Promujemy Rzeczypospolitą Polską - promujemy miasto i port Elbląg

promujemy inwestycję budowy kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej
Promujemy Rzeczypospolitą Polską - promujemy  miasto i port Elbląg

27.04.2021 r.

Mierzeja  Wiślana, to usypany wał nad brzegiem Zatoki Gdańskiej, który oddziela Zalew Wiślany i Żuławy Wiślane od otwartych wód Zatoki. Mierzeja jest po połowie własnością  Polski i Rosji, przy której wody Zalewu Wiślanego łączą się z Morzem Bałtyckim poprzez wąski kanał usytuowany na terenie Rosji.  Przypływające statki zarówno polskie jak i międzynarodowe, służby graniczne, jednostki marynarki wojennej mają wydłużoną trasę i utrudniony dostęp do portu w Elblągu z uwagi, iż muszą przekraczać granice wód rosyjskich i dostosować się do  procedur zawartych  w prawie międzynarodowym (prawo morza).

Dlatego też podjęto decyzję o realizacji inwestycji budowy  Kanału żeglugowego  na Mierzei Wiślanej, który  połączy drogą morską Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, a tym samym skróci o ok. 100 km w jedną stronę odcinek drogi Elbląg –Gdańsk -Gdynia i ominie terytorium Rosji oraz uprości  morski szlak na Morze Bałtyckie!

Długość kanału wynosić będzie 1,3 km, a jego głębokość wynosić będzie 5 m. Umożliwi to dostęp do Elbląga statkom morskim o długości 100 metrów, szerokości 20 metrów i zanurzeniu 4 m. Śluza natomiast zapewni separację wód zalewu od wód na pełnym morzu. Nad kanałem znajdować się będą 2 mosty zwodzone, które umożliwią przejazd drogą wojewódzką nr 501.

I jest to kolejna strategiczna inwestycja zapewniająca bezpieczeństwo naszego kraju.

Przekop Mierzei Wiślanej umocni także pozycję regionu, portu i miasta Elbląga jak i Trójmiasta, w tym Stoczni Gdańskiej z uwagi na ułatwienia logistyczne  przewozu towarów drogą morską i lądową.

Elbląg ma rozbudowany port morski, który na przestrzeni wieków bardzo ucierpiał. Odsyłamy do jego historii PORT ELBLĄG

Obecnie uaktualniono granice portu, utworzono morskie przejście graniczne, w którym funkcjonują wszystkie placówki niezbędne do obsługi ruchu towarowego i pasażerskiego. W porcie funkcjonuje: Straż Graniczna, Urząd Celny, Kapitanat Portu, Zarząd Portu. Od 1993 roku nastąpiło ożywienia przewozów towarowych i pasażerskich.

Miasto Elbląg słynie z przemysłu metalowego. Posiada zakłady z branży meblarskiej, spożywczej i turystycznej. Jest najstarszym miastem w województwie warmińsko-mazurskim, liczba jego mieszkańców wynosi 119 097. Elbląg ma też rozbudowaną sieć tranwajową i odbudowane Stare Miasto. Obecnie prowadzone są inwestycje z branży budowlanej.

Najczęściej odwiedzanym miejscem przez mieszkańców jest Labirynt za Placem Konstytucji, Stare Miasto, Kanał Elbląski, Katedra Św. Mikołaja. Muzeum Archeologiczno- Historyczne i Park Bażantarnia.

Wartością dodaną inwestycji są odkryte złoża bursztynu na Mierzei o masie ok. 7 ton surowca!

Trzymamy kciuki! I zapraszamy inwestorów do miasta Elbląg i portu w Elblągu!