Promujemy Rzeczypospolita Polska
Solina – wieś turystyczna w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie leskim, ma 426 mieszkańców. Solina, to też największe sztuczne jezioro w Polsce.
Solina słynie z Zapory Solińskiej, która jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych tej miejscowości jak i w całych Bieszczad . Zapora na jeziorze Solina to też największy obiekt hydrotechniczny w całej Polsce. Budowa zapory rozpoczęła się w 1960 i trwała 8 lat. Ma ponad 80 m wysokości i 664 długości, i ma 760 tys. m3 kubatury, posiada 25 kilometrowy zbiornik wodny. Koszt budowy wynosił 1,5 miliarda zł..
Była inwestycją, zaprojektowaną i wybudowaną przez Polaków i miała oddźwięk w skali światowej. Zapora miała ujarzmić rzekę San i Solinki, która powodowała 1/4 powodziowych szkód na Podkarpaciu.
Wraz z zaporą wyrosły pierwsze bloki mieszkalne, przeznaczone dla robotników pracujących przy zaporze.
U podnóża zapory uruchomiono także największą szczytowo-pompową elektrownię wodną, której potężne turbiny miały moc 120 megawatów. Obecnie, po przeprowadzonej kilka lat temu modernizacji, Solina dosłownie w okamgnieniu może wyprodukować 200 megawatów ekologicznego prądu. Taka ilość pozwala zaświecić 2 miliony 100-watowych żarówek!
Nad obiektem całodobowo czuwa PGE Energia Odnawialna S.A. Oddział ZEW Solina-Myczkowce w Solinie, która oprócz swych obowiązków ma do zaoferowania ciekawą propozycję zwiedzania elektrowni i poznania historii jej budowy. Dostępność obiektu dla turystów trwa przez cały rok.
Szczegółowe informacje:
Organizator Zwiedzania PGE Energia Odnawialna S.A. oddział w Solinie, 38-612 Solina.
centrala tel.: +48134921298, sekretariat tel.: +48134921298, zwe@solina.pl, www.solina.pl,
Rezerwacja zwiedzania: Centrum Informacyjne Energetyki Odnawialnej przy Elektrowni Wodnej Solina
tel. +48 13 492 12 75, tel kom +48 605 442 511, e-mail: zwiedzanie@solina.pl
Dzięki budowie zapory wodnej w Solinie Bieszczady zyskały bezpieczeństwo, ekologiczne źródło energii elektrycznej i olbrzymią atrakcję turystyczną.
Nie obyło się jednak bez kosztów społecznych. Inwestycja zmieniła życie kilkuset mieszkańców przeznaczonej do zalania wsi i zmieniła mikroklimat –największy skarbSoliny. W rzecznej dolinie, osłoniętej wzgórzami i znacznie cieplejszej niż okolica, rosło podobno wszystko, co tylko mieszkańcy posiali czy zasadzili: pszenica, żyto, jęczmień, owies, ziemniaki, pomidory, ogórki, bób i len. Wszyscy żyli tutaj z rolnictwa. Hodowano także zwierzęta: krowy, świnie, owce, kury i gęsi.
A w chwili obecnej Solina stała się miejscem turystycznym i co roku przyciąga do siebie 1,5 mln turystów!
Dlatego też, by wyjść naprzeciw oczekiwaniom turystów władze Soliny przy ścisłej współpracy z rządem planuje wybudować kolej gondolową i wieżę widokową nad zaporą, aby zwiększyć atrakcyjność miejsca. Planowany termin ukończenia prac-maj 2022 r.
Zapraszamy zarówno turystów jak i inwestorów!