Promujemy Rzeczypospolitą Polską

2022-05-31 16:40
promujemy Sanok
Promujemy Rzeczypospolitą Polską

Sanok- miasto w województwie podkarpackim, z przejściem przygranicznym z Ukrainą i Słowacją,  położone jest  nad rzeką San. 

Liczy ok. 40 tys. mieszkańców.

Sanok słynie z  przemysłu chemicznego. Powiat sanocki z powiatem krośnieńskim są  jednym z najstarszych ośrodków górnictwa naftowego na świecie, rafineria oraz kopalnie ropy naftowej istniały tu przed rokiem 1884. Słynie także z bogatej tradycji przemysłowej. Niegdyś było to jedno z miast Centralnego Okręgu Przemysłowego. Największe zakłady przemysłowe Sanoka, to Fabryka Autobusów, Zakłady Przemysłu Gumowego Sanocki Zakład Górnictwa Nafty i Gazu. Sanok jest największym ośrodkiem w regionie bieszczadzkim, przyciąga tłumy turystów z uwagi na liczne atrakcje, zabytki i szlaki turystyczne.

Powiat sanocki:

Zarszyn - magazyn glikolu i metanolu do eksploatacji gazu ziemnego

Strachocina - podziemny magazyn gazu, zagospodarowanie dawnej kopalni

Sanok – ekspozycja obiektów przemysłu naftowego z XIX/XX w. w Parku Etnograficznym Muzeum Budownictwa Ludowego

Tyrawa Solna - zachowana infrastruktura kopalni, kiwony

Wielopole - budynki kancelarii, kotłowni, hali adsorberów, poczekalnia dla pracowników

Najbardziej znane, odwiedzane corocznie przez turystów jest Muzeum Budownictwa Ludowego, a dokładniej jego Park Etnograficzny, znany powszechnie jako skansen. Jest to największe tego typu muzeum Polsce i jedno z największych w Europie. Kolejną atrakcją, którą trzeba zobaczyć jest Zamek Królewski (Muzeum Historyczne) i sztuka cerkiewna XV-XIX wieku, Galeria Zdzisława Beksińskiego, Kościół i klasztor oo. Franciszkanów, Cerkiew Świętej Trójcy, Ławeczka dobrego wojaka Szwejka, Starówka i rynek oraz Rzeka San.

A po całodniowym intensywnym zwiedzaniu, Sanok zaprasza do Kuchni podkarpackiej, która serwuje wyśmienite regionalne dania takie jak proziakizalewajkastolnikihreczanymi i fuczki. 

Zapraszamy i życzymy smacznego. Sanok wita turystów i inwestorów przez cały rok! (C) 2020 Fundacja PRODESSE ul. Dworcowa 4/12 38 - 700 Ustrzyki Dolne KRS: 0000878199 NIP: 6891236166 KONTAKT: +48 574 365 666 / +48 883 505 705

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl