Promujemy tradycję narodową

2022-05-31 17:27
- dożynki
Promujemy tradycję narodową

23 sierpnia, kiedy to dzień równa się z nocą obchodzimy największe w roku święto gospodarskie rolników będące uwieńczeniem ich całorocznego trudu, obchodzone po zakończeniu wszystkich najważniejszych prac polowych i zebraniu plonów zbóż.

Dożynki obchodzono w Polsce już od XVI w., kiedy na naszych ziemiach zapoczątkowała gospodarka folwarczno - dworska. Właściciele majątków organizowali dla swojej służby tańce i poczęstunek w nagrodę za dobrze wykonaną pracę przy żniwach i zebranych plonach.

Obchody dożynkowe rozpoczynały się zaplataniem wieńca ze zbóż, owoców, kwiatów i kolorowych wstążek. Ich kształt przypominał wielką koronę lub koło. Wieniec dożynkowy nazywany był plonem. Niosła go na głowie lub na rękach najlepsza  żniwiarka. Za nią postępował orszak odświętnie ubranych żniwiarzy z kosami i sierpami.
Wieniec niesiono do kościoła, do poświęcenia; następnie w uroczystym pochodzie, udawano się do dworu lub do domu właściciela pola, gospodarza dożynek.
Pieśni śpiewane przez idących z wieńcem  żniwiarzy mówiły o ich trudzie i o plonie, wyrażały także troskę o przyszłe urodzaje i życzenia przyszłych dobrych plonów  oraz nadzieję na zasłużony poczęstunek i zabawę.

Wieniec dożynkowy przechowywano do nowego siewu, a wykruszone z niego ziarna wsypywano do worków z ziarnem siewnym.

Z biegiem lat dożynki zmieniały swój charakter pozostając jednak świętem rolniczym, stały się jednocześnie uroczystością wyznaniową, religijną i dziękczynieniem składanym Bogu i Matce Bożej za szczęśliwie zakończone żniwa i zebrane plony.

W tym roku Prezydent RP objął Patronat Narodowy nad uroczystościami dożynkowymi organizowanymi w kraju i za granicą z uwagi na  40. rocznicę podpisania porozumień rzeszowsko-ustrzyckich i rejestracji Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych "Solidarność" (pierwszej rolniczej organizacji związkowej w powojennej Polsce) oraz przypadającą 78. rocznicą pacyfikacji wsi i Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej , a także beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

W związku z powyższym  zachęcamy gminy i powiaty w Polsce, a w szczególności w regionie Podkarpacia  do organizowania Dożynek 2021 upamiętniając wydarzenia z tego okresu oraz kontynuowania i podtrzymywania tradycji narodowej wśród pokoleń.(C) 2020 Fundacja PRODESSE ul. Dworcowa 4/12 38 - 700 Ustrzyki Dolne KRS: 0000878199 NIP: 6891236166 KONTAKT: +48 574 365 666 / +48 883 505 705

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl