Promujemy Rzeczypospolitą Polską
Ustrzyki Dolne, to małe miasto turystyczne w województwie podkarpackim liczące 9041 mieszkańców. Przez miasto przepływa rzeka Strwiąż, która należy do zlewiska Morza Czarnego.
Atrybutem Ustrzyk Dolnych jest węzeł komunikacyjny drogowo-kolejowy położony na trasie Małej i Dużej Obwodnicy Bieszczadzkiej. Miasto ma własną stację kolejową, jednakże od roku 2013 została wyłączona z eksploatacji.
Ustrzyki Dolne słynęły z przemysłu naftowego. który prowadził w kierunku Jasła – Krosna – Sanoka – Leska -Sambora - Starego Sambora - Borysława –Drohobycza – Lwowa, które wpłynęły na rozwój regionu. Do dnia dziejszego zachował się szlak naftowy, który wiedzie przez skanseny, muzea, kopalnie i napotyka na ocalałe, stare urządzenia naftowe oraz zakątki związane z działalnością twórców przemysłu naftowego – przede wszystkim Ignacego Łukasiewicza.
Powiat bieszczadzki:
- Ropienka - kiwony, kieraty, zbiorniki do magazynowania ropy naftowej, kancelaria i warsztat, willa Scotów, krzyż z Anglii upamiętniający pierwszy odwiert ropy
- Łodyna - siedziba kopalni Łodyna – Brzegi, kiwony, kieraty i zbiorniki do magazynowania ropy naftowej, gazoliniarnia
- Brzegi Dolne - czynne złoże ropy naftowej, kiwony i kieraty
- Ustrzyki Dolne – zbiorniki na ropę naftową nieistniejącej już rafinerii „Fanto”
- Czarna - kiwony i kieraty oraz zbiorniki do magazynowania ropy naftowej, Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy „Nafta”
- Dwernik -czynne złoże ropy naftowej, kiwony i kieraty
- Zatwarnica - kiwony i pracujące kieraty
Były też kolebką handlu bydłem wiodącym przez Krosno, Sambor i Węgry.
Warto podkreślić, że Ustrzyki Dolne są jedną z popularniejszych miejscowości wypoczynkowych w Górach Sanocko - Turczańskich i Bieszczadach. Charakterystyczne szczyty otaczające Ustrzyki Dolne, to: Kamienna Laworta, Gromadzyń, Mały Król, Wielki Król, Kin oraz w paśmie na południe od miasta: Holica i Bucznik, które cieszą się dużym zainteresowaniem, niezależnie od pory roku.
W Ustrzykach znajdują się 2 wyciągi narciarskie na Gromadzyniu i Laworcie oraz na stoku Małego Króla w Ustrzykach, w Ropience i Arłamowie, tor saneczkowy oraz trasy spacerowe i biegowe zaliczane do najlepszych w Polsce.
Ulubionym miejscem rekreacyjnym dla mieszkańców i turystów jest Park Pod Dębami. W nim znajduje się plac zabaw dla dzieci, nowa scena, miejsce do grillowania oraz liczne alejki parkowe. Oprócz tego w Parku Pod Dębami można korzystać z siłowni na wolnym powietrzu oraz toru rowerowego i toru rolkowego.
W centrum miasta rozciąga się Rynek z XIX wiecznymi kamieniczkami.
A o bezpieczeństwo turystów dbają służby ratownicze, służby porządkowe i straż przygraniczna.
Atrakcje w Ustrzykach Dolnych: Muzeum Młynarstwa i Wsi (jedyne miejsce w Polsce, gdzie można poznać całe wyposażenie, jakie używane było w dawnych czasach do czyszczenia oraz mielenia zboża), Muzea historyczne, Muzeum Historii Bieszczad. Muzea historyczne, Rezerwat przyrody Chłaniów. Rezerwaty przyrody, Park Krajobrazowy Gór Słonych, Zespół Basenów Delfin, Pomnik poległych żołnierzy w walce z UPA, Laworta SKI, Muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
Rys historii:
Czy wiecie, że część Bieszczad jest polska dopiero od 1951 roku?
Z dniem 15 lutego 1951 r. Polska podpisała umowę z ZSRR o zmianie granic, była to największa w historii powojennej Polski i samej Europy korekta graniczna Polski, bo dotyczyła aż 480 km2 wymiany obszaru
Co w zamian….
Wymiana terenów niosła za sobą rzecz jasna aspekt ekonomiczny. Nie trudno się domyśleć, że na całej operacji zyskała tylko jedna strona, a był nią ZSRR. Istotnym elementem, który zadecydował o wymianie terenów były złoża węgla, które znajdowały się na terenie Sokalszyzny, jak również połączenie kolejowe Sokala z Rawą Ruską. W zamian za te tereny i całą infrastrukturę, nasz kraj dostał tereny o niskiej klasie gleb i z wyeksploatowanymi złożami ropy. Gdy tylko „kolano Bugu” znalazło się w granicach ZSRR, ten przystąpił do budowy szeregu kopalń, w wyniku czego w krótkim czasie wydobywano tam aż 15 milionów ton węgla rocznie! Wedle postanowień umowy cały majątek nieruchomy (budynki, kołchozy, infrastruktura, linie kolejowe) przechodził wraz z terytorium na rzecz nowego właściciela. Zamiana terenów wiązała się również z licznymi przesiedleniami. Ludność (około 4 tys. osób) z okolic Sokola została przesiedlona w Bieszczady.
Zapraszamy, bo to jedno z najpiękniejszych miast na Podkarpaciu!