Zmiany klimatyczne w Polsce i na świecie

2022-05-31 17:30
- część II
Zmiany klimatyczne w Polsce i na świecie

Z uwagi na narastające zmiany energetyczno-klimatyczne i społeczno- gospodarcze na świecie  przedstawiamy kolejne narzędzia polityki klimatycznej.

Przyjrzyjmy się kolejnym stwierdzeniom i opiniom naukowców.

Artykuł  Claude Brasseur z 5 marca 2018 r. (tłumaczenie artykułu) wskazuje jakie czynniki mają wpływ  na zmiany klimatu. Są to: plamy słoneczne, wiatr słoneczny,  promienie kosmiczne, cząsteczki i promieniowania z uwagi, iż  one zaburzają lub wzmacniają warstwy chmur. Jeśli wiatr słoneczny owiewa, nasza atmosfera staje się bardziej przejrzysta. Tym samym podaje teorię z 1801 r. autorstwa astronoma Williama Herschela, odkrywcy Uranu, który dowiódł zależność między ceną pszenicy w Anglii a ilością plam słonecznych, czyli im więcej słońca, tym większy jej urodzaj przyczyniający się do jej spadku ceny.  Tym samym można połączyć nadprzyrodzone zjawiska (tzw. UFO), które nawiedzają nas w czasie urodzaju (rozkwitu) zbóż i/lub zbierania plonów.

Autor artykułu wskazuje również inną przyczynę zmian klimatycznych. Są to erupcje wulkaniczne, które zaciemniają niebo (zanieczyszczają atmosferę) i schładzają klimat.  I tu również posłużył się przykładem, który przedstawia wypełnioną CO2 i podgrzaną butelkę pani Euniki Newton z 1848 r. obalając teorię niszczycielskiego dwutlenku węgla w atmosferze tym samym udowodniając, iż to argonu (pierwiastek zbliżony do CO2) w atmosferze jest więcej przy czym żadne z nich nie ma wpływu na temperaturę Ziemi.

Robert Ian Holmes obliczył, używając prawa gazu idealnego, przyrost temperatury w atmosferach wszystkich planet w Układzie Słonecznym. Stwierdził on, że CO2 nie odgrywa żadnej roli, a teoria IPCC jest  przestarzała.

Wróćmy jednak do erupcji wulkanów pomijając w tym rozdziale trzęsienie ziemi z uwagi, iż został on poruszony w I części zmian klimatycznych. Erupcja jest to zjawisko wydostania się do atmosfery magmy, materiałów piroklastycznych, substancji lotnych., tj. niebezpiecznych gęstych pyłów, gazów, popiół, skały, lawę, pary,  powodując zanieczyszczenie atmosfery, powodzie, lawiny błotne, zanieczyszczenie wody pitnej oraz pożary. Im większa eksplozja, tym wyższy wskaźnik zanieczyszczenia. Zobacz jak wygląda erupcja youtu.be 

Do najsilniejszych w skali VEI należą:  Reventador (Ekwador, 2002),  Manam (Papua Nowa Gwinea, 2004), Tavurvur (Papua Nowa Gwinea, 2006),

Chaiten (Chile, 2008), Okmok (Stany Zjednoczone, 2008)Sarychev (Rosja, 2009)Eyjafjallajökull (Islandia, 2010), Merapi (Indonezja, 2010)Puyehue-Cordón Caulle (Chile, 2011)Kelud (Indonezja, 2014), Fuego (Gwatemala, 2018).

Obecnie zwiększa się liczba wybuchów wulkanów powodując erupcję za erupcją. Niepokojący jest fakt, iż wybudziła się Etna (najstarszy wulkan na Sycylii), a wraz z nią przebudziły się i wybuchły kolejne wulkany m.in. na Islandii, Rosji, Indonezji, w Hawajach (USA), Wyspach  Kanaryjskich, Włoszech, Filipinach. Obecnie na Ziemi występuje 500 czynnych wulkanów. Skupiamy się jednak na Polsce.

W samej Polsce aktywne wulkany znajdują się na Dolnym Śląsku w Wilczej Górze zwanym Wilkołakiem (rezerwat przyrody) i Pogórzu Kaczawskim  w obwodzie Złotoryi: tj.: Grodziec (na szczycie znajduje się zamek), Dobkowicach, Rataj, Górzec, Wielisławka, Czerwona Skała, Stożek Wielki, Bazaltowa Góra, Okole.

Wygasłe wulkany  w Polsce: Oścień, Radogost, Kostrza, Dębina, Trupień, Owczarek, Obłoga, Górzec, Łysanka w Dobkowicach, Ostrzyca (Ostrzyca Proboszczowicka) –jest to tzw. szlak wulkaniczny, który znajduje się na paśmie ciągnących  się od zachodniego masywu czeskiego po Nysę Łużycką (obecnie trwający konflikt z Kopalnią Turów, która rości sobie prawa do prac odkrywkowych wskazuje na kolejne narzędzie  prowadzonej  polityki klimatycznej).

Dzisiejszy Szlak Wygasłych Wulkanów liczy sobie 87 km i rozpoczyna się w Legnickich Polach, następnie biegnie przez Jawor, Wąwóz Myśliborski, Proboszczów aż po Złotoryję.

Kolejne wulkany,  na których dziś  stoi Zamek Wleński Gródek we Wleniu k. Jeleniej Góry, szczyt Okola, Sudecka Zagroda Edukacyjna. Następnie: Organy Wielisławskie, Organy Myśliborskie, Czartowska Skała, Łysa Góra, Przełęcz Widok (Kotlina Jeleniogórska, Rudawa Janowicka, Karkonosze). Kolejne to: Szybowcowa Góra (Jeżowo Sudeckie), Bazaltowa Góra(Równina Chojnowska, Wzgórza Strzegomskie, Góry Sowie i Kamienne), Jawor (UNESCO).

Czy wiecie, że Sudety były kiedyś dnem oceanu? Na nim działały aktywne wulkany podwodne! Ich pozostałościami są lawy poduszkowe, które powstają podczas erupcji podmorskiej (okres paleozoiku-500 mln lat temu).

Kolejne aktywne wulkany w Polsce znajdują się na Śląsku (np. Góra Świętej Anny),  Beskidach (Beskid Sądecki w południowej części Wyżyny Olkuskiej w Miękini koło Krzeszowic, w Pieninachw Górach Świętokrzyskich  (okolice Belna niedaleko Zagnańska) oraz w Gorcach. 

Przypominamy z poprzedniego artykułu, że wulkany powstają w miejscach  gdzie ścierają się płyty tektoniczne (ruch płyt tektonicznych), a Polska jest na nich usytuowana. Jest to kolejny dowód na to, iż posiadamy drogocenne minerały i złoża, a nawet diamenty, które powstają z węgla i gorącej lawy.

Warto też zwrócić uwagę na samotne wzgórza, które wyróżniają się na płaskim tle okolicy. Są to też nasypy wulkaniczne. Takie zjawiska posiada również region Pomorza Zachodniego.

Jak się uchronić w czasie wybuchu wulkanu?-www.gov.pl

Przyjrzyjmy się kolejnym badaniom i wykładni na temat zmian klimatycznych, tym razem z punktu widzenia prof. Mielczarskiego, który potwierdza, że obecnie znajdujemy się w  klimacie ochłodzenia z uwagi na słabnącą aktywność słońca i zmianę orbity Ziemi. Niestety, przy wzroście stężenia gazów cieplarnianych (dwutlenku węgla, argonu, metanu, podtlenku azotu) nadal odczuwamy ocieplenie i wzrost gazów cieplarnianianych.

Wynika to, m.in. z wybuchu wulkanów i prowadzonym testom jądrowym.

Utrzymuje również tezę, że „produkcja energii była i jest oparta na paliwach kopalnych, bo to jest najtańszy sposób i nie ma innego technicznego rozwiązania, a zaawansowane technologicznie społeczeństwa potrzebują znacznych ilości energii. Na szczęście zapasy węgla, gazu i ropy są duże i starczą na co najmniej kilkaset lat, a może nawet dłużej."

Broniąc tym samym naturalne złoża, które przyczyniają się do zapewnienia bezpieczeństwa państw.Oznacza, to, że polityka klimatyczna  ukierunkowana jest na działania mające na celu  zwiększenia nakładów finansowych nawet w dobie kryzysu epidemiologicznego i gospodarczego państw oraz zaniechania wydobycia własnych surowców (złóż).

Kwestią sporną ww. artykułu jest „zaawansowana technologia”, która dotyczy odnawialnych źródeł energii. Z uwagi na zmiany klimatu niezbędna jest transformacja energetyczna.  

Jak wiadomo,  przeprowadzono badania  próbek lodu z Antarktydy.  Wyniki pokazują, że wzrost CO2 następuje po wzroście temperatury na Ziemi. IPCC w doświadczeniu odwrócił przyczynę i skutek udawadniając w ten sposób, że gdy temperatura Ziemi wzrasta, oceany nagrzewają się i wypuszczają CO2.
Powodem ocieplenia są testy jądrowe, które w XX w. były przeprowadzane ponad 2000 razy!  Każdy taki wybuch to potężna dawka uwalnianej energii i ciepła powodując zakażenie atmosfery,  zatrucie wód głębinowych, obniżenie  temperatury powierzchni Ziemi i atmosfery, ocieplenie oceanów, topnienie lodowców, a przy tym ginie fotosynteza, zwierząta i ludzie!

Pomimo wprowadzenia zakazu prób jądrowych niektóre państwa nadal kontynuują testy lekceważąc istotę problemu i skutki zmian klimatycznych.  Wprowadzony pakiet energetyczno-klimatyczny winien wspomóc państwa, które nie posiadają ów broni i są narażone na wzrost kosztów nakładu na OZE.

W 2017 r. Korea Północna zdetonowała bombę jądrową pod Mount Mant'ap. Dzisiaj wiemy, że była to największa podziemna próba jądrowa w kraju, która dosłownie podniosła górę o około 3,5 m zanim opadła ona o 0,5 m.

Próba wywołała trzęsienie ziemi o sile 6,3 w skali Richtera, wytwarzając fale sejsmiczne wykrywalne na całym świecie. Zdetonowana bomba miała moc 148-328 kiloton TNT i była ona 10 razy większa niż jakikolwiek inny krajowy wprowadzający test jądrowy. Dla porównania - bomba zrzucona na Hiroszimę w 1945 r., która zabiła dziesiątki tysięcy ludzi, miała moc ok. 15 kiloton.

Jest to tylko 1 przykład, który udowadnia istotę problemu zmian klimatycznych.

Państwa posiadające broń jądrową – 9  państw na świecie, posiadających broń jądrową:Indie, Pakistan, Korea Północna, Izrael. 5 spośród nich jest określanych jako "państwa nuklearne" są to: USA, Rosja, Wielka Brytania Francja, Chińska Republika Ludowa.

 Czytaj:pl.wikipedia.org

Poznaj rodzaje bomb i  ich działanie -/www.youtube.com



(C) 2020 Fundacja PRODESSE ul. Dworcowa 4/12 38 - 700 Ustrzyki Dolne KRS: 0000878199 NIP: 6891236166 KONTAKT: +48 574 365 666 / +48 883 505 705

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl