Promujemy Rzeczypospolitą Polską

2022-05-30 19:17
promujemy Świnoujście
Promujemy Rzeczypospolitą Polską

Świnoujście - nazywane krainą 44 wysp, miasto w woj. zachodniopomorskim, położone na 2 wyspach Wolin i Uznam, od zachodu graniczy z Niemcami natomiast od północy graniczy z Morzem Bałtyckim. Miasto oddziela cieśnina Świna, która dzieli centrum Świnoujścia od reszty Polski, przez którą obecnie codziennie przeprawia się promami tysiące osób ze wszelkimi środkami lokomocji. Jest to bardzo uciążliwe i długotrwałe zwłaszcza w sezonie letnim, gdzie tworzą się kolejki liczone w km, a czas wyczekiwania na prom wydłuża się do kilku godzin. I wtedy naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i przybywających turystów wyszedł obecny rząd, który podjął decyzję o realizacji projektu budowy tunelu pod Świną, projekcie wyczekiwanym od lat przez społeczeństwo lokalne. Przy współpracy z organem miasta w Świnoujściu, w marcu 2021 r., rozpoczęto prace drążenia tunelu pod Świną przez maszynę o nazwie Wyspiarka, której nazwę wybrali sami mieszkańcy.

Tunel połączy wyspę Wolin z wyspą Uznam, na której znajduje się centrum Świnoujścia. Z dniem dzisiejszym, tj. 28.04.2021 r. wydrążono już 300 m tunelu. Prace pod dnem Świny trwają bardzo intensywnie. Jak podaje TVP INFO, jesienią tego roku maszyna powinna przebić się pod dnem Świny i dotrzeć na wyspę Wolin, gdzie przygotowywana jest komora do jej odbioru. I jest to niebywała inwestycja łącząca nasz kraj i społeczeństwo!  (sprawdź  TUTAJ).

Koszty budowy wynoszą 950 mln zł i jest dofinansowana ze środków UE, budżetu Państwa i budżetu gminy i miasta Świnoujście.

-data budowy: 2018–2022

-długość tunelu: 1484 m

-długość inwestycji: 3200 m

-data otwarcia: 2022

-średnica zewnętrzna tunelu w przekroju -13.46 m

-najgłębsze miejsce tunelu pod dnem rzeki Świny -38 m.p.p.m.

Świnoujście cieszy się  międzynarodową sławą i nie ma się czemu dziwić, bo jest atrakcyjnym miastem, uzdrowiskiem i portem pasażersko-towarowym, rybackim oraz wojennym. Jest tu też marina i przystań dla jachtów. Miasto liczy sobie 4100 stałych mieszkańców, a ostatnio odnotowano 2,5 miliona turystów.

Według rankingu plaż Świnoujście zajmuje 1 miejsce z uwagi na jej szerokość, która osiąga prawie 200 metrów, a jej długość wynosi 4 km. Odcinek 2 km dzieli plażę od centrum miasta i ma aż 12 punktów zejścia na plażę, w tym jedno zejście na przepiękną promenadę. Nad bezpieczeństwem turystów i mieszkańców dbają służby ratownicze, służby porządkowe i straż przygraniczna.

W 2016 roku otwarty został Świnoujściu terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Polski gazociąg służy do odbierania, przeładunku skropionego gazu ziemnego z różnych zakątków świata, składowania i przesyłania gazu w regionie. Obecna zdolność przeładunkowa terminalu wynosi 5 mld Nm³ rocznie.

Gazociąg w Świnoujściu jest również jedną z najważniejszych inwestycji, której zadaniem jest zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. Dlatego też podjęto decyzję o realizacji programu jego rozbudowy.

Terminal znajduje się  nieopodal najwyższej na polskim Wybrzeżu Bałtyckim ceglanej Latarni Morskiej.

Sami zobaczcie i się przekonajcie! Zapraszamy!