonowały tylko 73 mikroinstalacje wiatrowe o łącznej mocy 0,385 MW, a Chiny już w roku 2018 osiągnęły moc- 537 MW, natomiast USA i Wielka Brytania osiagnęły moc 150 MW. 

Jak to działa? Przydomowa elektrownia wiatrowa zamienia energię kinetyczną wiatru na pracę mechaniczną w postaci ruchu obrotowego wirnika. A więc, turbina o mocy 0,5 kW zasili  pompę w oczku wodnym lub bramę wjazdową. Większa turbina o mocy 1 kW podgrzeje wodę lub doświetli nasz dom. Instalacja o mocy 2 kW wystarczy na potrzeby domku letniskowego, natomiast elektrownia o mocy 5 kW obsłuży drobny sprzęt AGD, oświetli dom i podgrzeje wodę, a także wspomoże dodatkowo instalację  centralnego ogrzewania. Cena przydomowej elektrowni wiatrowej zależy od mocy, np. 3 kW to koszt 20 tys. zł, większe są proporcjonalnie droższe (za turbinę wiatrową wyposażoną w pięć akumulatorów zapłacimy około 40 tys. zł). Przydomowe elektrownie wiatrowe znajdują również zastosowanie jako dodatkowe źródło prądu, które w pewnym stopniu uniezależniają użytkowników od sieci lokalnego dystrybutora energii elektrycznej. Szczególnie dobrze sprawdzają się jako zasilanie domów niskoenergetycznych – dobrze ocieplonych, efektywnych energetycznie.

Dlaczego więc przydomowe elektrownie wiatrowe w Polsce nie rozwijają się tak prężnie, jak w innych krajach? Być może problem widnieje z braku promocji i braku środków finansowych na wkład własny (inwestycyjny), który w projektach UE wynosi 20-50%.

Czy wiecie, że nowoczesne turbiny obracają się z prędkością maksymalną 20 obrotów na minutę, a częstotliwość migotania nie przekracza 1 Hz? Turbity te emitują bardzo mało hałasu, a już od 200 m są niesłyszalne.

Energetyka wiatrowa, zwłaszcza ta przydomowa, to dostęp do darmowego ekologicznego  prądu. Co więcej, w razie nadmiaru wyprodukowanej energii użytkownik może sprzedać swoją nadwyżkę lub magazynować ją w celu wykorzystania podczas mniej wietrznych dni w ciągu roku.

Dołącz do Programu, weź udział w konkursie.

Stawiamy na energetykę odnawialną dla mikro i małych przedsiębiorstw, gospodarstw domowych i rolnych!



(C) 2020 Fundacja PRODESSE ul. Dworcowa 4/12 38 - 700 Ustrzyki Dolne KRS: 0000878199 NIP: 6891236166 KONTAKT: +48 574 365 666 / +48 883 505 705

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl